Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Ten obcy

„Ten obcy” - streszczenie szczegółowePo uporządkowaniu wyspy Ula i Pestka ruszyły do wsi. Po drodze Ula wspomniała o ukradzionych przez Zenka pieniądzach i niebezpieczeństwie związanym z rozpoznaniem go przez kogoś. Zastanawiały się, skąd wziąć pieniądze na oddanie skradzionej sumy. Ula postanowiła, że zwróci się do ojca. Wieczorem zastanawiała się, jak to zrobić. Rozmowa jest pełna emocji. Ula nie chce poznać swego ojca. Nie mówi mu, na co potrzebne są jej pieniądze. Marian martwił się, co powie dziadkom. W domu nie zastał nikogo. Rozpalił więc w piecu i czekał na babkę i Julka. Wspominał o swej rozmowie z Zenkiem. Powiedział, że cała sytuacja była głupia. Zenek jednak nie zdecydował się wrócić. Julek nie mógł zrozumieć jego postępowania.

Tylko to mogę dla niego zrobić

Załoga przestała chodzić na wyspę. Spotykali się rzadko. Wrócił Dunaj, jednak był nieufny jak niegdyś. Gdy Ula dwa dni nie pojawiła się na plaży, zaniepokojona Pestka udała się do jej domu. Nie zastała koleżanki. Okazało się, że Ula >. Pestka była zaskoczona, gdy spotkała tam koleżankę. Ula wyznała, że chce spłacić dług Zenka, który ciąży na jego sumieniu. Nie chciała niczyjej pomocy. Wspomniała Pestce o wyznaniu Zenka. Koleżanka, która zawsze uważała się za lepszą nie mogła zrozumieć, czemu Zenek wybrał Ulę. Była rozgoryczona.

Gdy Ula skończyła pracę w ogrodzie zaszła do gospodarstwa dziadków Julka i Mariana. Poprosiła Mariana, by zwrócił pieniądze przekupce. Zamieściła w środku kartkę z wyjaśnieniem. Marian dziwił się, dlaczego to ona oddaje pieniądze. Parę dni później Julek zastał dziadka przy śniadaniu. Wybierał się do dalekich Strzemienic. Zgodził się zabrać Julka ze sobą. Po drodze chłopak zastanawiał się nad wydarzeniami ostatnich dni.

Na jarmarku zjadł loda i lukrowanego rogala, a potem poszedł z dziadkiem do gospody. Gdy się nudził, dziadek pozwolił mu wyjść na zewnątrz. Nagle, wśród straganów dojrzał Zenka. Próbował go odszukać, jednak bezskutecznie. Po chwili dostrzegł Zenka grającego w karty z nieznajomymi. Chcą przepędzić małego, ale wstawia się za nim Zenek. Rozmawia z nim na uboczu. Nie daje się namówić na powrót. Gdy dowiaduje się, że Ula zwróciła pieniądze jest wzburzony. Zniknął za budami. Niebezpieczeństwo

Zaczęły się żniwa. Julkowi i Marianowi udało się przejechać wozem. Zdecydowali się odwiedzić wyspę. Minęło kilkanaście dni od odejścia Zenka. Idąc poczuli dym. Zaczaili się i zza krzaków dostrzegli Zenka, który przywitał się z nimi radośnie. Powiedział, że pracuje przy żniwach, ale nie chce się ujawniać, bo jako nieletni włóczęga mógłby być zatrzymany przez policję. Kiedy nazajutrz Julek reperował szałas usłyszał nieopodal wyspy obce głosy. To Wiktor i Władek odkryli schronienie na wyspie. Podsłuchujący ich rozmowę Julek dowiedział się, że chcą donieść na Zenka posterunkowemu Kowalskiemu. Byli przekonani, że zaszył się na wyspie i kradnie. Julek odczekał, aż sobie pójdą i ruszył pędem z wiadomością do Mariana. Ten wysłał brata po Ulę i Pestkę.

Gdy zjawiła się Ula Marian zdecydował, by o Zenku powiedzieć komuś dorosłemu. Wybór padł na panią Ubyszową, mamę Pestki. Miała iść do posterunkowego i wyjaśnić mu wszystko. Ula poszła porozmawiać z koleżanką, chociaż ich więzy ostatnio się rozluźniły. Pestka kategorycznie się temu sprzeciwiła, wskazując jako najwłaściwszą osobę doktora Zalewskiego. Ula na myśl o ojcu popłakała się, a koleżanka zaczęła ją pocieszać. Obiecała porozmawiać z mamą. Gdy wyznała jej wszystko, pani Ubyszowa stwierdziła, że im szybciej policja zajmie się Zenkiem, tym lepiej dla niego i dla nich. Zabolały ją kłamstwa córki. Zdecydowała się iść do doktora Zalewskiego, by on zdecydował, co uczynić.

W czasie gdy Pestka czekała na wynik rozmowy, Ula wraz z chłopcami niecierpliwie oczekiwali na nadejście Zenka. W końcu dostrzegła go Ula. Dunaj wybiegł mu radośnie na spotkanie. Nadbiegający Julek spytał, czy Ula powiedziała już Zenkowi o policjancie. Nagle nadszedł doktor Zalewski.

strona:    1    2    3    4    5  

Szybki test:

Zenek uratował dziecko:
a) porwane przez spłoszonego konia
b) spadające z wysokiego drzewa
c) topiące się w jeziorze
d) zaglądające do głębokiej studni
Rozwiązanie

Krewny Zenka odnalazł się w:
a) Choroszczy
b) Tczewie
c) Strykowie
d) Warszawie
Rozwiązanie

W zamian za wypożyczenie roweru Julek pozostawił w zastaw:
a) klaser filatelistyczny
b) zegarek
c) encyklopedię ilustrowaną
d) pieniądze
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Ten obcy” - streszczenie szczegółowe
„Ten obcy” - streszczenie w pigułce
Miłość Zenka i Uli w powieści „Ten obcy”
„Ten obcy” - wyjaśnienie tytułu
Kompozycja, narracja i język powieści „Ten obcy”
Czas i miejsce wydarzeń powieści „Ten obcy”
Motywy literackie w powieści „Ten obcy”
Problematyka „Tego obcego”
Główne wątki „Tego obcego”
„Ten obcy” - plan wydarzeń
Irena Jurgielewiczowa - biografia
„Ten obcy” - cytaty
Bohaterowie
Losy Zenona Wójcika
Julek Miler - charakterystyka
Marian Pietrzyk - charakterystyka
Pestka Ubyszówna - charakterystyka
Ula Zalewska - charakterystyka
Zenek Wójcik - charakterystyka
Bohaterowie „Tego obcego”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies