„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe - strona 10
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Konrad Wallenrod

„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Gdy Walter próbowaÅ‚ potajemnie wymknąć siÄ™ z zamku, przeczuwajÄ…ca nieszczęście Aldona czekaÅ‚a na niego za miastem. W czasie tego smutnego spotkania doszÅ‚o do rozstania małżonków. Walter powiedziaÅ‚ żonie, by od tej chwili traktowaÅ‚a go jak zmarÅ‚ego, by wyszÅ‚a ponownie za mąż: „JesteÅ› mÅ‚oda i piÄ™kna, znajdziesz pociechÄ™, zapomnisz! / Wielu książąt dawniej o twÄ… staraÅ‚o siÄ™ rÄ™kÄ™; / JesteÅ› wolna, jesteÅ› wdowÄ… po wielkim czÅ‚owieku, / Który dla dobra ojczyzny wyrzekÅ‚ siÄ™ - nawet i ciebie! / Bywaj zdrowa, zapomnij; zapÅ‚acz niekiedy nade mnÄ…: / Walter wszystko utraciÅ‚, Walter sam jeden pozostaÅ‚ / Jako Wiatr na pustyni; bÅ‚Ä…kać siÄ™ musi po Å›wiecie, / Zdradzać, mordować i potem ginąć Å›mierciÄ… haniebnÄ…”, na co Aldona zakomunikowaÅ‚a, że nie zamierza wiÄ…zać siÄ™ z nikim innym, lecz wstÄ…pi do klasztoru, do bram którego odprowadziÅ‚ jÄ… ukochany. Po smutnym pożegnaniu, Walter opuÅ›ciÅ‚ żonÄ™, zabierajÄ…c ze sobÄ… starego wajdelotÄ™… Tak zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ Powieść Wajdeloty.

Po zakoÅ„czeniu piÄ™knej i wzruszajÄ…cej opowieÅ›ci, zebrani bracia domagali siÄ™ dopowiedzenia dalszych losów Waltera i jego towarzysza. InteresowaÅ‚y ich również dalsze losy Aldony: „<> - wielki szmer na sali - / <> - sÅ‚uchacze woÅ‚ali”. W tym momencie ze swego miejsca zerwaÅ‚ siÄ™ milczÄ…cy do tej pory Konrad i zawoÅ‚aÅ‚, ze teraz on dokoÅ„czy historiÄ™ rozpoczÄ™tÄ… przez wajdelotÄ™: „Podaj mi lutniÄ™, puchary nalewaj, / ZaÅ›piewam koniec, jeÅ›li ty siÄ™ boisz”. Po chwili jednak siÄ™ rozmyÅ›liÅ‚ z pomysÅ‚u dokoÅ„czeniu losów Waltera Alfa. ChcÄ…c jednak podzielić siÄ™ swymi uczuciami z obecnymi, zaÅ›piewaÅ‚ balladÄ™ Alpuhara: „Wiem koniec pieÅ›ni, nie... zaÅ›piewam innÄ…”.

BALLADA ALPUHARA

Ballada wielkiego mistrza przenosi zebranych sÅ‚uchaczy do Hiszpanii, gdzie rodowici mieszkaÅ„cy otoczyli twierdzÄ™ Alpuhara: „Hiszpan pod miastem zatknÄ…Å‚ sztandary, / Jutro do szturmu uderzy. / O wschodzie sÅ‚oÅ„ca ryknęły spiże, / RwÄ… siÄ™ okopy, mur wali, / Już z minaretów bÅ‚ysnęły krzyże, / Hiszpanie zamku dostali”. Historia byÅ‚a pretekstem do opowiedzenia o podstÄ™pie wodza muzuÅ‚maÅ„skich Maurów – Almanzora, który w czasie wojny z chrzeÅ›cijaÅ„skimi rycerzami oblegajÄ…cymi miasto Alpuhara uciekÅ‚ w nieznanym kierunku, w momencie, gdy Hiszpanie mieli zająć twierdzÄ™. ChrzeÅ›cijanie, wierzÄ…c w swoje zwyciÄ™stwo, zaczÄ™li już Å›wiÄ™tować, dzielÄ…c Å‚upy i ucztujÄ…c.
W pewnym momencie pojawiÅ‚ siÄ™ Almanzor, który dobrowolnie oddaÅ‚ siÄ™ w hiszpaÅ„skÄ… niewolÄ™ pod pozorem pragnienia przyjÄ™cia wiary chrzeÅ›cijaÅ„skiej i bycia wasalem: „Hiszpanie - woÅ‚a - na waszym progu / PrzychodzÄ™ czoÅ‚em uderzyć, / PrzychodzÄ™ sÅ‚użyć waszemu Bogu, / Waszym prorokom uwierzyć” (podstÄ™p nie zostaÅ‚ wykryty przez pysznych Hiszpanów). Almanzor zostaÅ‚ uÅ›ciskany i szczerze ucaÅ‚owany przez ważniejszych wodzów, którzy pogratulowali mu honorowego poddania siÄ™. A tymczasem on… zaraziÅ‚ wszystkich dżumÄ…, przyniesionÄ… z Grenady: „PocaÅ‚owaniem wszczepiÅ‚em w duszÄ™ / Jad, co was bÄ™dzie pożerać, / Pójdźcie i patrzcie na me katusze: / Wy tak musicie umierać!”. Wkrótce epidemia zabraÅ‚a wielu hiszpaÅ„skich wodzów i wojaków, a Hiszpanie uciekli z miasta.

Wallenrod zakoÅ„czyÅ‚ balladÄ™ Alpuhara sÅ‚owami: „Tak to przed laty mÅ›cili siÄ™ Maurowie, / Wy chcecie wiedzieć o zemÅ›cie Litwina?”, po czym zasnÄ…Å‚, spojony wypitym winem. W tym czasie z uczty wymknÄ…Å‚ siÄ™ owy tajemniczy wajdelota, który wyÅ›piewaÅ‚ pieśń i byÅ‚ autorem powieÅ›ci. Gdy bracia zaczÄ™li siÄ™ zastanawiać nad tożsamoÅ›ciÄ… tajemniczego Å›piewaka, pojawiÅ‚y siÄ™ pogÅ‚oski, że byÅ‚ to… Halban. Podobno w ten sposób chciaÅ‚ zmotywować Wallenroda do podjÄ™cia konkretnego dziaÅ‚ania: „Å»e tym sposobem znowu chrzeÅ›cijan / Przeciw pogaÅ„stwu do wojny zagrzewaÅ‚”.

V. Wojna

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12  

Szybki test:

Wallenrod słynął z tego, że:
a) we wszystkich bitwach stał na czele wojsk
b) walczył z Maurami i Otomanami
c) wszystkie odpowiedzi sÄ… poprawne
d) był zawsze pierwszy nie tylko w walce, lecz i w różnych konkursach rycerskich
RozwiÄ…zanie

Komturowie to:
a) dostojnicy papiescy
b) najznakomitsi bracia Zakonu Krzyżackiego
c) litewscy dostojnicy
d) kanonicy regularni
RozwiÄ…zanie

Halban to:
a) spowiednik Wallenroda
b) litewski mnich
c) wszystkie odpowiedzi sÄ… poprawne
d) powiernik tajemnic Wallenroda
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe
Adam Mickiewicz - biografia
Streszczenie „Konrada Wallenroda” w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji „Konrada Wallenroda”
„Konrad Wallenrod” jako powieść poetycka
Konrad Wallenrod – szczegółowa charakterystyka
Geneza „Konrada Wallenroda”
„Szczęścia w domu nie znalazÅ‚, bo go nie byÅ‚o w ojczyźnie”, czyli rozprawa na temat źródeÅ‚ tragizmu Konrada Wallenroda
Tragizm Konrada Wallenroda
„Pieśń wajdeloty”, czyli rola poezji w życiu narodu
Historia tragicznej miłości Konrada i Aldony
Konrad Wallenrod jako przykład bohatera bajronicznego
Plan wydarzeÅ„ „Konrada Wallenroda”
Aldona – szczegółowa charakterystyka
Kompozycja i jÄ™zyk „Konrada Wallenroda”
„Macie bowiem wiedzieć, że sÄ… dwa sposoby walczenia – trzeba być lisem i lwem” – interpretacja motta
Realia historyczne w utworze
Rekonstrukcja losów Konrada Wallenroda
Kalendarium życia i twórczości Adama Mickiewicza
Najważniejsze utwory Mickiewicza
SÅ‚ynne cytaty i opinie o Mickiewiczu
Najważniejsze cytaty „Konrada Wallenroda:
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies