Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Ten obcy

„Ten obcy” - streszczenie szczegółowe

Autor: Jakub Rudnicki

Zenek wyjaśnił, że od kilkunastu dni szuka wujka, budowniczego mostów, który obecnie pracuje w Strykowie. Julek zaoferował, że pożyczy rower i pojedzie na poszukiwania. Marian się przyłączył do tej wyprawy. Zdecydowali poinformować dziewczyny, by przyniosły rannemu coś do jedzenia, zapewnili o ich dyskrecji. Ula z Pestką obiecały nic nie powiedzieć. Po powrocie do domu Ula nie zdradziła ojcu nowych faktów o Zenku, nie ufała mu.

Radość i cień

Próby wypożyczenia rowerów nie powiodły się. Najwcześniej można było zrealizować plan pojutrze. Członkowie paczki zdecydowali się zrzucić, by pożyczyć rowery. Tymczasem postanowili przetransportować Zenka na wyspę i wybudować tam szałas. Zenek niechętnie, ale przystał na plan. Nie miał wyboru. Julek opisał mu szczegóły. Na wyspie rozpoczęto budowę schronienia. Okazało się, że Zenek jest bardzo sprawny w budowaniu szałasu. Ula nie odezwała się do niego od czasu wizyty u jej ojca. Pierwsza opuściła wyspę podając przez Pestkę rzeczy potrzebne do zmiany opatrunku. Przybysz zapewnił, że pieniądze na wyprawę w poszukiwaniu wujka dali mu rodzice. Julek i Marian zazdrościli mu.

Nazajutrz członkowie bandy stawili się na wyspie w komplecie. Każdy z nich przyniósł coś do jedzenia. Ula zauważyła, że Zenek się umył, ale nie dawała tego po sobie poznać. Chłopak zapewnił, że potrafi łapać ryby. Z uznaniem przyjął przyniesione mu „dary”. Następnie opowiadał o ptakach zamieszkujących ich wyspę. Wszyscy złożyli wiele wysiłku w przygotowanie obiadu, jednak Zenek jadł mało i niechętnie. Do jedzących dołączył płochliwy Dunaj. Zenek oznajmił, że Uli uda się go oswoić. Pies, aczkolwiek strachliwie, przyjął chleb z masłem. Paczka uznała cały dzień za udany.

Wyprawa na rowerach
Marian i Julek wybrali się do Strykowa po spełnieniu obowiązków, o które prosiła babka. Okazało się, że Edziowi, który miał Julkowi pożyczyć rower za cenne znaczki pocztowe zabroniła tego mama. Musiał dać w zastaw coś cennego. Poszedł do Pestki i poprosił o zegarek. Dziewczyna, choć niechętnie pożyczyła mu swój skarb. Udało jej się także wyprosić od matki drugie śniadanie.
Na wyspie stwierdziła, że Zenek jest małomówny. Chłopak zdradził, że mieszka we Wrocławiu, a jego ojciec ma warsztat samochodowy. Ula przyniosła kupioną przez siebie herbatę i cukier, nie chciał niczego brać z domu ojca, w którym czuła się obco. Pestka próbowała nakarmić Dunaja, ale udało się to tylko Uli. Pestka postanowiła popływać, a Zenek wyraził się o jej umiejętnościach z aprobatą. Zdradził, że wujek Antoś to brat jego zmarłej mamy. Podczas wojny odbył podróż z Indii do Chin i z powrotem. Rozmowę przerwało gwizdanie Julka. Okazało się, że w Strykowie nie pracuje żaden Antoni Janica. Zenek oddalił się. Jedynie Ula widziała jego łzy.

Napaść

Członkowie paczki udali się na pobliską topolę, by się naradzić. Julek był rozgoryczony, bo wierzył, że odnajdzie wujka Antosia. Zenek nie reagował na propozycję pozostania na wyspie i pomoc młodszych kolegów. Na koniec poprosił o zakup ćwiartki chleba. Następne dni Zenek spędził na wyspie. Członkowie paczki mieli coraz większe kłopoty ze zdobywaniem dla niego jedzenia. Zenek zajął się oswajaniem Dunaja, a gdy Julek przyniósł wędkę, także łapaniem ryb. Jego noga goiła się szybko. Marian miał już dość ukrywania gościa na wyspie, jednak Zenek wciąż nie chciał się ujawnić.

Pewnego dnia Ula, idąc na wyspę, natknęła się na dwóch wyrostków. Rzucali kamieniami w Dunaja. Nagle na jednego z nich – Wiktora – rzucił się Zenek i powalił na ziemię. Nie miał szans z dwoma napastnikami. Na pomoc przyszła mu Ula, a wkrótce nadbiegli Marian i Julek. Udało się im unieszkodliwić łobuzów. Po chwili spotkali Ulę, która pochylała się nad rannym Dunajem. Zanieśli zwierzę do szałasu. Gdy przynieśli mu wodę, okazało się, że psa nie ma. Pestka była wzburzona napaścią dwóch wyrostków z Olsztyn.

strona:    1    2    3    4    5  

Szybki test:

Krewny Zenka odnalazł się w:
a) Warszawie
b) Strykowie
c) Tczewie
d) Choroszczy
Rozwiązanie

Antoni Janica był:
a) podróżnikiem
b) kierowcą
c) mechanikiem
d) budowniczym mostów
Rozwiązanie

Do Bielic autobusem jechał:
a) Zenek
b) Marian
c) posterunkowy Kowalski
d) Julek z dziadkiem
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Ten obcy” - streszczenie szczegółowe
„Ten obcy” - streszczenie w pigułce
Miłość Zenka i Uli w powieści „Ten obcy”
„Ten obcy” - wyjaśnienie tytułu
Kompozycja, narracja i język powieści „Ten obcy”
Czas i miejsce wydarzeń powieści „Ten obcy”
Motywy literackie w powieści „Ten obcy”
Problematyka „Tego obcego”
Główne wątki „Tego obcego”
„Ten obcy” - plan wydarzeń
Irena Jurgielewiczowa - biografia
„Ten obcy” - cytaty
Bohaterowie
Losy Zenona Wójcika
Julek Miler - charakterystyka
Marian Pietrzyk - charakterystyka
Pestka Ubyszówna - charakterystyka
Ula Zalewska - charakterystyka
Zenek Wójcik - charakterystyka
Bohaterowie „Tego obcego”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies