Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Ten obcy

Julek Miler - charakterystyka

Autor: Jakub Rudnicki

Julek Miler to brat cioteczny Mariana. Był od niego młodszy o dwa lata, a tym samym najmłodszy z całej drużyny. Przyjechał na wakacje do dziadków do Olszyn. Miał spiczaste uszy i patrzące bystro oczy, a także chudą twarz i zakręcony wicherek nad lewą skronią. Cechował go sokoli wzrok i świetny słuch oraz węch – z daleka wyczuł zapach ogniska na wyspie, kiedy powrócił tam Zenek.

Był żywiołowym, żądnym przygód dzieckiem. Wciąż marzył o wielkich przygodach i swym bohaterstwie. Potrafił także zmyślać, a w trudnych chwilach spływało na niego „natchnienie”. Zawsze był gotowy do bicia, nie uznawał innych sposobów rozwiązywania konfliktów. Potrzebował silnej osobowości, która by mu imponowała. Obecność Zenona wprawiała go w podniecenie Wierzył mu bezgranicznie, stawiał go za wzór, dlatego bardzo przejął się wiadomością o kradzieży na targu. Uważał go za przyjaciela.

Julek nie był przyzwyczajony do rozważań, kierował się zawsze pierwszym odruchem, rzadko kiedy myślał o tym, co robi i co robią inni. Często jego dziecinność brała górę nad chęcią bycia dojrzałym. Wówczas płakał, nie zgadzając się na krzywdę, która się wydarzyła. Nie potrafił zrozumieć niektórych zachowań starszych – decyzji Zenka czy tego, że Marianowi podobają się dziewczyny. Miał dobre serce i z ufnością dziecka patrzył na świat.

Moim zdaniem Julek to bardzo radosne dziecko, które pragnie pełnymi garściami czerpać ze swego dzieciństwa. Wszędzie go pełno i często nudzi się, gdy przez dłuższy czas nic się nie dzieje. Myślę, że z czasem Julek dojrzeje i sanie się bardziej odpowiedzialny za siebie i innych.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Ten obcy” - streszczenie szczegółowe
„Ten obcy” - streszczenie w pigułce
Miłość Zenka i Uli w powieści „Ten obcy”
„Ten obcy” - wyjaśnienie tytułu
Kompozycja, narracja i język powieści „Ten obcy”
Czas i miejsce wydarzeń powieści „Ten obcy”
Motywy literackie w powieści „Ten obcy”
Problematyka „Tego obcego”
Główne wątki „Tego obcego”
„Ten obcy” - plan wydarzeń
Irena Jurgielewiczowa - biografia
„Ten obcy” - cytaty
Bohaterowie
Losy Zenona Wójcika
Julek Miler - charakterystyka
Marian Pietrzyk - charakterystyka
Pestka Ubyszówna - charakterystyka
Ula Zalewska - charakterystyka
Zenek Wójcik - charakterystyka
Bohaterowie „Tego obcego”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies