Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Ten obcy

Motywy literackie w powieści „Ten obcy”Motyw przyjaźni
Członków paczki z Olszyn łączą różne relacje. Ula przyjaźni się z Pestką. We wszystkim ulega dominującej koleżance, dlatego nikt jej nie pyta o zdanie. Pragnie się jej zwierzyć, jednak nigdy nie ma na to odwagi. Pestka lubi jej towarzystwo, jednak gdy okazuje się, że Zenek wybrał Ulę czuje do niej niechęć. W obliczu niebezpieczeństwa przyjaciółki potrafią sobie wszystko wybaczyć i zrozumieć.

Julek podziwia starszego brata ciotecznego Mariana, jednak nie zawsze chętnie wykonuje jego polecenia. Najchętniej zbuntowałby się przeciwko niemu. Gdy Marian oskarża Zenka o kradzież jest na niego zły, jednak gdy decyduje się jechać, by go sprowadzić z powrotem ponownie odzyskuje dla niego sympatię i szacunek. Julek uważa, że zabawy z dziewczynami są niemęskie, jednak nie ma wyboru. Kiedy ma jednak problem, zwraca się do Uli znajdując w niej bratnią duszę. Marian zaczyna dostrzegać urodę dziewczyn i traktuje je inaczej niż młodszy brat. Wszyscy z paczki z zainteresowaniem odnoszą się do „obcego” – Zenka. Samodzielny i odważny chłopak szybko podbija ich serca. Podziwiają jego zdolności i charakter. Zmienia się to, gdy na jaw wychodzi kradzież pieniędzy. Dopiero zrozumienie motywacji chłopca pozwala na wybaczenie i ponowne nawiązanie przyjacielskich stosunków.

Motyw dwoistość ludzkiej natury
Nad dwoistością ludzkiego charakteru zastanawia się Ula. Najpierw na wyspie, gdy poznaje Zenka. W rozmowie z nią chłopak zachowuje się przyjaźnie, nawet się uśmiecha. Gdy jednak dołączają pozostali członkowie paczki, jest nieufny i czujny. Nie odpowiada na pytania. Dziewczyna zastanawia się, jaki jest naprawdę. Podobny dylemat odczuwa w stosunku do swego ojca. Uważa go za złego człowieka, który jest w stosunku do niej szorstki. Kiedy słyszy jego cierpliwy i życzliwy głos w gabinecie, stwierdza, że to tylko uprzejmość zawodowa.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Ten obcy” - streszczenie szczegółowe
„Ten obcy” - streszczenie w pigułce
Miłość Zenka i Uli w powieści „Ten obcy”
„Ten obcy” - wyjaśnienie tytułu
Kompozycja, narracja i język powieści „Ten obcy”
Czas i miejsce wydarzeń powieści „Ten obcy”
Motywy literackie w powieści „Ten obcy”
Problematyka „Tego obcego”
Główne wątki „Tego obcego”
„Ten obcy” - plan wydarzeń
Irena Jurgielewiczowa - biografia
„Ten obcy” - cytaty
Bohaterowie
Losy Zenona Wójcika
Julek Miler - charakterystyka
Marian Pietrzyk - charakterystyka
Pestka Ubyszówna - charakterystyka
Ula Zalewska - charakterystyka
Zenek Wójcik - charakterystyka
Bohaterowie „Tego obcego”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies