Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Konrad Wallenrod

„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe

Zakonnicy czekali na rozkazy nowego mistrza już długi czas. Mijały dni, tygodnie, a w rok po objęciu przez Konrada roli przywódcy Litwa zaczęła poważnie zagrażać Krzyżakom. Wallenrod nie dość, że nie walczył sam, to jeszcze nie wydawał takich rozkazów swoim poddanym. Skupił się na innych działaniach, całkowicie wywracając stary porządek. Wołał, że bracia gwałcili poprzysiężone śluby, nakazywał ciągłe modlitwy, przekonywał by wyrzekli się skarbów, a chluby szukali w pokoju i cnotach. Narzucał przy tym posty, pokuty: „Uciech, wygody niewinnej zaprzecza; / Lada grzech ściga najsroższymi kary / Podziemnych lochów, wygnania i miecza”. Tymczasem Litwini, którzy przed laty omijali z daleka bramy zakonnej stolicy, teraz co noc podpalali wsie i chwytali okoliczny bezbronny lud: „Pod samym zamkiem dumnie się przechwala, / Ze idzie na mszę do mistrza kaplicy; / Pierwszy raz dzieci z rodziców swych progu / Drżały na straszny dźwięk żmudzkiego rogu”.

Zakonnicy nie rozumieli postępowania Wallenroda, a raczej braku reakcji na postępujące zuchwalstwo Litwinów. Przecież teraz był najlepszy czas na rozpętanie wojny, sprzyjała temu sytuacja międzynarodowa („Litwa szarpana wewnętrzną niezgodą; / Stąd dzielny Rusin, stąd Lach niespokojny, / Stąd krymskie chan lud potężny wiodą. / Witołd, zepchnięty od Jagiełły z tronu, / Przyjechał szukać opieki Zakonu; / W nagrodę skarby i ziemie przyrzeka / I wsparcia dotąd nadaremnie czeka”).

Bracia coraz częściej radzili nad przyszłością podupadającego zakonu. Gdy zgromadziła się w końcu rada, zabrakło na niej Mistrza, którego natychmiast zaczął szukać Halban. Nie znalazłszy go w zamku, w kaplicy, udał się do narożnej wieży. Był świadomy, że Krzyżacy wiedzieli, że każdej nocy jego podopieczny udawał się w pobliże siedziby Pustelnicy: „Śledzili bracia nocne jego kroki; / Wszystkim wiadomo: każdego wieczora, / Gdy ziemię grubsze osłaniają mroki, / On idzie błądzić po brzegach jeziora; / Albo klęczący, przyparty do muru, / Okryty płaszczem aż do białej zorzy / Świeci z daleka, jak posąg z marmuru. / I przez noc całą senność go nie zmorzy”. Właśnie podczas takich wypraw, na wezwania Pustelnicy dawał ciche odpowiedzi. Choć szpiedzy nie byli w stanie ich usłyszeć, mogli dostrzec: „(…) z blasku wstrząśnionej przyłbicy, / Rąk niespokojnych, podniesionej głowy, / Że jakieś ważne toczą się rozmowy”.


PIEŚŃ Z WIEŻY

Pustelnica zawodziła nad swym życiem, którego dużą część stanowiły przepłakane lata. Nim wybrała samotny żywot, dorastała obsypywana pieszczotami ojca i uściskami matki, w bogatym zamku, położonym w wesołej krainie. Dni upływały jej w spokoju: „Dni bez tęsknoty, nocy bez marzenia; / Spokojność na kształt cichego anioła, / We dnie i w nocy, na polu i w domie / Strzegła mię z bliska, chociaż niewidomie”.

Miała dwie piękne siostry. Jej pierwszej planowano zamążpójście. Pustelnica zawodziła: „Szczęśliwa młodość, szczęśliwe dostatki, / Któż mi powiedział, że jest inne szczęście? / Piękny młodzieńcze! na coś mi powiedział / To, o czym w Litwie nikt pierwej nie wiedział?”. To właśnie Konrad przybył wtedy do jej domu i zaczął opowiadać o „Bogu wielkim, o jasnych aniołach, / Kamiennych miastach, kędy wiara święta, / Gdzie lud w bogatych modli się kościołach / I kędy dziewic słuchają książęta, / Waleczni w boju, jak nasi rycerze, / Czuli w miłości, jak nasi pasterze; / Gdzie człowiek, ziemne złożywszy pokrycie, / Z duszą ulata po rozkosznym niebie. / Ach, ja wierzyłam, bo niebieskie życie / Już przeczuwałam, gdym słuchała ciebie!”. Od tej chwili marzyła już tylko o swym rozmówcy i o niebiosach. Wyznała, że w krzyżu, który Wallenrod nosił na piersi widziała „przyszłe szczęścia hasło”. Trwało to do pewnego momentu…

Pustelnica jednak niczego nie żałowała, ponieważ zawsze w swym sercu pielęgnowała nadzieję. Słowa o nadziei zbudziły drzemiącego w zaroślach Konrada, który zaczął prosić Pustelnicę o to, by go w końcu przeklęła: „Niechaj łza straszna, co głazy przecieka, / Nie ginie darmo; zdejmę szyszak z głowy, / Tu niechaj spadnie, niech mi pali czoło, / Tu niechaj spadnie, jam cierpieć gotowy: / Chcę znać zawczasu, co mię w piekle czeka!”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12  


Szybki test:

Nim Pustelnica wybrała samotny żywot, dorastała:
a) w bogatym zamku
b) w biednej chacie
c) na królewskim dworze
d) w bogatym mieście
Rozwiązanie

Wallenrod, nie odznaczał się:
a) gładkością mowy, składnością ukłonów
b) prawością charakteru
c) cnotami rycerskimi
d) walecznością na polu walki
Rozwiązanie

Pustelnica odrzuciła propozycję ucieczki z Wallenrodem po wypełnieniu przez niego przyrzeczenia, mówiąc, że:
a) upłynęło już zbyt wiele dni od czasów, gdy się poznali
b) nie może porzucić ślubów
c) chce umrzeć samotnie
d) nie kocha go już
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe
Adam Mickiewicz - biografia
Streszczenie „Konrada Wallenroda” w pigułce
Czas i miejsce akcji „Konrada Wallenroda”
Konrad Wallenrod – szczegółowa charakterystyka
Geneza „Konrada Wallenroda”
„Konrad Wallenrod” jako powieść poetycka
Historia tragicznej miłości Konrada i Aldony
Konrad Wallenrod jako przykład bohatera bajronicznego
Plan wydarzeń „Konrada Wallenroda”
„Szczęścia w domu nie znalazł, bo go nie było w ojczyźnie”, czyli rozprawa na temat źródeł tragizmu Konrada Wallenroda
Tragizm Konrada Wallenroda
„Pieśń wajdeloty”, czyli rola poezji w życiu narodu
Motywy literackie w „Konradzie Wallenrodzie”
Aldona – szczegółowa charakterystyka
Kompozycja i język „Konrada Wallenroda”
„Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia – trzeba być lisem i lwem” – interpretacja motta
Halban – szczegółowa charakterystyka
Realia historyczne w utworze
Rekonstrukcja losów Konrada Wallenroda
Kalendarium życia i twórczości Adama Mickiewicza
Najważniejsze utwory Mickiewicza
Słynne cytaty i opinie o Mickiewiczu
Najważniejsze cytaty „Konrada Wallenroda:
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies