Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Ten obcy

Czas i miejsce wydarzeń powieści „Ten obcy”

Autor: Jakub Rudnicki

Głównym miejscem akcji powieści „Ten obcy” jest miejscowość Olszyny i jej okolice. Z Olszyn droga odchodziła w stronę Ostrówka i Stawów. Osada położona była w odległości stu pięćdziesięciu kilometrów od Warszawy. Ulubionym miejscem zabaw przyjaciół jest wyspa na płynącej wśród ugorów, piasków i lasów rzece Młynówce. Położona jest w odludnym miejscu, a powstała po wiosennych powodziach, gdy rzeka zmieniła swoje koryto. Dostać się do niej można było po ogromnej topoli, która „pozostała na skraju ugoru, przewróciła się, jej pień zwisł nad wodą jak pomost”. Na wyspę przybywa Zenek i znajduje tam schronienie. Z pomocą nowych znajomych buduje szałas i ognisko, na którym można gotować herbatę. Wyspa to miejsce bliskie bohaterom, którego są w stanie bronić przed obcymi. Na wyspie po raz pierwszy zostaje oswojony pies Dunaj. Po powrocie Zenek także zamieszkuje na wyspie.

„Ten obcy” prezentuje także trzy domy. Mieszkaniem doktora Zalewskiego zajmowała się pani Cedzikowa. Miało ono przytulną kuchnię, o małym zaciemnionym oknie, jasnej podłodze i z płonącym na kuchni ogniem. Dom doktora Zalewskiego znajdował się na końcu wsi. Było to mieszkanie kawalerskie, gdzie znajdował się też gabinet doktora i poczekalnia. Miejsc do spania było niewiele, dlatego, gdy przyjęto pod dach Zenka, Ula musiała nocować u pani Cedzikowej. Pestka z mamą mieszkała w centrum osady. Wynajmowały pomieszczenie od jednego z gospodarzy.

Julek z Marianem mieszkali u dziadków. Babcia zajmowała się gospodarstwem, hodowała między innymi kury i świnie. Julek spał w pokoju o niebieskich ścianach pomalowanych w grubolistne różowe kwiaty Wewnątrz znajdowało się ślubne zdjęcie dziadków, otoczone wieńcem pomniejszych fotografii. Na stojącej koło drzwi komodzie stały: biały słoń, dwa wazoniki, ozdobione szarotkami, porcelanowe pudełeczko na szpilki. Gospodarstwo Pietrzyków było typowym gospodarstwem wiejskim. Oprócz chałupy znajdowały się tam pomieszczenia gospodarskie i ogród, przy pieleniu którego chłopcy musieli pomagać. Wspomina się także o sklepach – jednym we wsi, gdzie Julek chodził po chleb i drugim przy szosie warszawskiej, gdzie bohaterowie pili oranżadę.
Inne miejscowości wymienione w powieści to: Łętowo – okoliczna miejscowość, gdzie był szpital, do którego doktor Zalewski chciał odwieźć Zenka, tam też na targ jeździli z babką Marian i Julek. W Łętowie Zenek dokonał kradzieży, zabierając przekupce pięćdziesiąt złotych. Strykowo - miejscowość położona około dwudziestu kilometrów od Olsztyn – tam przy budowie mostu miał pracować wujek Zenka i tam na rowerach udali się Marian z Julkiem. Kamionka to miasteczko położone niedaleko Olszyn przy warszawskiej szosie. Bielice - miejsce, gdzie autobusem udał się Marian, by dogonić Zenka.

Strzemienice z kolei to miasteczko oddalone od Olszyn o kilkadziesiąt kilometrów. Odbywał się tam jarmark, na który dziadek zabrał Julka: „Rozległy rynek, obudowany małymi kamieniczkami, wypełniały budy straganów i kramów, wozy z okolicznych wsi, kobiety sprzedające wiejskie produkty prosto z koszyków — oraz ciżba kupujących”. W utworze wymieniony zostaje także Tczew – miejsce, gdzie pracował wujek Zenona – Antoni Janica oraz Warszawa, gdzie mieszkały Ula i Pestka.

Akcja rozpoczyna się 11 lipca, we wtorek, w dzień dżdżysty i chłodny. Kończy się w okresie żniw (Julek i Marian jadą wozem ze zbożem, Zenek pracuje przy robotach rolnych), przypuszczalnie w połowie sierpnia.

Szybki test:

Najbliższy od Olszyn posterunek i szpital znajdował się w:
a) Łętowie
b) Kamionce
c) Strykowie
d) Strzemienicach
Rozwiązanie

Pestka z mamą mieszkała:
a) na uboczu wsi
b) na skraju wsi
c) na kolonii
d) w centrum wsi
Rozwiązanie

Młynówka to:
a) nazwa alkoholu
b) osada
c) rzeka
d) wieś
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Ten obcy” - streszczenie szczegółowe
„Ten obcy” - streszczenie w pigułce
Miłość Zenka i Uli w powieści „Ten obcy”
„Ten obcy” - wyjaśnienie tytułu
Kompozycja, narracja i język powieści „Ten obcy”
Czas i miejsce wydarzeń powieści „Ten obcy”
Motywy literackie w powieści „Ten obcy”
Problematyka „Tego obcego”
Główne wątki „Tego obcego”
„Ten obcy” - plan wydarzeń
Irena Jurgielewiczowa - biografia
„Ten obcy” - cytaty
Bohaterowie
Losy Zenona Wójcika
Julek Miler - charakterystyka
Marian Pietrzyk - charakterystyka
Pestka Ubyszówna - charakterystyka
Ula Zalewska - charakterystyka
Zenek Wójcik - charakterystyka
Bohaterowie „Tego obcego”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies