Geneza „Konrada Wallenroda” ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Konrad Wallenrod

Geneza „Konrada Wallenroda”

Autor: Karolina Marlêga

Adam Mickiewicz tworzyÅ‚ „Konrada Wallenroda” w latach 1825-1827, w okresie zesÅ‚ania w gÅ‚Ä…b Rosji. W tym czasie pracowaÅ‚ przymusowo w kancelarii gubernatora generalnego – ksiÄ™cia Dymitra Golicyna. PeÅ‚niÅ‚ tam obowiÄ…zki paÅ„stwowego urzÄ™dnika.

PracujÄ…c nad powieÅ›ciÄ… poetyckÄ…, gnÄ™biÅ‚y go wyrzuty sumienia zwiÄ…zane ze swym poÅ‚ożeniem. Z jednej strony pamiÄ™tany byÅ‚ jako aktywny dziaÅ‚acz kulturalny na rzecz niepodlegÅ‚oÅ›ci Polski, czÅ‚onek filomatów, autor „Ody do mÅ‚odoÅ›ci” oraz „PieÅ›ni Filaretów”, a w tamtym momencie zÅ‚ożyÅ‚ przysiÄ™gÄ™ wiernoÅ›ci carowi i sÅ‚użyÅ‚ mu (choć wbrew swej woli, ale zawsze byÅ‚o to argumentem jego przeciwników).

Za dnia przywdziewał maskę pilnego pracownika biura znienawidzonego rządu, by pod osłoną nocy spotykać się z działaczami niepodległościowymi, nawiązywać stosunki ze środowiskami demokratycznymi, a nawet rewolucyjnymi. Cały czas myślał o możliwościach wyzwolenia ukochanej Polski spod łańcucha caratu.

Skoro miaÅ‚ tak dużo obowiÄ…zków, jakim sposobem udaÅ‚o mu siÄ™ napisać „Konrada Wallenroda”? Otóż jego praca nie wymagaÅ‚a czÄ™stej obecnoÅ›ci w biurze, dziÄ™ki czemu mógÅ‚ poÅ›wiÄ™cić siÄ™ pisaniu. BezpoÅ›redniÄ… przyczynÄ… napisania dzieÅ‚a byÅ‚a klÄ™ska dekabrystów, z powodu której Mickiewicz straciÅ‚ wielu rosyjskich przyjaciół - poetów.

Nazwa grupy rosyjskich rewolucjonistów wywodzÄ…cych siÄ™ ze sfer szlacheckich pochodzi siÄ™ od sÅ‚owa diekabr – czyli grudzieÅ„. W tym wÅ‚aÅ›nie miesiÄ…cu wybuchÅ‚o antycarskie powstanie (26 grudnia 1825 roku).

Uświadomił sobie wówczas, że Rosja jest zbyt ogromnym i potężnym mocarstwem, by dać się pokonać w otwartej i uczciwej walce. W takiej atmosferze zrodziła się myśl o popełnieniu utworu, w którym główny bohater podstępem doprowadza do klęski Zakonu Krzyżackiego.

Aby utwór mógÅ‚ ukazać siÄ™ w Rosji (ponieważ akurat tam przebywaÅ‚ autor), konieczna byÅ‚ zgoda na opublikowanie wydana przez cenzurÄ™ carskÄ…. Otrzymanie takiego pozwolenia graniczyÅ‚o niemalże z cudem. Przecież chodziÅ‚o tu o czÅ‚owieka skazanego za antyrosyjskÄ… propagandÄ™ i dziaÅ‚alność na szkodÄ™ caratu… Sprytny Mickiewicz nie poddaÅ‚ siÄ™ jednak – wybrnÄ…Å‚ z tej sytuacji, ponieważ przeniósÅ‚ akcjÄ™ powieÅ›ci poetyckiej w XIV wiek.
Gdyby autor nie zastosowaÅ‚ historycznego kostiumu-maski „Konrad Wallenrod” mógÅ‚ siÄ™ nigdy nie ukazać! Poeta pod przykrywkÄ… pisania o dawnych dziejach Litwy, poruszyÅ‚ istotnÄ… wtedy z punktu widzenia zniewolonej Polski sprawÄ™ walki narodowowyzwoleÅ„czej.

Dzieło zostało opublikowane w Petersburgu, w lutym 1828 roku.

Szybki test:

Adam Mickiewicz tworzyÅ‚ „Konrada Wallenroda” w latach:
a) 1825-1828
b) 1825-1827
c) 1826-1828
d) 1826-1827
RozwiÄ…zanie

W kancelarii gubernatora generalnego Mickiewicz pełnił funkcję:
a) asesora
b) podsÄ…dnego
c) adwokata
d) państwowego urzędnika
RozwiÄ…zanie

„Konrad Wallenrod” zostaÅ‚ opublikowany:
a) w maju 1827 roku
b) w lutym 1827 roku
c) w lutym 1828 roku
d) w maju 1828 roku
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe
Adam Mickiewicz - biografia
Streszczenie „Konrada Wallenroda” w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji „Konrada Wallenroda”
Konrad Wallenrod – szczegółowa charakterystyka
Geneza „Konrada Wallenroda”
„Konrad Wallenrod” jako powieść poetycka
Historia tragicznej miłości Konrada i Aldony
Konrad Wallenrod jako przykład bohatera bajronicznego
Plan wydarzeÅ„ „Konrada Wallenroda”
„Szczęścia w domu nie znalazÅ‚, bo go nie byÅ‚o w ojczyźnie”, czyli rozprawa na temat źródeÅ‚ tragizmu Konrada Wallenroda
Tragizm Konrada Wallenroda
„Pieśń wajdeloty”, czyli rola poezji w życiu narodu
Aldona – szczegółowa charakterystyka
Kompozycja i jÄ™zyk „Konrada Wallenroda”
„Macie bowiem wiedzieć, że sÄ… dwa sposoby walczenia – trzeba być lisem i lwem” – interpretacja motta
Realia historyczne w utworze
Rekonstrukcja losów Konrada Wallenroda
Kalendarium życia i twórczości Adama Mickiewicza
Najważniejsze utwory Mickiewicza
SÅ‚ynne cytaty i opinie o Mickiewiczu
Najważniejsze cytaty „Konrada Wallenroda:
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies