„ChÅ‚opi” – streszczenie szczegółowe - strona 35
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopi

„ChÅ‚opi” – streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Ludzie na wsi szeptali za plecami Jagny, że jest kochanką wójta, jednak ona nie czuła żadnej winy i skruchy. Twierdziła, że została upojona alkoholem i wykorzystana, podczas gdy nikt nie stanął w jej obronie. Miała żal do ludzi; podkreślała, że inaczej traktowaliby ją, gdyby była panną. Nawet matka nie chciała już częstych wizyt córki. Prosiła o opamiętanie i radziła, by zostawała w domu przy chorym mężu. Jedynie Hanka broniła Jagny przed sąsiadkami, podkreślając winę wójta.

Pewnego dnia żona Antka dostała z kancelarii list, który przeczytał jaj Roch. Było w nim napisane, by wpłaciła pięćset rubli do sądu, co równało się w tymczasowym wypuszczeniem z aresztu jej męża. Choć przyjaciel domu prosił, by nie zdradziła się z nowiną, opowiedziała o tym Józce, a prawdę z jej szczęśliwej twarzy wyczytała również Jagna, która zaraz poszła do Dominikowej.

ByÅ‚a tam Å›wiadkiem nastÄ™pujÄ…cej sceny: Szymek prosiÅ‚ matkÄ™, by daÅ‚a mu pięć rubli, które chciaÅ‚ dać na opÅ‚acenie zapowiedzi z NastkÄ…, na co usÅ‚yszaÅ‚ kategoryczne, że nie dostanie, bowiem matka nie dopuÅ›ci do małżeÅ„stwa z tÄ… „wywÅ‚okÄ…”. W czasie kłótni sam chciaÅ‚ wziąć pieniÄ…dze, co spowodowaÅ‚o, iż Dominikowa zaczęła bić syna pogrzebaczem po gÅ‚owie i plecach. Gdy Jagna z JÄ™drzychem chcieli ich rozdzielić, zbiegli siÄ™ sÄ…siedzi i zrobiÅ‚o siÄ™ jeszcze gÅ‚oÅ›niej. Szymek próbowaÅ‚ wyrwać matce prÄ™t z rÄ™ki: „Aż trzasnÄ…Å‚ jÄ… pięściÄ… miÄ™dzy oczy, chyciÅ‚ za boki i rzuciÅ‚ kiej ocipkÄ… na izbÄ™; potoczyÅ‚a siÄ™ i niby kloc caÅ‚ym ciężarem padÅ‚a na rozpalonÄ… blachÄ™, pomiÄ™dzy gary peÅ‚ne wrzÄ…tku, komin siÄ™ rozwaliÅ‚ i wszystko siÄ™ zapadÅ‚o...”.

Dominikowa zaczęła krzyczeć, by „wynosiÅ‚ siÄ™” z jej domu i, nie patrzÄ…c na ból i tlÄ…ce siÄ™ ubranie, wyrzucaÅ‚a przez okno jego rzeczy krzyczÄ…c, że nie da najmniejszego kawaÅ‚ka ziemi. Å»yczyÅ‚a synowi, by „zdychaÅ‚” z gÅ‚odu. „Szymek zaÅ›, ledwie już dychajÄ…cy, zbity i okrwawiony, jeno patrzaÅ‚ na matkÄ™ wytrzeszczonymi Å›lepiami, strach go uÅ‚apiÅ‚ za gardziel, trzÄ…sÅ‚ siÄ™ caÅ‚y, sÅ‚owa nie mogÄ…c wykrztusić ni wiedzÄ…c, co siÄ™ dzieje”.
Pomoc wyrzucanemu chłopakowi ofiarował Mateusz, lecz została odrzucona. Szymek usiadł pod ścianą chałupy mówiąc, że nie odejdzie, bo tu jest ziemia po ojcu, która się mu należy. Sąsiadki z Jambrożym opatrzyły oparzone twarz i ręce Dominikowej. Miała spalone włosy i prawie straciła wzrok. Wieś interesowała się stanem jej zdrowia, do chałupy wciąż ktoś przychodził, przez co doszło do rozmowy między Mateuszem a Hanką, która ujawniła swą złość na księdza za to, że na kazaniu potępił za cudzołóstwo Jagnę i Tereskę, a nie mężczyzn.

Na ganku Borynowego domu zebrali się chłopi na naradę, której przewodniczył Roch. Zastanawiali się nad możliwością niedopuszczenia do zakupu Podlesia przez niemieckich Żydów. W końcu całą gromadą udali się na folwark, gdzie przedstawili starozakonnym swe zdanie, żądając, by opuścili należną im ziemię. Tłumaczem i negocjatorem został Roch, który ogłosił decyzję Żydów, że nie zamierzają ustąpić. Wówczas włączył się Mateusz.

„- SÅ‚uchajta, Miemcy! - ryknÄ…Å‚ wyciÄ…gajÄ…c pięście. - MówiliÅ›my do was po ludzku, poczciwie, a wy grozicie kreminaÅ‚em i przekpiwacie siÄ™ z nas! Dobra, ale teraz zagramy z wami inaczej! Nie chceta zgody, to wama zapowiadamy przed Bogiem i ludźmi, jak pod przysiÄ™gÄ…, że na Podlesiu nie wysiedzicie! Przyszlim z pokojem, a wy chceta wojny! Dobra, kiej wojna, to wojna! Mata za sobÄ… sÄ…dy, mata urzÄ™dy, mata pieniÄ…dze, a my jeno te goÅ‚e pięście... Obaczymy, czyje bÄ™dzie górÄ…! A jeszcze to wam doÅ‚ożę, byÅ›cie zapamiÄ™tali... jako ogieÅ„ ima siÄ™ sÅ‚omy, ale zeźre i murowaÅ„ce, a chyta siÄ™ i zboża choćby na pniu... bydÅ‚o też pada na paÅ›nikach... zaÅ› żaden czÅ‚owiek nie uciecze od zÅ‚ej przygody... SpamiÄ™tajta, co rzekÅ‚em: wojna w dzieÅ„ i w nocy, i na każdym miejscu...”. WracajÄ…c, do wsi, pewni swych racji chÅ‚opi już dzielili pola miÄ™dzy sobÄ….

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44    45    46    47  

Szybki test:

Jaś, w którym kocha się Jagna to syn:
a) organisty
b) młynarza
c) kowala
d) wójta
RozwiÄ…zanie

„Bróg” to:
a) stóg siana
b) narzędzie rolnicze
c) miara zboża
d) pora siewów
RozwiÄ…zanie

Mieszkańy Lipiec związali Jagusię i wrzucili ją:
a) do stawu
b) do lasu
c) na taczkÄ™
d) na wóz z gnojem
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„ChÅ‚opi” – streszczenie szczegółowe
„ChÅ‚opi” – streszczenie w piguÅ‚ce
Życiorys Stanisława Władysława Reymonta
Geneza „ChÅ‚opów”
JÄ™zyk „ChÅ‚opów”
Problematyka „ChÅ‚opów”
Kompozycja „ChÅ‚opów”
Narracja „ChÅ‚opów”
Czas i miejsce akcji „ChÅ‚opów”
Kalendarium twórczości Reymonta
„ChÅ‚opi” jako epopeja
„ChÅ‚opi” – mÅ‚odopolska powieść czy epopeja?
Motywy literackie w „ChÅ‚opach”
Konwencje literackie w „ChÅ‚opach”
Interpretacja tytuÅ‚u „ChÅ‚opi”
„ChÅ‚opi” na dużym ekranie
Najważniejsze cytaty z „ChÅ‚opów”
Bibliografia




Bohaterowie
Hanka – szczegółowa charakterystyka
Jagna – szczegółowa charakterystyka
Antek – szczegółowa charakterystyka
Maciej Boryna – szczegółowa charakterystyka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „ChÅ‚opów”
Jagustynka - charakterystyka postaci



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies