Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mitologia

Mit o Demeter i Korze – streszczenieKora była córką bogini urodzaju, kwitnących łanów i urodzajnych sadów – Demeter. Czas spędzała na zabawach na łące wśród kwiatów i tańcach z nimfami. Wiedziała, że kwiat narcyza lepiej omijać, gdyż był poświęcony bogom podziemi. Zamieniony w kwiat został nieczuły myśliwy – Narcyz, w którym kochały się wszystkie nimfy. Jednej z nich – Echo – do dziś skargi słychać w górach i lasach Hellady. Gdy pewnego dnia spragniony Narcyz pochylił się nad taflą wody za sprawą Afrodyty zakochał się w sobie samym. Zapomniał o myślistwie, całe dnie spędzając nad taflą wody. Umarł z tęsknoty i miłości do własnego odbicia. Na jego grobie wyrósł kwiat nazwany narcyzem.

Czar białych płatków nęcił Korę. Zapominając o ostrzeżeniach zerwała kwiat nad łąką zapadła ciemność. Spod ziemi na rydwanie wyjechał Hades władca podziemi i porwał dziewczynę do królestwa cieni. Wypadek ten widziała przyjaciółka Kory – rusałka wodna – Kyane, ale nic mnie mogła zrobić, rydwan znikł pod ziemią. Zrozpaczona Demeter wyruszyła na poszukiwania swej córki. Tam, gdzie przeszła roślinność więdła, bo ziemia widząc ból matki, płakała wraz z nią. Klęska nawiedziła świat.

Matka udała się poradę do bogini ciemności Hekate, a ta poradziła jej udać się do wszystkowiedzącego Heliosa. Od niego dowiedziała się o porwaniu i o tym, że Zeus już dawną przyrzekł Hadesowi rękę Kory. Z gniewu Demeter rzuciła na ziemię klątwę, by już więcej nic nie urodziła. Opuściła Olimp i zaszyła się samotna, z dala od świata. Nie reagowała na prośby Hermesa wysyłanego przez Zeusa. W końcu Rhea (Reja) ulitowała się nad nią i wyprosiła u Zeusa zmianę decyzji. Na Olimpie wśród bogów Zeus oznajmił swój wyrok – jedną trzecią roku Kora miała spędzać jako pani podziemnego królestwa – Persefona – zaś dwie trzecie ma być przy matce. W sali pojawiła się Kora-Persefona. Radości matki i córki nie było końca.

Demeter zdjęła z ziemi klątwę i cała roślinność bujnie ożyła. Od tego czasu każdej jesieni, gdy Kora ma odejść do podziemi Demeter płacze deszczem i szarugą nad swą tęsknotą, zaś wiosną przybiera radosne szaty, by powitać ukochaną córkę.


Zobacz inne artykuły:

Inne
Mit o Syzyfie – streszczenie
Mit o Prometeuszu – streszczenie
Mit o Demeter i Korze – streszczenie
Cztery wieki ludzkości – streszczenie
Mit o narodzeniu świata i bogów – streszczenie
Mitologia grecka - wprowadzenie
Czym są mity?
Historia założenia Rzymu – streszczenie
Powrót Odyseusza do Itaki – streszczenie
Historia wojny trojańskiej – streszczenie
Mit o Heraklesie – streszczenie
Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie
Mit o Dedalu i Ikarze – streszczenie
Pochodzenie i kształtowanie się mitów
Podział mitów
Religia grecka i mity
Archetypowe postaci mitologiczne
Ponadczasowość i uniwersalizm mitów greckich
Frazeologia związana z mitami
Mityczna topografia
Herosi i bohaterowie mitologii
Muzy i ich atrybuty
Mitologia – bibliografia
Nawiązania do mitologii w literaturze
Rzymscy bogowie (panteon)Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies