Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mitologia

Historia wojny trojańskiej – streszczenieW Tetydzie, bogince morskiej z powodu jej urody kochali się bogowie, jednak przepowiednia mówiła, że urodzi syna potężniejszego od ojca, dlatego postanowiono wydać ją za śmiertelnika. Długo zdobywał początkowo niechętną i nieuchwytną boginię tesalski książę, Peleus. Wesele odbyło się w pieczarze centaura Chirona. Każdy z bogów przyniósł wspaniały prezent. Nagle pojawiła się niezaproszona bogini niezgody Eris i z zemsty rzuciła na stół jabłko z napisem „Dla najpiękniejszej”. O miano to zaczęły ubiegać się Hera, Atena i Afrodyta. Spór miał rozstrzygnąć młody pasterz Parys, syn króla Troi – Priama i Hekabe, która przed urodzeniem syna miała sen, że wyda żagiew, od której spłonie miasto. Rodzice postanowili porzucić dziecko, jednak wykarmiła go niedźwiedzica, a pasterze przyjęli na wychowanie. Hera obiecała Parysowi władzę i bogactwa, Atena – mądrość, zaś Afrodyta najpiękniejszą kobietę na ziemi – Helenę, żonę króla Sparty, Menelaosa. Parys bez wahania przyznał jabłko Afrodycie.

Wkrótce potem Parys wziął udział w igrzyskach i zachwycił wszystkich. Na dworze królewskim wyszło na jaw jego pochodzenie. Rodzice cieszyli się z powrotu syna. Zebrał on świtę i udał się na dwór króla Menelaosa. Pod jego nieobecność porwał jego żonę, Helenę. Za zniewagę zdecydowano się wydać Troi wojnę, a dowództwo przejął Agamemnon, król Argos i Myken, brat Menelaosa. Przeprowadził on przegląd wojsk, na które składały się najwybitniejsze jednostki z całej Hellady, a między nimi Ajaks, Diomedes, Odyseusz, Nestor, Idomeneus i wielu innych wojowników ze wszystkich stron. Brakowało jedynie Achillesa, syna Peleusa i Tetydy. Od niego zależało zdobycie Troi. Matka ukryła go w dziewczęcym przebraniu na dworze Likomedesa. Podstępny Odyseusz udał się tam jako kupiec i mamił królewskie córki pięknymi ozdobami i materiałami. Gdy wyciągnął miecz ze złotą rękojeścią, tylko jednej z panien zalśniły się oczy – był to Achilles, który zgodził się wziąć udział w wyprawie.

Kolejną przeszkodą w wojnie była trwająca tygodniami cisza morska. Wróżbita Kalchas zawyrokował, że bogini Artemida pragnie ofiary z córki Agamemnona – Ifigenii. Przybyła ona wraz z matką, jednak tuż przed złożeniem ofiary pojawiła się Artemida, wzięła dziewczynę na kapłankę w swej świątyni w Taurydzie, a na ofiarę przyprowadziła łanię. Na ołtarzu przy jaworze było gniazdo wróbli (ośmioro piskląt i matka). Przed wyruszeniem wpełzł na nie wąż i pożarł ptaki i skamieniał. Wróżbita Kalchas zapowiedział, że będą wojować dziewięć lat, a dopiero w dziesiątym zwyciężą. Po przybiciu do brzegów Azji Odyseusz i Menelaos udali się na dwór Priama żądając wydania Heleny. Po odmowie rozbili obóz wojenny nad brzegiem morza i okopali go. Miasto broniło się dzielnie. Miejscem potyczek była rozległa równina, przez którą przepływała rzeka Skamander. W ciągu dnia odbywały się tam spektakularne starcia z udziałem najprzedniejszego rycerstwa z obydwu stron. Odbywały się także pojedynki między poszczególnymi rycerzami, z których największy postrach budził Achilles, którego matka, gdy był dzieckiem, zanurzyła w Styksie, co dawało mu odporność. Dodatkowo karmiony był sercami lwów i szpikiem niedźwiedzim. Bał się go nawet Hektor – największy wojownik tebański. W dziesiątym roku wojny w obozie Achajów wybuchła zaraza. Była to kara za porwanie przez Agamemnona córki kapłana Apolla, Chryzesa. Achilles nakazał mu oddać dziewczynę. W zamian Agamemnon odebrał mu jego brankę – Bryzeidę. Obrażony Achilles zapowiedział, że przystąpi do walki dopiero wówczas, kiedy Trojańczycy podejdą pod jego namiot.

Zaczęły się dla Greków ciężkie chwile. Raz nawet Hektor ze swymi wojskami wszedł na ich wały. Wówczas Patroklos, poprosił Achillesa o wyjście wraz z wojskiem przeciw wrogowi. Heros zgodził się i ofiarował mu swą zbroję. Patroklos walczył dzielnie, jednak padł z ręki Hektora. Achilles po chwili rozpaczy nałożył mową zbroję ofiarowaną przez matkę i zaczął siać zniszczenie w obozie wroga. Powstrzymał go Skamander, a bóg rzeki stanął z nim do walki. Nurt wody porwał herosa, udało mu się wyjść z wody, jednak woda wciąż za nim biegła. Naprzeciw boga rzeki stanął za namową Hery, Hefajstos. Rozegrała się walka o kosmicznej wręcz sile. Achilles przegonił całe wojsko, które ukryło się za murami Troi. Pozostał tylko jeden wojownik – Hektor, jednak na widok wielkości i gniewu przeciwnika zaczął przed nim uciekać. Trzykrotnie okrążyli Troję. Zeus zważył na szali los Achillesa i Hektora. Los Hektora spadł do Hadesu. Achilles po krótkiej walce pokonał przeciwnika.

strona:    1    2  

Szybki test:

Jabłko Dla najpiękniejszej rzuciła Eris, bogini:
a) cierpienia
b) niezgody
c) wojny
d) zemsty
Rozwiązanie

Aby zdobyć Troję Odyseusz wykradł:
a) palladion
b) łuk Parysa
c) Kasandrę
d) miecz Hektora
Rozwiązanie

Achilles z Agamemnonem pokłócili się o pewną kobietę. Jej imię to:
a) Ifigenia
b) Kasandra
c) Klitajmestra
d) Bryzeida
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
Mit o Syzyfie – streszczenie
Mit o Prometeuszu – streszczenie
Mit o Demeter i Korze – streszczenie
Cztery wieki ludzkości – streszczenie
Mit o narodzeniu świata i bogów – streszczenie
Mitologia grecka - wprowadzenie
Czym są mity?
Historia założenia Rzymu – streszczenie
Powrót Odyseusza do Itaki – streszczenie
Historia wojny trojańskiej – streszczenie
Mit o Heraklesie – streszczenie
Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie
Mit o Dedalu i Ikarze – streszczenie
Pochodzenie i kształtowanie się mitów
Podział mitów
Religia grecka i mity
Archetypowe postaci mitologiczne
Ponadczasowość i uniwersalizm mitów greckich
Frazeologia związana z mitami
Mityczna topografia
Herosi i bohaterowie mitologii
Muzy i ich atrybuty
Mitologia – bibliografia
Nawiązania do mitologii w literaturze
Rzymscy bogowie (panteon)Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies