Adam Mickiewicz - biografia ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Konrad Wallenrod

Adam Mickiewicz - biografia

Autor: Karolina Marlêga

Biografia Mickiewicza jest przykÅ‚adem życiorysu przypadajÄ…cego na burzliwy okres dziejów. SÄ… to losy pokolenia urodzonego po trzecim rozbiorze Polski, czyli w niewoli, pokolenia romantycznych „zapaleÅ„ców”, walczÄ…cych o niepodlegÅ‚ość i kulturÄ™ narodowÄ….

Wieszcz był świadkiem wielu przełomów i wydarzeń historycznych brzemiennych w skutki. Śledził przebieg insurekcji kościuszkowskiej, wojen Napoleona, losy Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego, powstania listopadowego i Wiosny Ludów. Brał udział w przemianach cywilizacyjnych i kulturowych.

Adam Bernard Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zosiu lub w Nowogródku.

Niektórzy badacze twierdzą, że wieszcz przyszedł na świat w karczmie Wygoda w pobliżu Zosia.

Jego ojciec – MikoÅ‚aj Mickiewicz – zdeklasowany szlachcic herbu Poraj – byÅ‚ komornikiem miÅ„skim i miaÅ‚ praktykÄ™ adwokackÄ… w Nowogródku. Z kolei matka miaÅ‚a na imiÄ™ Barbara (z domu Majewska) i byÅ‚a córkÄ… ekonoma z Czombrowa.

Beztroskie dzieciństwo późniejszego poety upływało w atmosferze tajemniczych spraw dorosłych: procesów, kłótni o majątek, zajazdów, podważanych testamentów i upominających się o zwrot długów wierzycieli.

Ojciec Adama nie zajmował się jedynie procesami. Lubił czytać i tworzyć. Potrafił powiedzieć z pamięci całe pieśni Jerozolimy wyzwolonej Tassa, pisał nieprzyzwoite wiersze, a nawet hodował zwierzęta (między innymi lisy i wilki). Mały Adam był bardzo związany z matką. Gdy jako mały chłopiec wypadł z okna, kobieta ofiarowała go Matce Boskiej Ostrobramskiej. Po śmierci męża zajęła się samodzielnym wychowywaniem syna.

Mickiewicz napisaÅ‚ później o matce: „Matka to moja i udrÄ™czenie najwiÄ™ksze, i caÅ‚a osÅ‚oda, caÅ‚a pociecha!”. Krzyk matki odezwie siÄ™ także w Konradzie Wallenrodzie:
„Niemcy wpadli do domu, jeden wypuÅ›ciÅ‚ siÄ™ za mnÄ…,
Zgonił, porwał mnie na koń; nie wiem, co się stało dalej,
Tylko krzyk mojej matki długo, długo słyszałem.
Pośród szczęku oręża, domów runących łoskotu,
Krzyk ten Å›cigaÅ‚ mnie dÅ‚ugo, krzyk ten pozostaÅ‚ w mym uchu”.
Państwo Mickiewiczowie nie należeli do ludzi bogatych. Posłali syna do powiatowej szkoły dominikanów. Chłopiec uczył się dobrze, nie wyróżniając niczym szczególnym na tle klasy.

Autor największej polskiej epopei narodowej powtarzał trzecią i piątą klasę (zapewne z powodu słabego zdrowia). W szkolnym teatrze ze względu na swą drobną posturę grywał postacie kobiece.

Gdy miaÅ‚ jedenaÅ›cie lat, zaczÄ…Å‚ pisać wiersze, które – jak wspominaÅ‚ jego mÅ‚odszy brat Aleksander – nie wyróżniaÅ‚y siÄ™ niczym szczególnym. Pierwszy ważniejszy utwór uÅ‚ożyÅ‚ w 1811 roku, po pożarze Nowogródka. W 1812 roku zmarÅ‚ ojciec Adama, pozostawiajÄ…c żonÄ™ i czterech nieletnich synów, skazanych od tej chwili na życie w jeszcze wiÄ™kszym ubóstwie.

W wieku siedemnastu lat Mickiewicz skoÅ„czyÅ‚ szkoÅ‚Ä™ miejscowÄ… i zaczÄ…Å‚ studia nauk humanistycznych na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, z zamiarem zdobycia zawodu nauczyciela. UtrzymywaÅ‚ siÄ™ ze stypendium, które po ukoÅ„czeniu studiów musiaÅ‚ odpracować jako nauczyciel szkoÅ‚y powiatowej w Kownie (1819 - 1823). W czasie studiów wpÅ‚yw na ksztaÅ‚towanie siÄ™ jego poglÄ…dów, charakteru i poetyckiego talentu wywarli zwÅ‚aszcza tacy profesorowie, jak filolog klasyczny Ernest Groddeck, historyk i teoretyk literatury Leon Borowski oraz historyk Joachim Lelewel. ZamieszkaÅ‚ u ksiÄ™dza Józefa Mickiewicza (dziekana WydziaÅ‚u Fizyko-Matematycznego), który opiekowaÅ‚ siÄ™ nim, dbaÅ‚ o odpowiednie lektury, posyÅ‚aÅ‚ do teatru. MÅ‚ody student wyprowadziÅ‚ siÄ™ od ksiÄ™dza na dwa miesiÄ…ce przed jego Å›mierciÄ…, co – jak przypuszczajÄ… biografowie – miaÅ‚o być dowodem, że nie czyhaÅ‚ na spadek samotnego kleryka.

W czasach studenckich, tzw. okresie wileńskim, ważnymi hasłami w życiorysie wieszcza są nauka, przyjaźń, miłość i twórczość. Mickiewicz pogłębiał wiedzę na Uniwersytecie, zawiązał pierwsze przyjaźnie z Tomaszem Zanem, Józefem Jeżowskim, Franciszkiem Malewskim, Onufrym Pietraszkiewiczem w Towarzystwo Filomatów (Miłośników Nauki), a następnie Towarzystwie Filaretów (Miłośników Cnoty), tajnych organizacjach, które z czasem przekształciły się w spiskowe organizacje narodowe (był ich współzałożycielem).

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Tytuł magistra filozofii otrzymał Mickiewicz w roku:
a) 1822
b) 1818
c) 1824
d) 1820
RozwiÄ…zanie

Filareci to miłośnicy:
a) wiedzy
b) miłości
c) wolności
d) cnoty
RozwiÄ…zanie

Z Celiną Szymanowską Mickiewicz miał:
a) ośmioro dzieci
b) dwoje dzieci
c) czworo dzieci
d) sześcioro dzieci
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe
Adam Mickiewicz - biografia
Streszczenie „Konrada Wallenroda” w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji „Konrada Wallenroda”
„Konrad Wallenrod” jako powieść poetycka
Konrad Wallenrod – szczegółowa charakterystyka
Geneza „Konrada Wallenroda”
„Szczęścia w domu nie znalazÅ‚, bo go nie byÅ‚o w ojczyźnie”, czyli rozprawa na temat źródeÅ‚ tragizmu Konrada Wallenroda
Tragizm Konrada Wallenroda
„Pieśń wajdeloty”, czyli rola poezji w życiu narodu
Historia tragicznej miłości Konrada i Aldony
Konrad Wallenrod jako przykład bohatera bajronicznego
Plan wydarzeÅ„ „Konrada Wallenroda”
Aldona – szczegółowa charakterystyka
Kompozycja i jÄ™zyk „Konrada Wallenroda”
„Macie bowiem wiedzieć, że sÄ… dwa sposoby walczenia – trzeba być lisem i lwem” – interpretacja motta
Realia historyczne w utworze
Rekonstrukcja losów Konrada Wallenroda
Kalendarium życia i twórczości Adama Mickiewicza
Najważniejsze utwory Mickiewicza
SÅ‚ynne cytaty i opinie o Mickiewiczu
Najważniejsze cytaty „Konrada Wallenroda:
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies