Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Ten obcy

Marian Pietrzyk - charakterystyka

Autor: Jakub Rudnicki

Marian jest bratem ciotecznym Julka Milera, dwa lata od niego starszym. Do Olszyn przyjechał na wakacje do dziadków. Był tu już niejednokrotnie, dlatego zna miejscowość i jej mieszkańców. Często podnosił brwi do góry nadając swej twarzy wyraz zafrasowania.

Bohater był opanowany i rozważny. Długo zastanawiał się, gdy miał podjąć jakąś decyzję. Był najstarszy z całej paczki, dlatego czuł się odpowiedzialny za innych. Opiekował się swoim młodszym bratem i pilnował, by ten się uczył. Choć osoba Zenka imponowała mu, nie ulegał fascynacji jak młodszy kuzyn. Uważał, że bić się można wyłącznie, jeśli się ma powód. Był obowiązkowy i zawsze starał się przychodzić na czas. Bardzo rzadko niecierpliwił się. Wierzył w świętą solidarność chłopaka z chłopakiem. Nie lubił kłamać, dlatego złościło go, gdy musiał przed babką zatajać, że udaje się do Strykowa. Nieustanne wykręty napawały Mariana obrzydzeniem.

Potrafił przyznać się do błędu, dlatego po tym jak oskarżył Zenka Wójcika o kradzież, a następnie zrozumiał jego motywację, udał się autobusem, by go dogonić i nakłonić do powrotu. Był w takim wieku, że zaczynały mu się podobać dziewczyny, dlatego dostrzegał urodę koleżanek. Nie był tchórzem i dwukrotnie uczestniczył w bójce przeciw Wiktorowi i Włodkowi. O swej dojrzałości zaświadczył, gdy zdecydował się o sprawie Zenka poinformować kogoś dorosłego. Miał świadomość, że sytuacja ich przerosła.

Moim zdaniem Marian to mądry, rozważny i odpowiedzialny chłopak. Nie ulegał łatwo innym i miał swoje zdanie. Był przyjacielski i opiekuńczy, dlatego cieszył się poważaniem u kolegów i koleżanek.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Ten obcy” - streszczenie szczegółowe
„Ten obcy” - streszczenie w pigułce
Miłość Zenka i Uli w powieści „Ten obcy”
„Ten obcy” - wyjaśnienie tytułu
Kompozycja, narracja i język powieści „Ten obcy”
Czas i miejsce wydarzeń powieści „Ten obcy”
Motywy literackie w powieści „Ten obcy”
Problematyka „Tego obcego”
Główne wątki „Tego obcego”
„Ten obcy” - plan wydarzeń
Irena Jurgielewiczowa - biografia
„Ten obcy” - cytaty
Bohaterowie
Losy Zenona Wójcika
Julek Miler - charakterystyka
Marian Pietrzyk - charakterystyka
Pestka Ubyszówna - charakterystyka
Ula Zalewska - charakterystyka
Zenek Wójcik - charakterystyka
Bohaterowie „Tego obcego”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies