Konrad Wallenrod – szczegółowa charakterystyka - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Konrad Wallenrod

Konrad Wallenrod – szczegółowa charakterystyka

Autor: Karolina Marlêga

Walter wkrótce zakochaÅ‚ siÄ™ bez pamiÄ™ci w jednej z córek Kiejstuta – piÄ™knej i mÅ‚odej jak bóstwo Aldonie: „Z każdym wskrzeszonym wyrazem budzi siÄ™ nowe uczucie / Jako iskra z popioÅ‚u; byÅ‚y to sÅ‚odkie imiona / PokrewieÅ„stwa, przyjaźni, sÅ‚odkiej przyjaźni, i jeszcze / SÅ‚odszy wyraz nad wszystko, wyraz miÅ‚oÅ›ci, któremu / Nie masz równego na ziemi, oprócz wyrazu – ojczyzna”. MÅ‚odzi bardzo siÄ™ kochali, planowali wspólne życie. Nawet ojciec panny byÅ‚ bardzo rad z takiego obrotu spraw. CzuÅ‚ wdziÄ™czność dla Waltera, ponieważ okazaÅ‚ siÄ™ bardzo pomocny w organizowaniu wojsk i budowie umocnieÅ„, w czym pomogÅ‚y mu umiejÄ™tnoÅ›ci nabyte podczas wieloletniego pobytu u Krzyżaków. Gdy Kiejstut daÅ‚ mÅ‚odej parze swe bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo i odbyÅ‚ siÄ™ Å›lub, na LitwÄ™ zaczęły spadać coraz to nowe klÄ™ski – Zakon coraz mocniej zaczÄ…Å‚ zagrażać granicom paÅ„stwa: „Biednej Litwie co roku wróży pożary i rzezie; / CiÄ…gnÄ… szeregi krzyżowe niezliczonymi tÅ‚umami (…)”.

Walter zrozumiaÅ‚, że nie może na to wszystko patrzeć. Spokoju nie dawaÅ‚y mu nawet ukochane ramiona Aldony. ZdaÅ‚ sobie sprawÄ™, że musi walczyć w imiÄ™ wolnoÅ›ci ciemiężonej ojczyzny: „Szczęścia w domu nie znalazÅ‚, bo go nie byÅ‚o w ojczyźnie”. Na spotkaniu z Kiejstutem, Walter i wajdelota zaplanowali metodÄ™ pokonania Krzyżaków. Wszyscy wspólnie uradzili, że dwójka Litwinów opuÅ›ci Kowno i uda siÄ™ na teren Zakonu, by tam zrealizować „jedyny, straszny, skuteczny” plan pokonania wroga.

Gdy próbowaÅ‚ potajemnie wymknąć siÄ™ z zamku, przeczuwajÄ…ca nieszczęście Aldona czekaÅ‚a na niego za miastem. W czasie tego smutnego spotkania doszÅ‚o do rozstania małżonków. Walter powiedziaÅ‚ żonie, by od tej chwili traktowaÅ‚a go jak zmarÅ‚ego, by wyszÅ‚a ponownie za mąż, na co Aldona zakomunikowaÅ‚a, że nie zamierza wiÄ…zać siÄ™ z nikim innym, lecz wstÄ…pi do klasztoru, do bram którego odprowadziÅ‚ jÄ… ukochany. Po smutnym pożegnaniu, Walter opuÅ›ciÅ‚ żonÄ™, zabierajÄ…c ze sobÄ… starego wajdelotÄ™…

O późniejszych dziejach bohatera Mickiewicz informuje nas dopiero w części V, gdy jeden z zebranych sÄ™dziów tajnego sÄ…du kapturowego podzieliÅ‚ siÄ™ z braćmi wiadomoÅ›ciami o przeszÅ‚oÅ›ci wielkiego mistrza, które uzyskaÅ‚ od szpiegów: „Straszliwi sÄ™dziowie! / Już nasze podejrzenie stwierdzone dowodem: / CzÅ‚owiek, co siÄ™ Konradem Wallenrodem zowie, / Nie jest Wallenrodem”.
MówiÅ‚, że dwanaÅ›cie lat temu obecny wÅ‚adca byÅ‚ giermkiem rycerza Konrada Wallenroda, który zaginÄ…Å‚ bez wieÅ›ci w czasie wyprawy wojennej do Palestyny. Prawdopodobnie zostaÅ‚ zabity przez wÅ‚asnego giermka, czyli mistrza. Ten po dokonaniu zbrodni zaczÄ…Å‚ siÄ™ posÅ‚ugiwać imieniem zacnego wodza… UciekÅ‚ do Hiszpanii, gdzie jako Wallenrod, wsÅ‚awiÅ‚ siÄ™ bohaterstwem i mÄ™stwem oraz zÅ‚ożyÅ‚ zakonne Å›luby. Po latach oddanej sÅ‚użby zakonowi, zostaÅ‚ wybrany wielkim mistrzem.

Centralne miejsce w sercu Waltera – Konrada zajmowaÅ‚a ojczyzna. Dla Litwy opuÅ›ciÅ‚ kochajÄ…cÄ… żonÄ™ – AldonÄ™, stajÄ…c siÄ™ samotnym bojownikiem w walce o poprawÄ™ sytuacji swego ciemiężonego przez Zakon Krzyżacki narodu. Uczony przez Halbana, iż jedynÄ… broniÄ… niewolników sÄ… podstÄ™py, kierowaÅ‚ siÄ™ makiawelicznÄ… zasadÄ…: „cel uÅ›wiÄ™ca Å›rodki”, która wymaga caÅ‚kowitego poÅ›wiÄ™cenia i samotnego dziaÅ‚ania. Åšwiadomie wybiera drogÄ™ podstÄ™pu i zdrady, kÅ‚amstwa i zbrodni, pozostawiajÄ…c honorowe rycerskie zasady, spokój swego sumienia za murami Marienburga. A przecież sam byÅ‚ Å›redniowiecznym bojownikiem, wychowanym w epoce wywyższajÄ…cej rolÄ™ etosu rycerskiego. Trzeba pamiÄ™tać, że nigdy w gÅ‚Ä™bi ducha nie zaakceptowaÅ‚ obranej drogi, niemieszczÄ…cej siÄ™ w jego rozumieniu sumienia, o czym Å›wiadczÄ… nocne rozmowy z PustelnicÄ…, podczas których zwierzaÅ‚ siÄ™ jej ze swych rozterek. Jego wybór powoduje, że co dzieÅ„ sprzeciwia siÄ™ podstÄ™pnej formie dziaÅ‚ania, lecz Å›wiadomy nakazu, zdeterminowanego przez litewskie pochodzenie i wychowanie wÅ›ród opowiadaÅ„ Halbana, w koÅ„cu poÅ›wiÄ™ca życie dla sprawy…

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Całą wesołość Konrada Wallenroda potrafiła zmącić informacja o:
a) sukcesach Litwy w walce z Prusami
b) klęskach Krzyżaków
c) walkach z poganami w Hiszpanii
d) krucjatach i o Litwie
RozwiÄ…zanie

Konrad Wallenrod, któremu towarzyszył Walter Al zaginął bez wieści:
a) podczas walk z Otomanami
b) podczas wyprawy na LitwÄ™
c) w czasie wyprawy wojennej do Palestyny
d) podczas walk z Maurami
RozwiÄ…zanie

Konrad Wallenrod z pochodzenia był:
a) Litwinem
b) Prusem
c) Hiszpanem
d) Niemcem
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Adam Mickiewicz - biografia
„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Konrada Wallenroda” w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji „Konrada Wallenroda”
„Konrad Wallenrod” jako powieść poetycka
Konrad Wallenrod – szczegółowa charakterystyka
Geneza „Konrada Wallenroda”
„Szczęścia w domu nie znalazÅ‚, bo go nie byÅ‚o w ojczyźnie”, czyli rozprawa na temat źródeÅ‚ tragizmu Konrada Wallenroda
Tragizm Konrada Wallenroda
„Pieśń wajdeloty”, czyli rola poezji w życiu narodu
Historia tragicznej miłości Konrada i Aldony
Konrad Wallenrod jako przykład bohatera bajronicznego
Plan wydarzeÅ„ „Konrada Wallenroda”
„Macie bowiem wiedzieć, że sÄ… dwa sposoby walczenia – trzeba być lisem i lwem” – interpretacja motta
Aldona – szczegółowa charakterystyka
Kompozycja i jÄ™zyk „Konrada Wallenroda”
Realia historyczne w utworze
Rekonstrukcja losów Konrada Wallenroda
Kalendarium życia i twórczości Adama Mickiewicza
Najważniejsze utwory Mickiewicza
Najważniejsze cytaty „Konrada Wallenroda:
SÅ‚ynne cytaty i opinie o Mickiewiczu
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies