Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mitologia

Muzy i ich atrybutyMuzy to boginie muzyki, tańca, literatury, a później wszelkiej działalności artystycznej i intelektualnej człowieka. Były córkami Zeusa i bogini Pamięci, Mnemozyne urodzonymi w Pierii (zwano je pierdami). Początkowo było ich tylko trzy – Melete, Mneme i Aojde. Z czasem ich liczba wzrosła do dziewięciu. Ich mistrzem, opiekunem i przewodnikiem był Apollo (miał przydomek Musagetes). Muzy mieszkały na Olimpie, ale każda miała też ulubione miejsce na ziemi. Każda z dziewięciu muz opiekowała się inną dziedziną i miała inne atrybuty.

Erato (z greckiego eratós - pożądany, umiłowany) – opiekunka poezji miłosnej przedstawiana w wieńcu z mitru i różami we włosach. W lewej ręce trzymała lirę, w prawej smyczek. Poeci zwracali się do niej z prośbą o natchnienie.

Euterpe (z greckiego euterpès - zachwycająca) - muza poezji lirycznej, przedstawiana z fletem w dłoni i wieńcem we włosach. Uważana jest wraz z Dionizosem za wynalazczynię dytyrambu, z którego wywodzi się grecka tragedia.

Kaliope (z greckiego Kalliópe - o pięknym głosie) – niekiedy uznawana za najważniejszą muzę i pomocnice Apollina. Była patronką poezji epickiej. Według legendy była żoną króla trackiego Ojagrosa i matką Orfeusza. Miała dostojny wygląd i złoty diadem na głowie. Przedstawiana była z rylcem i tabliczką.

Klio (z greckiego klos - sława)- „głosząca sławę”, uważana jest za opiekunkę historii, przedstawiana ze zwiniętym zwojem papirusu, a także z trąbą, by rozgłaszać wszelkie wydarzenia, kitarą lub klepsydrą – symbolem chronologicznego czasu. Obrażona na nią Afrodyta sprawiła, że Klio zakochała się w Pierosie i urodziła syna – Hiacynta.

Melpomena (z greckiego melpomène - śpiewaczka) – opiekunka śpiewu i muzyki, a następnie patronka tragedii. Przedstawiana była z tragediową maską w lewej ręce i maczugą, na której opierała prawą dłoń.

Polihymnia - zajmowała się poezją, zwłaszcza chóralną, a także geometrią. Przypisywano jej różne wynalazki (np. lira). Nie miała atrybutów, za to przedstawiano ją w chitonie z palcem na ustach. • Terpsychora - opiekunka tańca i pieśni. Wyobrażana z lirą i plektronem, często w tanecznej pozie. Niekiedy uważana była za matkę syren.

Talia - była opiekunką komedii i poezji pasterskiej. Przedstawiano ją z maską komiczną i bluszczowym wieńcem.

Urania - opiekowała się astronomią. Przedstawiana była z cyrklem i globusem.

Zobacz inne artykuły:

Inne
Mit o Syzyfie – streszczenie
Mit o Prometeuszu – streszczenie
Mit o Demeter i Korze – streszczenie
Cztery wieki ludzkości – streszczenie
Mit o narodzeniu świata i bogów – streszczenie
Mitologia grecka - wprowadzenie
Czym są mity?
Historia założenia Rzymu – streszczenie
Powrót Odyseusza do Itaki – streszczenie
Historia wojny trojańskiej – streszczenie
Mit o Heraklesie – streszczenie
Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie
Mit o Dedalu i Ikarze – streszczenie
Pochodzenie i kształtowanie się mitów
Podział mitów
Religia grecka i mity
Archetypowe postaci mitologiczne
Ponadczasowość i uniwersalizm mitów greckich
Frazeologia związana z mitami
Mityczna topografia
Herosi i bohaterowie mitologii
Muzy i ich atrybuty
Mitologia – bibliografia
Nawiązania do mitologii w literaturze
Rzymscy bogowie (panteon)Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies