Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mitologia

Mityczna topografiaOlimp – pasmo górskie położone w północnej Grecji i oddzielające Macedonię od Tesalii. Znajdowała się tam legendarna siedziba bogów, którym przewodził Zeus. Mitologia przedstawia Olimp jako pasmo gór zbudowanych ze skał o kształcie ludzkich głów. Pokryte były śniegiem, rozdzielone otchłaniami pieczar, z których biły wartkie źródła. Panowała tam wieczna wiosna, a dzikie zwierzęta nie miały tam dostępu. Pod najwyższym szczytem znajdował się pałac Zeusa – cały ze złota i drogocennych kamieni. Wokół Hefajstos skonstruował pałace innych bogów. Wrót do Olimpu strzegły hory – dziewczęce boginie pór roku. W pałacu Zeusa odbywały się mniejsze zebrania – wówczas zaproszeni byli wyłącznie Olimpijczycy, jak i większe na które spraszano wszystkich nieśmiertelnych (nimfy, bożki, driady, oready, najady, lejmoniady). Na ucztach bogów spożywano ambrozję, która vdawała pogodę myślom i nieśmiertelność duszy oraz pito nektar, olimpijskie wino.

Hades – królestwo piekieł, świat podziemny, do którego wejście znajdowało się gdzieś na Zachodzie, na krańcach świata. Można też się tam dostać przez inne rozpadliny, przez które wydobywa się zapach siarki. Przed głównym wejściem mijało się miasto Kimeryjczyków zanurzone we mgle i nieprzeniknionych chmurach. Następnie znajdowała się smutna równina porosła z rzadka topolami i olchami.
„W przedsionku piekielnego państwa tłoczą się dziwne i straszne postacie. Tam Smutek przechadza się w gronie swych sióstr, Trosk. Blade Choroby i wynędzniała Starość, i wiecznie dygocąca Trwoga, i obdarta Nędza snują się po wilgotnych kątach. Praca ze Śmiercią rozmawia, Wojna idzie pod rękę z Niezgodą. Nieco dalej, na otwartym dziedzińcu, rośnie wiąz ogromny, w którego gałęziach siedzą Sny i Marzenia. Pod drzewem leży sturęki olbrzym Briareus, straszliwy w swej bezczynności. – J. Parandowski, „Mitologia. Wierzenia Greków i Rzymian”, Warszawa 1984, s. 108
Świat zmarłych od świata żywych oddziale rzeka Acheront (rzeka boleści), która łączy się ze strumieniami Styksu. Ta największa podziemna rzeka opływa podziemie dziewięć razy. Na jej czarne wody przysięgają olimpijscy bogowie. Styks wylewa się w koryto Kokytosu (rzeka lamentu), który przechodzi w rzekę Lete (rzekę zapomnienia).
Przez wody podziemi dusze pogrzebanych zmarłych swoją łodzią przewozi stary Charon syn Nocy, przyjmując symboliczną zapłatę – miedzianego obola. Kto nie ma zapłaty będzie przez wieki błąkał się nad wodami Styksu.
Wejścia do Podziemia strzeże trzygłowy pies o smoczym ogonie – Cerber. Dla wchodzących jest miły, gorzej jeśli ktoś próbuje opuścić mroczną krainę. W Podziemiach błąkają się dusze zmarłych, a każda ma wyznaczone miejsce. Wszystkie czekają na sąd. Sądy nad duszami sprawuje trzech króli: Minos, Radamantys i Ajakos. Swą władzę zyskali za sprawiedliwe rządy na ziemi. Ważą błędy i dobre uczynki dusz.
Panem podziemi jest Hades. Panuje on w pałacu otoczonym trzykrotnie obronnym kregiem oraz ognistym strumieniem – Pyriflegetonem. Wrota do pałacu wykonane są z diamentu. W przestronnej czarnej Sali stoi złoty tron.Tartar – najgłębiej położona część świata podziemnego, której wejścia strzegą Erynie, trzy potworne siostry. Pokutowały tam dusze za zbrodnie popełnione za życia, zwłaszcza przeciw bogom (m. in. Iksjon, Syzyf, Tantal). Było to także miejsce, gdzie więziono bogów (Uranos zamknął tam cyklopów i sturękich, których uwolnił Kronos, do Tartaru zostali zepchnięci tytani i giganci).

Pola Elizejskie – część Hadesu, gdzie przebywają wybrane dusze, panuje tam wieczna wiosna, a przebywający zażywają wiecznego szczęścia. Znajduje się na Wyspie Błogosławionych – miejscu przebywania dusz sprawiedliwych. Dusze ogarnia tam cudowne i czyste powietrze, czuć zapach róż, narcyzów, hiacyntów, fiołków, mirtu , wawrzynu i kwiatu winnego. Płyną tam krystaliczne strumienie i wciąż słychać czarowną pieśń. Mieszkańcy ubrani są w szaty z purpurowej pajęczyny i nigdy się nie starzeją. Życie upływa tu na biesiadach, przechadzkach i zabawach. Położone pośrodku Pola Elizejskie to otoczona gęstym lasem łąka.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Mit o Syzyfie – streszczenie
Mit o Prometeuszu – streszczenie
Mit o Demeter i Korze – streszczenie
Cztery wieki ludzkości – streszczenie
Mit o narodzeniu świata i bogów – streszczenie
Mitologia grecka - wprowadzenie
Czym są mity?
Historia założenia Rzymu – streszczenie
Powrót Odyseusza do Itaki – streszczenie
Historia wojny trojańskiej – streszczenie
Mit o Heraklesie – streszczenie
Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie
Mit o Dedalu i Ikarze – streszczenie
Pochodzenie i kształtowanie się mitów
Podział mitów
Religia grecka i mity
Archetypowe postaci mitologiczne
Ponadczasowość i uniwersalizm mitów greckich
Frazeologia związana z mitami
Mityczna topografia
Herosi i bohaterowie mitologii
Muzy i ich atrybuty
Mitologia – bibliografia
Nawiązania do mitologii w literaturze
Rzymscy bogowie (panteon)Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies