Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Ten obcy

Pestka Ubyszówna - charakterystyka

Autor: Jakub Rudnicki

Pestka wraz z mamą – panią Ubyszową przyjechała do Olszyn na wakacje. Mieszkała w wynajmowanym u gospodarza domu. Jej ojciec był inżynierem, a matka pracuje w biurze projektowym. Miała czarne włosy i srebrne jak rtęć oczy ukryte w gęstych rzęsach.

Pestka czuła, że świat należy do niej. Zawsze była pełna energii i miała wiele pomysłów. Jej pogodne usposobienie zjednywało jej wszystkich. Rzadko się wzruszała. Nie lubiła rozważać, lubiła działać. Jako jedyna z paczki miała zegarek, z którego była bardzo dumna. Nie lubiła kłamać. Miała dobry kontakt z matką, jednak gdy pojawił się Zenek i nie mogła jej wyznać całej prawdy ich relacje rozluźniły się. Uważała się za dorosłą i narzekała na brak swobody, mimo że miała jej pod dostatkiem. Gdy jej mama po poznaniu historii Zenka idzie do doktora Zalewskiego uważa się skrzywdzona. Dopiero potem uświadamia sobie swoją winę i godzi się z opiekunką.

Była zarozumiała i uważała się za lepszą od innych, o czym świadczą słowa: „W klasie i nie tylko w klasie, w całej szkole, mówi się o jej oczach, o jej „różanej" cerze... Pestka się z tego wyśmiewa, udaje, że ją to nic nie obchodzi, w gruncie rzeczy uważa jednak te hołdy za rzecz naturalną: jest ładna.” Gdy dowiedziała się, że Zenek obdarzył Ulę zaufaniem i uczuciem poczuła się zazdrosna i urażona. Mimo drobnych niesnasek jest dobrą przyjaciółką i w chwilach próby potrafi zrozumieć i pocieszyć Ulę.

Myślę, że charakter Uli sprawia, że każdy jest w stanie ją polubić. Gdyby częściej zastanawiała się nad tym, co czują inni nie popełniałaby wielu błędów. Jednak w środku to bardzo dobra osoba, która dopiero uczy się jak należy postępować.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Ten obcy” - streszczenie szczegółowe
„Ten obcy” - streszczenie w pigułce
Czas i miejsce wydarzeń powieści „Ten obcy”
Motywy literackie w powieści „Ten obcy”
Problematyka „Tego obcego”
Główne wątki „Tego obcego”
„Ten obcy” - plan wydarzeń
Miłość Zenka i Uli w powieści „Ten obcy”
„Ten obcy” - wyjaśnienie tytułu
Kompozycja, narracja i język powieści „Ten obcy”
Irena Jurgielewiczowa - biografia
„Ten obcy” - cytaty
Bohaterowie
Julek Miler - charakterystyka
Marian Pietrzyk - charakterystyka
Pestka Ubyszówna - charakterystyka
Ula Zalewska - charakterystyka
Zenek Wójcik - charakterystyka
Bohaterowie „Tego obcego”
Losy Zenona WójcikaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies