„ChÅ‚opi” – streszczenie szczegółowe - strona 15
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopi

„ChÅ‚opi” – streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Trwały przygotowania do świąt. Boryna wraz z Pietrkiem (parobkiem przyjętym na miejsce Kuby) wybrał się do miasta po zakupy. W izbie Jagna przy pomocy matki zagniatała ciasto. Kobiety piekły chleby, a Józka ozdobiła ściany kolorowymi wycinankami. Roch poszedł z Jambrożym do kościoła przystrajać ołtarz, a do Borynów zawitali kolędnicy: Jaś (syn organistów) z młodszym bratem przynieśli opłatek. Gospodyni położyła go na talerzyku przed pasyjką, dając za nią Jasiowi garnek siemienia lnianego i sześć jajek. Mimo że rozmawiała z Jasiem wesoło i życzliwie, ten cały czas się czerwienił. Opowiedziała mu o śmierci Kuby, co spowodowało, że młodzieniec się rozpłakał, zmartwiony o duszę zmarłego (skonał przed przybyciem księdza). Syn organisty opowiadał o wizycie u Antka, u którego panowała ogromna i wyniszczająca bieda.

Po tej rozmowie JaÅ› opuÅ›ciÅ‚ towarzystwo, a gdy zostaÅ‚ sam, wciąż przed oczami miaÅ‚ piÄ™knÄ… JagnÄ™. Choć sÅ‚yszaÅ‚ już o jej wpÅ‚ywie na okolicznych mężczyzn, nie zdawaÅ‚ sobie sprawy, że bÄ™dzie kolejnÄ… ofiarÄ…. Tymczasem Jagna również rozmyÅ›laÅ‚a, zaskoczona urodÄ… dziecka organistów. WspominaÅ‚a również Antka, przywoÅ‚anego przez Jasia. Przez trzy miesiÄ…ce widziaÅ‚a go jedynie raz, a nadal byÅ‚a pod jego urokiem, nadal nosiÅ‚a go w sercu. Coraz bardziej denerwowaÅ‚y jÄ… zaloty męża, o wzglÄ™dy którego nie zabiegaÅ‚a zupeÅ‚nie, byÅ‚a tylko bardziej rozdrażniona. Po wyjÅ›ciu mÅ‚odego organisty posprzÄ…taÅ‚a izbÄ™ i oporzÄ…dziÅ‚a krowy, co nie zdarzaÅ‚o siÄ™ jej zbyt czÄ™sto, by potem dÅ‚ugo pÅ‚akać, co staÅ‚o siÄ™ powodem domysłów o jej bÅ‚ogosÅ‚awionym stanie. Dominikowa po cichu przeliczaÅ‚a grunty, które Jagna miaÅ‚a zyskać dla dziecka, a Boryna siÄ™ cieszyÅ‚…Jagna po chwili wyprowadziÅ‚a wszystkich z bÅ‚Ä™du.

W dzieÅ„ Wigilii, podczas suto przygotowanej wieczerzy, wyczekiwano pierwszej gwiazdki. W każdej chaÅ‚upie od wschodu stawiano snop zboża i pod obrus wkÅ‚adano siano. Także w Borynowej izbie pielÄ™gnowano tradycjÄ™. Gospodarz podzieliÅ‚ opÅ‚atek miedzy wszystkich. Z powodu caÅ‚odniowego postu byli bardzo gÅ‚odni: „Najpierw byÅ‚ buraczany kwas, gotowany na grzybach z ziemniakami caÅ‚ymi, a potem przyszÅ‚y Å›ledzie w mÄ…ce obtaczane i smażone w oleju konopnym, później zaÅ› pszenne kluski z nnakiem, a potem szÅ‚a kapusta z grzybami, olejem również omaszczona, a na ostatek podaÅ‚a Jagusia przysmak prawdziwy, bo racuszki z gryczanej mÄ…ki z miodem zatarte i w makowym oleju uprużone, a przegryzali to wszystko prostym chlebem, bo placka ni strucli, że z mlekiem i masÅ‚em byÅ‚y, nie godziÅ‚o siÄ™ jeść dnia tego”. Do wieczerzy doÅ‚Ä…czyÅ‚a Jagustynka, bezskutecznie czekajÄ…ca pod chaÅ‚upÄ… dzieci z nadziejÄ…, że zaproszÄ… jÄ… na poczÄ™stunek. Po posiÅ‚ku Jagna czÄ™stowaÅ‚a kawÄ… z cukrem, Roch czytaÅ‚ nabożnÄ… książkÄ™.
Dominikowa zaprowadziła wszystkich do obory, do krów. Jagna za radą matki obdzieliła inwentarz opłatkiem, po czym wrócili do izby. W niedługich czasie do Borynów przyszli kowalowie z dziećmi, z którymi wybierali się na pasterkę. Zięć poinformował, że wójt wzywa Dominikową do rodzącej żony, wskutek czego towarzystwo się zmniejszyło. Gdy domownicy usłyszeli sygnaturkę kościelną wzywającą na pasterkę, ubrali się i wyszli, w domu zostawiając jedynie Jagustynkę.

Ludzie ze wszystkich stron zmierzali do koÅ›cioÅ‚a, który wypeÅ‚niÅ‚ siÄ™ po brzegi. Antek wÅ›ród zebranych ujrzaÅ‚ ojca z rodzinÄ… i JagnÄ™; ku której udaÅ‚o mu siÄ™ przepchać. Ona również go ujrzaÅ‚a: „SiedziaÅ‚a sztywno jak i drugie kobiety, w książkÄ™ patrzaÅ‚a, ale ani jednej litery nie rozeznaÅ‚a, ni kart nawet, nic, bo te jego oczy smutne, oczy żaÅ‚osne, oczy parzÄ…ce blaskami staÅ‚y przed niÄ…, jaÅ›niaÅ‚y jak gwiazdy, Å›wiat caÅ‚y przysÅ‚oniÅ‚y, że zatraciÅ‚a siÄ™ caÅ‚kiem, przepadÅ‚a zgoÅ‚a - a on wciąż klÄ™czaÅ‚, sÅ‚yszaÅ‚a jego krótki i gorÄ…cy oddech i czuÅ‚a tÄ™ moc sÅ‚odkÄ…, tÄ™ moc strasznÄ…, jaka biÅ‚a od niego, szÅ‚a jej prosto do serca, krÄ™powaÅ‚a niby powrozami i przejmowaÅ‚a strachem a sÅ‚odkoÅ›ciÄ…, dreszczem, od którego rozum odchodziÅ‚, miÅ‚owania krzykiem tak potężnym, że trzÄ™sÅ‚a siÄ™ w niej każda kosteczka, a serce tÅ‚ukÅ‚o siÄ™ jako ten ptak, gdy mu dla swawoli skrzydÅ‚a przybijÄ… do Å›ciany!...”. Antek szeptaÅ‚, by któregoÅ› dnia wyszÅ‚a na spotkanie pod „bróg” (stóg siana). Od żaru jego słów prawie zemdlaÅ‚a. Potem radosny staÅ‚ na mrozie. NabieraÅ‚ w rÄ™ce Å›nieg, który poÅ‚ykaÅ‚ Å‚apczywie, by w koÅ„cu pobiec w pole…

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    47  

Szybki test:

Hanka dała Nastusi prosiaka na prośbę Józki chorej na:
a) ospÄ™
b) świnkę
c) zapalenie płuc
d) gruźlicę
RozwiÄ…zanie

Mieszkańy Lipiec związali Jagusię i wrzucili ją:
a) do lasu
b) na taczkÄ™
c) do stawu
d) na wóz z gnojem
RozwiÄ…zanie

Gdy zaczyna się powieść ksiądz spaceruje po polach, na których trwają:
a) zasiewy
b) sianokosy
c) żniwa
d) wykopki
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„ChÅ‚opi” – streszczenie szczegółowe
„ChÅ‚opi” – streszczenie w piguÅ‚ce
Życiorys Stanisława Władysława Reymonta
Geneza „ChÅ‚opów”
JÄ™zyk „ChÅ‚opów”
Problematyka „ChÅ‚opów”
Kompozycja „ChÅ‚opów”
Narracja „ChÅ‚opów”
Czas i miejsce akcji „ChÅ‚opów”
Kalendarium twórczości Reymonta
„ChÅ‚opi” jako epopeja
„ChÅ‚opi” – mÅ‚odopolska powieść czy epopeja?
Motywy literackie w „ChÅ‚opach”
Konwencje literackie w „ChÅ‚opach”
Interpretacja tytuÅ‚u „ChÅ‚opi”
„ChÅ‚opi” na dużym ekranie
Najważniejsze cytaty z „ChÅ‚opów”
Bibliografia




Bohaterowie
Hanka – szczegółowa charakterystyka
Jagna – szczegółowa charakterystyka
Antek – szczegółowa charakterystyka
Maciej Boryna – szczegółowa charakterystyka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „ChÅ‚opów”
Jagustynka - charakterystyka postaci



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies