Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Konrad Wallenrod

Tragizm Konrada Wallenroda


Tragizm postaci Konrada Wallenroda stanowi po dziś dzień źródło licznych rozważań natury filozoficznej i moralnej nad wyborem bohatera, który „Szczęścia w domu nie znalazł, bo go nie było w ojczyźnie” i poświęcił miłość do żony Aldony na rzecz ojczyzny.

Zdania są podzielone miedzy zwolenników walki w imię przysłowia, iż „cel uświęca środki”, inni zaś negują dwulicowe postępowanie i założenie „maski” przez Wallenroda. Bez wątpienia pozostaje kwestia wewnętrznego rozdarcia i nieustającej walki tej postaci.

Choć żył u boku ukochanej, nie mógł odnaleźć przy niej spokoju, ponieważ wiedział, że Litwa jest grabiona i najeżdżana przez Krzyżaków. Cały czas myślał o możliwościach pomocy, o sposobach walki. Gdy w końcu zdecydował się posłuchać rad Halbana i Kiejstuta (ojca Aldony) i wkupić się w łaski wrogów, by od wewnątrz doprowadzić do klęski wroga, musiał pozostawić (prawdopodobnie na zawsze) świeżo poślubioną małżonkę. Z jednej strony Litwa, z drugiej Aldona – chyba żaden z romantycznych bohaterów nie musiał dokonać tak dramatycznej decyzji, jak świadome odtrącenie ukochanej kobiety i poświęcenie się dla ojczyzny.

Tą decyzją odrzucił nakazy honoru rycerskiego (sprawiedliwa, otwarta walka), chrześcijańskiego wychowania (szczerość i prawdomówność), które poświęcił w imię patriotycznego obowiązku. Jakby tego było mało, jego sumienie nie umarło w chwili, gdy wybrał podstęp na towarzysza swych losów. Dręczony wyrzutami z powodu wybrania nieetycznych środków walki (zdrada i podstęp), poniósł osobistą klęskę. Po wykonaniu swego planu, nie pozostało mu już nic, jak tylko samobójstwo (Aldona nie chciała z nim uciekać, ponieważ wolała żyć wspomnieniami wspólnych chwil, spędzonych w młodości).

Tragizm Konrada jest spowodowany tym, że jakiejkolwiek decyzji by nie podjął, każda wiązała się z klęską. Pozostawiając Aldonę, poniósł osobistą porażkę, skrzywdził kochającą go osobę, przyczyniając się do tego, że zamknęła się w pustelniczej wieży, w której spędziła wiele lat, a w końcu umarła. Nie mógł też się z nią zostać, ponieważ, będąc z dala od gnębionej ojczyzny, był nieszczęśliwy. Ciągła świadomość, że zatracił swój honor i wyznawane zasady sprawiły, że zaczął topić swe smutki w alkoholu, a wyobcowanie i izolacja, na którą skazało go założenie maski Krzyżaka, doprowadziły do tego, że stał się chłodny i introwertyczny, a wskutek tego – coraz bardziej zagubiony i bezradny.
Tę postać Mickiewicz zadedykował wielu polskim rewolucjonistom, walczącym samotnie do 1831 roku, posługując się kłamstwem i podstępem, by pomóc w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe
Adam Mickiewicz - biografia
Streszczenie „Konrada Wallenroda” w pigułce
Czas i miejsce akcji „Konrada Wallenroda”
„Konrad Wallenrod” jako powieść poetycka
Konrad Wallenrod – szczegółowa charakterystyka
Geneza „Konrada Wallenroda”
„Szczęścia w domu nie znalazł, bo go nie było w ojczyźnie”, czyli rozprawa na temat źródeł tragizmu Konrada Wallenroda
Tragizm Konrada Wallenroda
„Pieśń wajdeloty”, czyli rola poezji w życiu narodu
Historia tragicznej miłości Konrada i Aldony
Konrad Wallenrod jako przykład bohatera bajronicznego
Plan wydarzeń „Konrada Wallenroda”
„Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia – trzeba być lisem i lwem” – interpretacja motta
Aldona – szczegółowa charakterystyka
Kompozycja i język „Konrada Wallenroda”
Realia historyczne w utworze
Rekonstrukcja losów Konrada Wallenroda
Kalendarium życia i twórczości Adama Mickiewicza
Najważniejsze utwory Mickiewicza
Słynne cytaty i opinie o Mickiewiczu
Najważniejsze cytaty „Konrada Wallenroda:
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies