Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie - strona 4
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Opowiadania Borowskiego

Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

Bohater zaproponowaÅ‚ dziewczynie poczekanie do zmroku, by zwiÄ™kszyć szanse na bezpieczne przejÅ›cie. Nina przypomniaÅ‚a, że bardzo chciaÅ‚ zobaczyć przedstawienie „Grunwald”, po czym wyrwaÅ‚a siÄ™ i zaczęła biec w kierunku bramy, dopadÅ‚a gruzów i zaczęła siÄ™ po nich wspinać. Na moment odwróciÅ‚a rozeÅ›mianÄ… twarz i zawoÅ‚aÅ‚a coÅ› w kierunku bohatera. Wtedy też zostaÅ‚a zauważona przez jednego z żoÅ‚nierzy, który zdjÄ…Å‚ z ramienia karabin, i krzyczÄ…c do niej „Halt !” (Panienko, stój!), lecz nie zdążyÅ‚a go posÅ‚uchać. Å»oÅ‚nierz drzemiÄ…cy na pierwszym narożniku otworzyÅ‚ nieprzytomne oczy, poderwaÅ‚ siÄ™, chwyciÅ‚ za karabinek i strzeliÅ‚ do niej. Nina zrobiÅ‚a jeszcze krok, po czym osunęła siÄ™ na stronÄ™ obozu, w którym natychmiast podniesiono krzyk. Å»oÅ‚nierze ruszyli w jej kierunku.

Tadek także tam podążyÅ‚. Wolnym krokiem przeszedÅ‚ usypisko na oczach żoÅ‚nierzy i uklÄ…kÅ‚ przy zwÅ‚okach. Nina leżaÅ‚a martwa, jeszcze ciepÅ‚a, z talizmanem na szyi. Niedawny kochanek usunÄ…Å‚ jej spod gÅ‚owy gruz, po czym uÅ‚ożyÅ‚ jÄ… na miÄ™kkim piasku. Gdy siÄ™ podniósÅ‚, wkoÅ‚o staÅ‚o dużo ludzi. PrzecisnÄ…Å‚ siÄ™ miÄ™dzy gapiami i odszedÅ‚. Nagle zatrzymaÅ‚ siÄ™ przy nim jeep, wypchany żoÅ‚nierzami, z których jeden zapytaÅ‚ go, co siÄ™ staÅ‚o. TÅ‚um odwróciÅ‚ siÄ™ od dziewczyny i patrzyÅ‚ na żoÅ‚nierzy. Pierwszy z auta wysiadÅ‚ Porucznik. Wówczas z tÅ‚umu wynurzyli siÄ™ żoÅ‚nierze, pilnujÄ…cy narożników. Tadek powiedziaÅ‚ do Porucznika obojÄ™tnym gÅ‚osem: „My tu, w Europie, jesteÅ›my do tego przyzwyczajeni (…) Przez sześć lat strzelali do nad Niemcy, teraz strzelaliÅ›cie wy, co za różnica?”. Porucznik zÅ‚apaÅ‚ siÄ™ za gÅ‚owÄ™, a tÅ‚um skandowaÅ‚: „Gestapo! Gestapo!”.

Rozdział V

Bohater wróciÅ‚ do sali, którÄ… pod jego nieobecność zdewastowali Polacy, szykujÄ…cy siÄ™ do jutrzejszego transportu (zniszczyli wszystko: porozrywali sienniki, porozbijali miski, szyby). Pod jego nogami piÄ™trzyÅ‚y siÄ™ podarte papiery. Cygan, który byÅ‚ Å›wiadkiem tego wszystkiego leżaÅ‚ na łóżku (ukradziono mu buty). PowiedziaÅ‚ narratorowi, że Redaktor zabraÅ‚ książki Tadka, myÅ›lÄ…c, że nie wróci już do obozu. Poza tym poinformowaÅ‚ go, że chorąży z KolÄ… siedzieli w bunkrze za karÄ™ wdania siÄ™ w bójkÄ™. Temu pierwszemu podobno rozbito szafkÄ™, ukradziono aparat i pieniÄ…dze. Nagle odezwaÅ‚ siÄ™ syn chorążego, leżący na łóżku z niemieckÄ… dziewczynÄ… (przemyciÅ‚ jÄ… do obozu dziÄ™ki temu, że na warcie stali jego amerykaÅ„scy znajomi), który powiedziaÅ‚, że widziaÅ‚ na wÅ‚asne oczy, jak Cygan okradaÅ‚ jego ojca. ChÅ‚opak wyznaÅ‚ jeszcze, że nie chce wracać do Polski (zamierzaÅ‚ ukryć siÄ™ w koszarach na strychu i „przeczekać”). Bohater również miaÅ‚ taki plan.
W pewnej chwili przyszedÅ‚ do nich profesor, mówiÄ…c, że znalazÅ‚ narratorowi dobre miejsce przy ognisku, przy którym zaraz miaÅ‚a odbyć siÄ™ inscenizacja „Grunwaldu”. Poza tym oznajmiÅ‚, że jego byÅ‚Ä… sÄ…siadkÄ™ NinÄ™, z którÄ… zamierzaÅ‚ spÄ™dzić noc i postaraÅ‚ siÄ™ nawet o przeÅ›cieradÅ‚o, zastrzelono na bramie. ByÅ‚ zawiedziony, że nie zrealizuje swoich planów. Wtedy też bohater oÅ›wiadczyÅ‚, że to on „leżaÅ‚ z niÄ… w lesie”, i że na jego oczach zostaÅ‚a zastrzelona. W tym momencie profesora opÄ™taÅ‚ histeryczny Å›miech. Wszyscy podeszli do okna (Niemka byÅ‚a wystraszona, „(…) dyszaÅ‚a mi wprost na szyjÄ™”), za którym ujrzeli niebo rozÅ›wietlone przez kolorowe race. Na dole, przy ognisku, tÅ‚um ludzi „robiÅ‚ Grunwald”. Z okazji sÅ‚awetnej bitwy w obozie także obchodzono jej rocznicÄ™. Różnica polegaÅ‚a na tym, że „ich Grunwald” polegaÅ‚ na paleniu kukieÅ‚ przebranych za esesmanów w ognisku. To byÅ‚o ich przedstawienie: „To nasza odpowiedź – na krematoria i na koÅ›ciółek”.

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Nina z opowiadania "Bitwa pod Grunwaldem" została zastrzelona:
a) przez hitlerowskiego oficera podczas ucieczki z obozu
b) przez amerykańskiego żołnierza podczas powrotu do obozu
c) przez hitlerowskiego oficera podczas powrotu do obozu
d) przez amerykańskiego żołnierza podczas ucieczki z obozu
RozwiÄ…zanie

Uczczenie rocznicy bitwy pod Grunwaldem uczczono w amerykańskim obozie:
a) honorowÄ… salwÄ…
b) dając przepustki więźniom
c) inscenizacjÄ…
d) apelem
RozwiÄ…zanie

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Pożegnanie z Marią - streszczenie
Matura na Targowej - streszczenie
Chłopiec z Biblią - streszczenie
U nas, w Auschwitzu… - streszczenie
Ludzie, którzy szli - streszczenie
Dzień na Harmenzach - streszczenie
Proszę państwa do gazu - streszczenie
Śmierć powstańca - streszczenie
Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie
Biografia Tadeusza Borowskiego
„Oto jest dziwne opÄ™tanie czÅ‚owieka przez czÅ‚owieka” - czÅ‚owiek zlagrowany
Historia w opowiadaniach Tadeusza Borowskiego
Narracja opowiadań Borowskiego
WÄ…tki autobiograficzne w opowiadaniach Borowskiego
„Bo żywi zawsze majÄ… racjÄ™ przeciw umarÅ‚ym”, czyli rola opowiadaÅ„ Borowskiego w powojennym Å›wiecie
Cechy opowiadań Borowskiego
Ważne cytaty z opowiadań Borowskiego
SÅ‚ownictwo obozowe w opowiadaniach Borowskiego
Bibliografia
Opowiadania Borowskiego na wielkim ekranie




Bohaterowie



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies