Czas i miejsce akcji „ChÅ‚opów” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopi

Czas i miejsce akcji „ChÅ‚opów”

Autor: Karolina Marlêga

Dokładny czas akcji powieści nie jest znany, choć występują wzmianki o wielu historycznych wydarzeniach (np. informacje o powstaniu styczniowym 1863 roku, w którym udział brali pan Jacek i Kuba Socha).
Analizując płaszczyznę temporalną powieści, Anna Popławska zauważa jej dwie z pozoru wykluczające się cechy: konkretność i zarazem nieokreśloność. Pierwsza cecha odnosi się do tego, że wiemy, iż właściwa akcja toczy się w czasie dziesięciu miesięcy.

Zaczynając lekturę, czytamy o wydarzeniach rozgrywających się w początku jesieni (dokładnie we wrześniu, w porze wykopek), a kończymy, czytając o początkach żniw w lipcu.

Nieokreśloność akcji Chłopów przejawia się w tym, iż w żadnym momencie powieści nie mamy informacji o roku dziania się opisywanych wydarzeń.

Reymont celowo zubożył opis świąt oraz obrzędów związanych z Nowym Rokiem, by nie podawać dokładnej daty wydarzeń.

Rytm życia mieszkańców Lipiec wyznaczają dni tygodnie i miesiące, poranki i wieczory, a zarazem święta i obrzędy z nimi związane oraz prace rolnicze. Powtarzalność i cykliczność tych wszystkich elementów świata przedstawionego sprawia, że bohaterowie powieści żyją w podporządkowanym czasowi i powracającym corocznie rytmie wydarzeń, świąt czy prac. Linearność akcji ułatwia lekturę, utrudniają ją retrospekcje i wtrącenia. Co prawda w powieści mamy kilka przykładów wspomnień (losy Kuby Sochy czy informacje o aresztowaniu lipeckich chłopów), lecz nie zakłócają one percepcji dzieła.

CiekawostkÄ… jest, że Reymont zastosowaÅ‚ zabieg caÅ‚kowitego zatarcia dowodów zmiany czasu. W utworze nie odnajdziemy wzmianki o zegarze, kalendarzu czy, jak już wspomniano – Nowym Roku, przez co jeszcze bardziej podkreÅ›liÅ‚ zwiÄ…zanie czÅ‚owieka z naturÄ… – jedynym strażnikiem pilnujÄ…cym, by zrobiÅ‚ wszystko na czas (rolnicy pracowali od wschodu do zachodu sÅ‚oÅ„ca).

WiÄ™kszość wydarzeÅ„ rozgrywa siÄ™ w Lipcach – wsi leżącej niedaleko Tymowa (miejsca corocznego jarmarku, przyciÄ…gajÄ…cego mieszkaÅ„ców wszystkich okolicznych miejscowoÅ›ci).
Wieś Lipce nie jest wymyślona; leży w pobliżu Krosnowic i Skierniewic, w których początkujący pisarz Reymont pracował jako kolejarz.

Autor Chłopów stworzył w swym monumentalnym dziele wieś odizolowaną od większych miast; życie toczy się tu własnym rytmem nieskrępowanym ręką cywilizacji. Wiemy jedynie, ze wieś położona była w zaborze rosyjskim, czego przykładem są występujący w utworze strażnicy czy ruble jako waluta, a wydarzenia rozgrywają się po powstaniu styczniowym, ponieważ jej mieszkańcy posiadali już własną ziemię.

WÅ‚adysÅ‚aw JabÅ‚onowski napisaÅ‚: „Nikt z poprzedników autora ChÅ‚opów nie ogarnÄ…Å‚ tylu rzeczy i czynnoÅ›ci zwiÄ…zanych z bytem ludu wiejskiego, z naturÄ… chÅ‚opa i przyrodÄ… wsi – nikt tak dokÅ‚adnie nie odtworzyÅ‚ Å›rodowiska chÅ‚opskiego i takiej masy postaci chÅ‚opskich nie zgrupowaÅ‚”.

Szybki test:

ZaczynajÄ…c lekturÄ™, czytamy o wydarzeniach rozgrywajÄ…cych siÄ™:
a) we wrześniu
b) w listopadzie
c) w sierpniu
d) w październiku
RozwiÄ…zanie

Lipce leżały w gminie:
a) Tymów
b) Janów
c) Janowo
d) Nieszporów
RozwiÄ…zanie

Właściwa akcja toczy się w czasie:
a) dwunastu miesięcy
b) ośmiu miesięcy
c) sześciu miesięcy
d) dziesięciu miesięcy
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„ChÅ‚opi” – streszczenie szczegółowe
„ChÅ‚opi” – streszczenie w piguÅ‚ce
Życiorys Stanisława Władysława Reymonta
Geneza „ChÅ‚opów”
Problematyka „ChÅ‚opów”
Kompozycja „ChÅ‚opów”
Narracja „ChÅ‚opów”
Czas i miejsce akcji „ChÅ‚opów”
Kalendarium twórczości Reymonta
JÄ™zyk „ChÅ‚opów”
„ChÅ‚opi” jako epopeja
„ChÅ‚opi” – mÅ‚odopolska powieść czy epopeja?
Interpretacja tytuÅ‚u „ChÅ‚opi”
Motywy literackie w „ChÅ‚opach”
Konwencje literackie w „ChÅ‚opach”
„ChÅ‚opi” na dużym ekranie
Najważniejsze cytaty z „ChÅ‚opów”
Bibliografia




Bohaterowie
Hanka – szczegółowa charakterystyka
Jagna – szczegółowa charakterystyka
Antek – szczegółowa charakterystyka
Maciej Boryna – szczegółowa charakterystyka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „ChÅ‚opów”
Jagustynka - charakterystyka postaci



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies