„Oto jest dziwne opÄ™tanie czÅ‚owieka przez czÅ‚owieka” - czÅ‚owiek zlagrowany - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Opowiadania Borowskiego

„Oto jest dziwne opÄ™tanie czÅ‚owieka przez czÅ‚owieka” - czÅ‚owiek zlagrowany

Autor: Karolina Marlêga

Ich dawne zasady zostaÅ‚y pogrzebane. Przystosowali siÄ™ do obozowego życia szybciej, niż zwierzÄ™ta do życia w zoo. To, co niegdyÅ› spowodowaÅ‚oby w ich sercach opór, teraz byÅ‚o tylko kolejnym zwykÅ‚ym dniem. DoskonaÅ‚ym przykÅ‚adem życia wedÅ‚ug innych zasad (jeżeli bezwarunkowe dążenie do fizjologicznego przetrwania można nazwać zasadÄ…) jest fragment z opowiadania „U nas, w Auschwitzu…”, pokazujÄ…cy reakcjÄ™ więźniów na bÅ‚agania przywiezionych kobiet, nie znajÄ…cych jeszcze „zasad gry”: „KiedyÅ› chodziliÅ›my komandami do obozu. (…) NadeszÅ‚o DAW i dziesiÄ…tki innych komand i czekaÅ‚y przed bramÄ…: dziesięć tysiÄ™cy mężczyzn i wtedy z FKL nadjechaÅ‚y samochody peÅ‚ne nagich kobiet. Kobiety wyciÄ…gaÅ‚y ramiona i krzyczaÅ‚y: - Ratujcie nas! Jedziemy do gazu! Ratujcie nas! I przejechaÅ‚y koÅ‚o nas w gÅ‚Ä™bokim milczeniu dziesiÄ™ciu tysiÄ™cy mężczyzn. Ani jeden czÅ‚owiek nie poruszyÅ‚ siÄ™, ani jedna rÄ™ka nie podniosÅ‚a siÄ™. Bo żywi zawsze majÄ… racjÄ™ przeciw umarÅ‚ym”.

Ważne jest ostatnie zdanie cytatu. Jedynym celem, do którego dążono w obozie, byÅ‚o przeżycie. Tylko to liczyÅ‚o siÄ™ spoÅ›ród codziennego odwracania siÄ™ od drugiego czÅ‚owieka, od samego siebie być może też (możemy siÄ™ tylko domyÅ›lać uczuć skazaÅ„ców – poprzez koncepcjÄ™ behawiorystycznÄ…, zastosowanÄ… przez Borowskiego – nie znamy ich uczuć czy myÅ›li).

Tematem, wokół którego toczyÅ‚a siÄ™ obozowa egzystencja, byÅ‚o jedzenie, próby jego poszukiwania, a czasem i konsekwencje zbyt szybkiego pochÅ‚aniania buraka (w opowiadaniu „Åšmierć powstaÅ„ca” wiÄ™zieÅ„ tak zachÅ‚annie je skradzione warzywo, iż mimo informacji o negatywnych skutkach tak gwaÅ‚townego spożywania, nie przestaje i w konsekwencji umiera w mÄ™czarniach). NÄ™kani gÅ‚odem, a jednoczeÅ›nie zmuszani do niewolniczej pracy więźniowie, organizowali sobie życie wokół zabiegów o dodatkowÄ… Å‚yżkÄ™ zupy czy skórki od chleba. W opowiadaniu „ProszÄ™ paÅ„stwa do gazu” ludzie pracujÄ… przy rozÅ‚adunku idÄ…cych na Å›mierć więźniów, na koniec dnia wracajÄ… do obozu z zapasami przywiezionymi przez zagazowanych i spalonych ludzi: „Kanada obliczona chlebami, marmoladÄ…, cukrem, pachnÄ…ca perfumami i czystÄ… bieliznÄ…, ustawia siÄ™ do odmarszu. Kapo koÅ„czy Å‚adowanie kotÅ‚a od herbaty zÅ‚otem, jedwabiami i czarnÄ… kawÄ…. To na bramÄ™ dla wachmanów; puszczÄ… komando bez kontroli. ParÄ™ dni dobrze bÄ™dzie żyÅ‚ z tego transportu: zjadaÅ‚ tylko szynki kieÅ‚basy, konfitury i owoce, piÅ‚ jego wódki i likiery, bÄ™dzie chodziÅ‚ w jego bieliźnie, handlowaÅ‚ jego zÅ‚otem i tÅ‚umokami ”.
Więźniowie spÄ™dzajÄ… dni na rozmowach o jedzeniu, które jest obiektem ich nieustajÄ…cych marzeÅ„, celem, o którym myÅ›lÄ…, kÅ‚adÄ…c siÄ™ spać i budzÄ…c siÄ™. W „Åšmierci powstaÅ„ca” czytamy zapisy rozmów prowadzonych miÄ™dzy Tadkiem a jego kolegÄ… Romkiem, z którym na zmianÄ™ chodzili na pola rolników z Wirtembergii kraść buraki. W tym opowiadaniu poznajemy również tragicznÄ… w skutkach historiÄ™ uwiÄ™zionego powstaÅ„ca, który zjada zachÅ‚annie, po uprzednim „wyproszeniu” od bohatera, kawaÅ‚ek buraka, po czym umiera.

W obozie codziennoÅ›ciÄ… byÅ‚y kradzież czy wymienianie siÄ™ jedzeniem, a nagrodÄ… za dobrÄ… pracÄ™ – woreczek z niezjedzonymi skórkami od chleba. W opowiadaniu „DzieÅ„ na Harmenzach” czytamy o pospiesznej zamianie kotłów z zupÄ…, by dostać lepszy posiÅ‚ek (choć i tak oba byÅ‚y w wiÄ™kszoÅ›ci wodÄ…). PrzyglÄ…dajÄ…cy siÄ™ wszystkiemu czÅ‚onkowie innej grupy nie protestujÄ…, oglÄ…dajÄ…c tÄ™ scenÄ™. WiedzÄ…, że jeżeli nie dziÅ›, to jutro oni bÄ™dÄ… tak samo biec ze skradzionym kotÅ‚em, który dawaÅ‚ wÅ‚adzÄ™ i poczucie wyższoÅ›ci (tak potrzebne osadzonym).

W obozie czÅ‚owiek byÅ‚ stale pod czujnym okiem, jeżeli nie esesmanów, to współwięźniów. Tadek w opowiadaniu „DzieÅ„ na Harmenzach” zostaÅ‚ okradziony przez „kolegÄ™” z mydÅ‚a, a przez kolejnego z kaszy, co byÅ‚o przykÅ‚adem nagminnego zachowania siÄ™ w tamtych warunkach. Wszelkie próby litoÅ›ci sprowadzaÅ‚y tylko nieszczęście. Gdy w tym samym opowiadaniu bohater, który z racji wykonywanych obowiÄ…zków dostawaÅ‚ lepsze racje żywnoÅ›ciowe, podzieliÅ‚ siÄ™ swojÄ… porcjÄ… z innymi – zostaÅ‚ poinformowany, iż za oddanie swego obiadu, za karÄ™ nazajutrz nie otrzyma zupy.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Obrazu realiów obozowego życia nie poznajemy w opowiadaniu:
a) "Śmierć powstańca"
b) "Ludzie, którzy szli"
c) "Chłopiec z Biblią"
d) "U nas, w Auschwitzu…"
RozwiÄ…zanie

Nowy typ bohatera w opowiadaniach to:
a) człowiek Auschwitzu
b) człowiek obozowy
c) człowiek z podwójną moralnością
d) człowiek zlagrowany
RozwiÄ…zanie

Głównym tematem w więzieniu było:
a) klęska hitlerowców
b) wolność
c) jedzenie
d) ucieczka
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Pożegnanie z Marią - streszczenie
Matura na Targowej - streszczenie
Chłopiec z Biblią - streszczenie
U nas, w Auschwitzu… - streszczenie
Ludzie, którzy szli - streszczenie
Dzień na Harmenzach - streszczenie
Proszę państwa do gazu - streszczenie
Śmierć powstańca - streszczenie
Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie
„Oto jest dziwne opÄ™tanie czÅ‚owieka przez czÅ‚owieka” - czÅ‚owiek zlagrowany
Biografia Tadeusza Borowskiego
Narracja opowiadań Borowskiego
Historia w opowiadaniach Tadeusza Borowskiego
WÄ…tki autobiograficzne w opowiadaniach Borowskiego
Cechy opowiadań Borowskiego
„Bo żywi zawsze majÄ… racjÄ™ przeciw umarÅ‚ym”, czyli rola opowiadaÅ„ Borowskiego w powojennym Å›wiecie
Ważne cytaty z opowiadań Borowskiego
SÅ‚ownictwo obozowe w opowiadaniach Borowskiego
Bibliografia
Opowiadania Borowskiego na wielkim ekranie




Bohaterowie



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies