Muzy i ich atrybuty ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Mitologia

Muzy i ich atrybuty

Autor: Jakub Rudnicki

Muzy to boginie muzyki, taÅ„ca, literatury, a później wszelkiej dziaÅ‚alnoÅ›ci artystycznej i intelektualnej czÅ‚owieka. ByÅ‚y córkami Zeusa i bogini PamiÄ™ci, Mnemozyne urodzonymi w Pierii (zwano je pierdami). PoczÄ…tkowo byÅ‚o ich tylko trzy – Melete, Mneme i Aojde. Z czasem ich liczba wzrosÅ‚a do dziewiÄ™ciu. Ich mistrzem, opiekunem i przewodnikiem byÅ‚ Apollo (miaÅ‚ przydomek Musagetes). Muzy mieszkaÅ‚y na Olimpie, ale każda miaÅ‚a też ulubione miejsce na ziemi. Każda z dziewiÄ™ciu muz opiekowaÅ‚a siÄ™ innÄ… dziedzinÄ… i miaÅ‚a inne atrybuty.

Erato (z greckiego eratós - pożądany, umiÅ‚owany) – opiekunka poezji miÅ‚osnej przedstawiana w wieÅ„cu z mitru i różami we wÅ‚osach. W lewej rÄ™ce trzymaÅ‚a lirÄ™, w prawej smyczek. Poeci zwracali siÄ™ do niej z proÅ›bÄ… o natchnienie.

Euterpe (z greckiego euterpès - zachwycajÄ…ca) - muza poezji lirycznej, przedstawiana z fletem w dÅ‚oni i wieÅ„cem we wÅ‚osach. Uważana jest wraz z Dionizosem za wynalazczyniÄ™ dytyrambu, z którego wywodzi siÄ™ grecka tragedia.

Kaliope (z greckiego Kalliópe - o piÄ™knym gÅ‚osie) – niekiedy uznawana za najważniejszÄ… muzÄ™ i pomocnice Apollina. ByÅ‚a patronkÄ… poezji epickiej. WedÅ‚ug legendy byÅ‚a żonÄ… króla trackiego Ojagrosa i matkÄ… Orfeusza. MiaÅ‚a dostojny wyglÄ…d i zÅ‚oty diadem na gÅ‚owie. Przedstawiana byÅ‚a z rylcem i tabliczkÄ….

Klio (z greckiego kléos - sÅ‚awa)- „gÅ‚oszÄ…ca sÅ‚awÄ™”, uważana jest za opiekunkÄ™ historii, przedstawiana ze zwiniÄ™tym zwojem papirusu, a także z trÄ…bÄ…, by rozgÅ‚aszać wszelkie wydarzenia, kitarÄ… lub klepsydrÄ… – symbolem chronologicznego czasu. Obrażona na niÄ… Afrodyta sprawiÅ‚a, że Klio zakochaÅ‚a siÄ™ w Pierosie i urodziÅ‚a syna – Hiacynta.

Melpomena (z greckiego melpomène - Å›piewaczka) – opiekunka Å›piewu i muzyki, a nastÄ™pnie patronka tragedii. Przedstawiana byÅ‚a z tragediowÄ… maskÄ… w lewej rÄ™ce i maczugÄ…, na której opieraÅ‚a prawÄ… dÅ‚oÅ„.

Polihymnia - zajmowała się poezją, zwłaszcza chóralną, a także geometrią. Przypisywano jej różne wynalazki (np. lira). Nie miała atrybutów, za to przedstawiano ją w chitonie z palcem na ustach.
Terpsychora - opiekunka tańca i pieśni. Wyobrażana z lirą i plektronem, często w tanecznej pozie. Niekiedy uważana była za matkę syren.

Talia - była opiekunką komedii i poezji pasterskiej. Przedstawiano ją z maską komiczną i bluszczowym wieńcem.

Urania - opiekowała się astronomią. Przedstawiana była z cyrklem i globusem.

Zobacz inne artykuły:

Inne
Mitologia grecka - wprowadzenie
Czym sÄ… mity?
Historia zaÅ‚ożenia Rzymu – streszczenie
Powrót Odyseusza do Itaki – streszczenie
Historia wojny trojaÅ„skiej – streszczenie
Mit o Heraklesie – streszczenie
Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie
Mit o Dedalu i Ikarze – streszczenie
Mit o Syzyfie – streszczenie
Mit o Prometeuszu – streszczenie
Mit o Demeter i Korze – streszczenie
Cztery wieki ludzkoÅ›ci – streszczenie
Mit o narodzeniu Å›wiata i bogów – streszczenie
Pochodzenie i kształtowanie się mitów
Podział mitów
Religia grecka i mity
Ponadczasowość i uniwersalizm mitów greckich
Archetypowe postaci mitologiczne
Frazeologia zwiÄ…zana z mitami
Mityczna topografia
Mitologia – bibliografia
NawiÄ…zania do mitologii w literaturze
Rzymscy bogowie (panteon)
Herosi i bohaterowie mitologii
Muzy i ich atrybuty



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies