Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Ten obcy

„Ten obcy” - streszczenie szczegółoweGość

Zenek zorientował się, że powiedzieli o nim dorosłym. Poczuł się zdradzony i chciał uciec. Ula zrozumiała, że wówczas nigdy go nie zobaczy. Doktor powiedział, że nie ma zamiaru go ścigać. Wspomniał, że czwórce przyjaciół zależy na Zenku. Napięcie sięgnęło zenitu. Zenek nie odtrącił pomocy, spytał, „co ma ze sobą zrobić”. Doktor zaproponował mu gościnę u siebie, wcześniej zapytał jednak o zgodę Ulę. Marian zastanawiał się, czy Zenek jest w pełni bezpieczny.

Doktor z Ulą i Zenkiem wszedł do domu. Wiktor, po bójce z Marianem i Julkiem, doniósł mu, że Zenek jest we wsi u Zalewskiego. Posterunkowy Kowalski zdecydował się sprawdzić te doniesienia. Chłopcy oczekiwali na wynik spotkania. Także Wiktor z Władkiem chcieli zobaczyć swój triumf. Po pewnym czasie wyszedł sierżant Kowalski obiecując doktorowi nagrać telefonogram. Skarcił Wiktora, co dało satysfakcję Marianowi i Julkowi. Doktor zaprosił ich nazajutrz.

Uli wszystko leciało z rąk. Gdy w drzwiach zobaczyła sierżanta struchlała. Doktor poprosił go do gabinetu. Ula z Zenkiem bali się o wynik rozmowy. Po rozmowie doktor nie wypytywał o nic chłopaka, sam również nie wspomniał, o czym rozmawiał. Zajęto się przygotowywaniem kolacji. Podczas posiłku doktor pogodnie rozmawiał z gościem. Opowiadał o swej pracy w szpitalu i kłopotach z samochodem. Na noc wyprawił Ulę do pani Cydzikowej.

Spal ten list

Ula rankiem przybiegła do domu. Zenek wyszedł już do pracy, a ojciec przed odjazdem czytał medyczną prasę. Ula dowiedziała się, że wieczorem rozmawiał z Zenkiem. Ojciec wspomniał, że Zenek na razie zostanie u nich, a sierżant spróbuje znaleźć jego wujka. Rozmawiał z gościem o jego ojcu. Rozmowa z Ulą przeszła na temat ich relacji. Zalewski wytłumaczył, że musiał rozwieść się z mamą Uli, bo kochał inną kobietę. Dziewczynka zarzuciła mu, że się nią nie interesował. On wyznał, że zapraszał ją wcześniej do siebie, ale na jej przyjazd nie zgadzały się ciotki. Obserwował także Ulę, gdy wychodziła ze szkoły z okien kawiarenki, jednak myślał, że spotkanie z nim sprawi córce ból. Zawsze reagowała niechęcią na ich spotkania. Pestka siedziała samotnie na progu domu, nie wiedząc nic o wczorajszych wypadkach. Matka zabroniła jej spotkania z Julkiem i Marianem. Pestka niewiele myśląc wymknęła się z domu. Czuła się winna i bała się oskarżeń. Dopiero od chłopców dowiedziała się, że wszystko dobrze się skończyło. Obiecała pójść do Uli. Chłopcy udali się na wyspę po koc. Julka rozpierała energia. Pestka czuła żal do matki, że to nie ona pomogła Zenkowi. Zrozumiała jednak, że nadszarpnęła jej zaufanie i oszukiwała ją. Po powrocie do domu pogodziła się z mamą, która dodatkowo pozwoliła Uli spać u nich.

Niedzielnego popołudnia Zenek poszedł do pracy, zaś doktor wyjechał niespodziewanie. Ula pisała list do matki i podkreślała, że kocha ojca, a jej życie się odmieniło. Obawiała się jednak, że jeśli nie znajdzie się wuj Zenka, to trafi on do zakładu wychowawczego. Do domu przyszedł zupełnie już oswojony Dunaj. Po powrocie ojciec oznajmił, że Antoni Janica, wybitny spawacz, oczekuje siostrzeńca pod Tczewem. Odwiedził go i przekonał się, że mężczyzna chętnie zaopiekuje się chłopcem. Zenek nadszedł wraz z Marianem i Julkiem. Usłyszał, że ma wyjechać do Tczewa – myślał, że do zakładu. Ula oznajmiła mu, że odnalazł się jego wuj Antoś.

Nazajutrz Ula znalazła list od Zenka. Zwracał jej pięćdziesiąt złotych i wyznawał miłość. Tłumaczył też, że dla jego ojca liczyła się tylko wódka i że znęcał się nad synem. Zaczynał teraz nowe życie. Po powrocie do domu Ula spaliła list zgodnie z prośbą nadawcy. W dzień wyjazdu wszyscy krzątali się w kuchni doktora. Pani Ubyszowa cerowała jego garderobę, a Pestka robiła kanapki na drogę. Chłopcy przynieśli gruszki od babci. Ula była cicha, nie przeszkadzało jej teraz milczenie Zenka, wiedziała co się za nim kryje. Wszyscy pojechali pożegnać chłopca na stację. Ula uronioną łzę wytarła o rękaw ojca.

strona:    1    2    3    4    5  

Szybki test:

Do Bielic autobusem jechał:
a) Julek z dziadkiem
b) posterunkowy Kowalski
c) Marian
d) Zenek
Rozwiązanie

Zenek pochodził z:
a) Tczewa
b) Strykowa
c) Wrocławia
d) Warszawy
Rozwiązanie

W zamian za wypożyczenie roweru Julek pozostawił w zastaw:
a) zegarek
b) pieniądze
c) encyklopedię ilustrowaną
d) klaser filatelistyczny
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Ten obcy” - streszczenie szczegółowe
„Ten obcy” - streszczenie w pigułce
Miłość Zenka i Uli w powieści „Ten obcy”
„Ten obcy” - wyjaśnienie tytułu
Kompozycja, narracja i język powieści „Ten obcy”
Czas i miejsce wydarzeń powieści „Ten obcy”
Motywy literackie w powieści „Ten obcy”
Problematyka „Tego obcego”
Główne wątki „Tego obcego”
„Ten obcy” - plan wydarzeń
Irena Jurgielewiczowa - biografia
„Ten obcy” - cytaty
Bohaterowie
Losy Zenona Wójcika
Julek Miler - charakterystyka
Marian Pietrzyk - charakterystyka
Pestka Ubyszówna - charakterystyka
Ula Zalewska - charakterystyka
Zenek Wójcik - charakterystyka
Bohaterowie „Tego obcego”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies