Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Ten obcy

Bohaterowie „Tego obcego”

Autor: Jakub Rudnicki

Zenon Wójcik – nazwany „obcym”, gdy po raz pierwszy pojawił się na wyspie. Mieszkał we Wrocławiu ze swoim ojcem, który znęcał się nad nim. Uciekł z domu w poszukiwaniu wujka Antosia. Był przystojnym i zwinnym młodzieńcem. Znał się na takich czynnościach, jak budowa szałasu, łowienie ryb, powożenie. Wobec innych był nieufny i ostrożny. Nie chciał od nikogo pomocy. Był honorowy i wstydził się, że ukradł przekupce pieniądze. Był wrażliwy, niepowodzenia sprawiały, że płakał, jednak się nie poddawał. Dla chłopców stanowił wzór samodzielności i męskości.

Ula Zalewska - córka doktora Zalewskiego. Jej matka po rozwodzie z ojcem i chorobie zmarła. W Warszawie wychowywały ją ciotki. Nie znosiła ojca, obwiniając go, że się nią nie interesuje. Trzymała go na dystans. Była nieśmiałą dziewczyną i rzadko się odzywała. Za nią decydowała jej przyjaciółka, Pestka. Od początku zakochała się w Zenku. Znalazła w nim pokrewną duszę. Była sprawiedliwa i wrażliwa na krzywdę innych. Zawsze stała po stronie Zenka i potrafiła się dla niego poświęcić. Udało się jej oswoić psa Dunaja. Ostatecznie pogodziła się z ojcem i zyskała miłość Zenka.

Pestka Ubyszówna - wraz z mamą spędzała w Olszynach wakacje, jej ojciec był inżynierem. Była przebojowa i lubiła dowodzić. Zamiast zastanawiać się wolała działać. Była optymistką i wciąż się śmiała, dlatego łatwo zjednywała sobie ludzi. Uważała się za lepszą od innych.

Marian Pietrzyk – brat cioteczny Julka, wakacje spędzał u dziadków w Olszynach,. Był powściągliwy, rozważny i spokojny. Imponował młodszemu bratu. Podobały się mu dziewczyny. Oskarżył Zenka o kradzież, gdy jednak dowiedział się o motywach, wyruszył, by go zawrócić z drogi. Był odpowiedzialny i starał się spełniać wszystkie prośby babki. Nie znosił kłamstwa.

Julek Miler – brat cioteczny Mariana. Był najmłodszy z grupy. Często fantazjował i potrafił zmyślać. Imponowali mu starsi chłopcy, a sam za wszelką cenę chciał się wykazać odwagą. Nieraz zachowywał się dziecinnie. Protestował, gdy niezasłużenie spotkała go przykrość. Ufał Zenkowi i zawsze stawał po jego stronie. Potrzebował męskiego wzorca. Był odważny.
pani Ubyszowa – mama Pestki, pracowała w biurze projektowym. Była gościnna, razem z córką mieszkała u jednego z gospodarzy w Olszynach. Odpoczywała po niedawnym złamaniu nogi. Martwiła się o córkę, gdy na czas nie wracała do domu. Wówczas gniewała się na nią i nie odzywała się do niej. Gdy dowiedziała się, że córka ją oszukiwała była zła i postanowiła o Zenku powiedzieć doktorowi Zalewskiemu. Zrobiła to, by chronić córkę i jej przyjaciół. Później pomagała Zenkowi – cerowała jego ubranie i kupiła koszulę.

doktor Zalewski – jeździł rozklekotaną dekawką, pracował w szpitalu w Łętowie oraz ambulatorium w fabryce. Ula uważała, że jest oschły i ma dwoistą naturę - naprawdę jest zły, a do pacjentów zwraca się z zawodową życzliwością. Miał siwiejące włosy, zmęczone oczy, ciężkie powieki i wąskie usta, które zazwyczaj były zacięte lub lekko ironiczne. Okazało się, że kochał córkę i odwiedzał ją, jednak nie podchodził do niej, bojąc się jej negatywnej reakcji. Rozwiódł się z mamą Uli, bo pokochał inną kobietę. Wraz z nią zapraszał Ulę do siebie, jednak jej ciotki nie zgodziły się. Zachował się w porządku wobec Zenka i uchronił go przed aresztowaniem. Pomógł także w odszukaniu jego wujka w Tczewie.

babcia Pietrzykowa – babka Mariana i Julka. Pachniała słońcem, kuchnią i zielem. Była zasadnicza. Bardzo wcześnie wstawała i zajmowała się obrządkiem. Karmiła zwierzęta, wyprawiała męża do fabryki, a następnie robiła wnukom śniadanie. Była spostrzegawcza i wiedziała, jeśli chłopcy coś przeskrobali. Posiłki trwały u niej długo. Była zawsze wrażliwa na towarzyską grzeczność. Za jej dobroduszną gderliwością ukrywała się miłość do wnuków. Kochała chłopców i martwiła się o nich.

strona:    1    2  

Szybki test:

Ula Zalewska przy zbieraniu porzeczek pracowała u pana:
a) Lebiody
b) Kowalskiego
c) Józiaka
d) Kwiatkowskiego
Rozwiązanie

Antoni Janica to:
a) stryjek Zenka
b) dziadek Zenka
c) ojciec Zenka
d) wujek Zenka
Rozwiązanie

Pani Cedzikowa to:
a) gospodyni doktora Zalewskiego
b) matka Uli
c) matka Pestki
d) sprzedawczyni z wiejskiego sklepu
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Ten obcy” - streszczenie szczegółowe
„Ten obcy” - streszczenie w pigułce
Czas i miejsce wydarzeń powieści „Ten obcy”
Motywy literackie w powieści „Ten obcy”
Problematyka „Tego obcego”
Główne wątki „Tego obcego”
„Ten obcy” - plan wydarzeń
Miłość Zenka i Uli w powieści „Ten obcy”
„Ten obcy” - wyjaśnienie tytułu
Kompozycja, narracja i język powieści „Ten obcy”
Irena Jurgielewiczowa - biografia
„Ten obcy” - cytaty
Bohaterowie
Julek Miler - charakterystyka
Marian Pietrzyk - charakterystyka
Pestka Ubyszówna - charakterystyka
Ula Zalewska - charakterystyka
Zenek Wójcik - charakterystyka
Bohaterowie „Tego obcego”
Losy Zenona WójcikaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies