Streszczenie „Konrada Wallenroda” w piguÅ‚ce ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Konrad Wallenrod

Streszczenie „Konrada Wallenroda” w piguÅ‚ce

Autor: Karolina Marlêga

Przemowa

Narrator opisuje średniowieczne dzieje Litwy, wspominając zwłaszcza jej losy w XIV i XV wieku. Wielokrotnie wspomina, że opisywana historia dotyczy państwa już nieistniejącego, co jest przejawem zastosowanej przez Adama Mickiewicza konwencji kostiumu historycznego. Pod przykrywką średniowiecznej historii przemycił w utworze kwestię walki narodowowyzwoleńczej. Tworząc opowieść o losach rycerza Wallenroda, chciał odwrócić wzrok cenzorów od ukazanego sposobu walki aprobującego podstęp w imię słusznej sprawy.

Wstęp

Narrator nakreÅ›la tÅ‚o wydarzeÅ„, informujÄ…c, że od momentu podbicia Prusów (zaprzyjaźnionych dawniej z Litwinami) przez Krzyżaków upÅ‚ynęło ponad sto lat. Od tego czasu „Niemen rozdziela Litwinów od wrogów”. WstÄ™p koÅ„czy siÄ™ pesymistycznÄ… zapowiedziÄ… wydarzeÅ„: „Wszystko rozerwie nienawiść narodów; / Wszystko rozerwie; - lecz serca kochanków / ZÅ‚Ä…czÄ… siÄ™ znowu w pieÅ›niach wajdeloty”.

I Obiór

Akcja poematu rozpoczyna siÄ™ w momencie, gdy do Maryjenburga (dzisiejszego Malborka) Å›pieszÄ… komturowie krzyżaccy, których zadaniem jest obiór nowego wielkiego mistrza. WÅ›ród wielu kandydatów najwiÄ™ksze szanse ma Konrad Wallenrod, cudzoziemiec wsÅ‚awiony walkami z poganami… NastÄ™puje prezentacja sylwetki tytuÅ‚owego bohatera.

II

Rozpoczyna się uroczyste otwarcie obrad kapituły, czemu towarzyszą modły i hymny. Pojawia się postać tajemniczej Pustelnicy, od dziesięciu lat zamurowanej na własną prośbę w wieży nad jeziorem. Halban nuci pieśń o pięknej, nieszczęśliwej Litwince.


[PIESŃ]

Liryczny utwór opowiadaÅ‚ o piÄ™knej Litwie: „Wilija, naszych strumieni rodzica, / Dno ma zÅ‚ociste i niebieskie lica” i jej mieszkance, która czerpie wodÄ™ ze źródÅ‚a…

Niemen i Wilia to dwie rzeki pÅ‚ynÄ…ce na Litwie, a pieśń ta jest tak naprawdÄ™ metaforÄ… losów dwojga kochanków – Waltera Alfa (czyli Konrada) i Aldony (czyli Pustelnicy).
III

Nowo wybrany wielki mistrz skÅ‚ada przysiÄ™gÄ™ wiernoÅ›ci i sÅ‚użby Zakonowi, lecz nie wywiÄ…zuje siÄ™ z niej zanadto. Akcja przenosi nas rok później. Konrad zamiast prowadzić rycerzy do boju, pilnuje, by żyli cnotliwie. Bracia, niezadowoleni z rzÄ…dów Wallenroda, Å›ledzÄ… jego poczynania i dowiadujÄ… siÄ™, że czÄ™sto opuszcza zamek, po czym kieruje siÄ™ pod wieżę Pustelnicy…

PIEŚŃ Z WIEŻY

Pustelnica zawodziła nad swym życiem, którego dużą część stanowiły przepłakane lata. Nim wybrała samotny żywot, dorastała obsypywana pieszczotami ojca i uściskami matki, w bogatym zamku, położonym w wesołej krainie.

Zaczęła siÄ™ rozmowa Pustelnicy i Konrada Wallenroda, dziÄ™ki której poznajemy dzieje ich miÅ‚oÅ›ci. Pustelnica zaczęła prosić ukochanego o przebaczenie. Konrad usÅ‚yszaÅ‚ wyznania o jej przeszÅ‚oÅ›ci. WysÅ‚uchawszy tych wyznaÅ„, Wallenrod zapewniÅ‚, że jeszcze tylko kilka dni bÄ™dÄ… „jÄ™czeć w niedoli”… Pustelnica poinformowaÅ‚a stanowczo, że jeÅ›li on nadal zamierza narzekać na swój los, to lepiej, by już do niej nie przychodziÅ‚. Pustelnica opamiÄ™taÅ‚a siÄ™ i zaapelowaÅ‚a do ukochanego o litość nad nimi obojgiem, zapewniajÄ…c, że przyjechaÅ‚a tu za nim nie po to, by go drÄ™czyć. Konrad powstaÅ‚, wzniósÅ‚ oczy ku wieży, i, spoglÄ…dajÄ…c boleÅ›nie na kratÄ™, opuÅ›ciÅ‚ przyÅ‚bicÄ™, twarz owinÄ…Å‚ w szerokie zwoje pÅ‚aszcza, skinieniem rÄ™ki pożegnaÅ‚ PustelnicÄ™ i zniknÄ…Å‚ w krzakach.

IV UCZTA

23 kwietnia, czyli w dzień patrona Zakonu, św. Jerzego), wielki mistrz Konrad Wallenrod wyprawia wielką ucztę, na którą przybywają znakomici goście. Wajdelota śpiewa Pieśń i Powieść, a pijany Wallenrod balladę Alpuhara.

V Wojna

Rozpoczęła siÄ™ wojna z LitwÄ…, którÄ… Konrad poprowadziÅ‚ bardzo nieudolnie, narażajÄ…c Zakon na ogromne straty prowadzÄ…ce do druzgocÄ…cej klÄ™ski. SÄ…d kapturowy, dowiadujÄ…c siÄ™ od szpiega o przeszÅ‚oÅ›ci Wallenroda (czyli Waltera Alfa), skazuje go na Å›mierć: „DwanaÅ›cie mieczów podnieÅ›li do góry, / Wszystkie zmierzone - w jednÄ… pierÅ› Konrada”.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe
Adam Mickiewicz - biografia
Streszczenie „Konrada Wallenroda” w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji „Konrada Wallenroda”
„Konrad Wallenrod” jako powieść poetycka
Konrad Wallenrod – szczegółowa charakterystyka
Geneza „Konrada Wallenroda”
„Szczęścia w domu nie znalazÅ‚, bo go nie byÅ‚o w ojczyźnie”, czyli rozprawa na temat źródeÅ‚ tragizmu Konrada Wallenroda
Tragizm Konrada Wallenroda
„Pieśń wajdeloty”, czyli rola poezji w życiu narodu
Historia tragicznej miłości Konrada i Aldony
Konrad Wallenrod jako przykład bohatera bajronicznego
Plan wydarzeÅ„ „Konrada Wallenroda”
Aldona – szczegółowa charakterystyka
Kompozycja i jÄ™zyk „Konrada Wallenroda”
„Macie bowiem wiedzieć, że sÄ… dwa sposoby walczenia – trzeba być lisem i lwem” – interpretacja motta
Realia historyczne w utworze
Rekonstrukcja losów Konrada Wallenroda
Kalendarium życia i twórczości Adama Mickiewicza
Najważniejsze utwory Mickiewicza
SÅ‚ynne cytaty i opinie o Mickiewiczu
Najważniejsze cytaty „Konrada Wallenroda:
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies