Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mitologia

Herosi i bohaterowie mitologii

Autor: Jakub Rudnicki

Edyp - król Teb, syn Lajosa i Jokasty, wychowywany przez Polybosa i Merope. Przed jego narodzinami wyrocznia delficka zapowiedziała, że syn Lajosa zabije ojca i ożeni się z matką. Rodzice, by uniknąć zbrodni, po urodzeniu syna kazali go porzucić w lesie. Sługa jednak oddał go znajomemu z Koryntu, który przekazał dziecko bezdzietnym władcom Koryntu. W nieświadomym Edypie jeden z biesiadników wzbudził wątpliwości, związane z jego pochodzeniem. Udał się do wyroczni, która ostrzegła go przed popełnieniem występku wobec rodziców, więc postanowił nie wracać do Koryntu. Po drodze nieświadomie zabił podróżującego ojca, Lajosa. Po odgadnięciu zagadki Sfinksa otrzymał rękę wdowy po Lajosie, Jokasty i został królem Teb. Miał czworo dzieci: Antygonę i Ismenę oraz Polinejkesa i Eteoklesa. Po wielu latach w Tebach wybuchła zaraza, aby minęła należało pomścić śmierć króla Lajosa. Edyp przeklął mordercę. Wróżbita Terezjasz uświadomił mu, że to on jest zbrodniarzem. Potwierdzili to słudzy. Jokasta powiesiła się, a Edyp po wykłuciu sobie oczu opuścił Teby wraz z Antygoną. Zmarł w Kolonos w Attyce.

Eneasz - syn Anchizesa i Afrodyty, Trojańczyk, uczestnik wojny trojańskiej. Był potomkiem Zeusa, a zgodnie z przepowiednią Posejdona miał zdobyć władzę w Troi. W walkach dzielnego herosa wspierali bogowie, głównie Afrodyta. Po upadku Troi z ojcem, żoną Kreuzą i synkiem Anchizesem oraz ocalałymi przez Trację, Delos, Kretę i Sycylię dotarł po siedemnastu latach do Italii (po drodze odwiedził Kartaginę, gdzie zakochała się w nim Dydona). Zstąpił do Podziemi pod przewodem Sybilii, a następnie dotarł do Lacjum, pokonał księcia Rutulów i zdobył rękę Lawinii, córki Latinusa (miał być założycielem miasta Lavinium, zaś jego syn Askaniusz miasta Alba Longa).

Hektor - syn Priama i Hekabe, mąż Andromachy, najdzielniejszy i najszlachetniejszy wojownik tebański podczas wojny pod Troją. Wzór patriotyzmu, męstwa, pobożności, odwagi, męstwa i przywiązania do rodziny. Kierował obroną Troi, a przepowiednia mówiła, że póki żyje miasto nie padnie. Jego pojedynek z Ajaksem był nierozstrzygnięty, pokonał Patroklosa, a następnie wiedząc, że nie ucieknie przed Przeznaczeniem zginął w pojedynku z Achillesem, który zbezcześcił jego zwłoki. Po ich wykupieniu przez Priama odbyły się trwające dwanaście dni uroczystości pogrzebowe.
Jazon - dowódca wyprawy Argonautów. Syn króla Jolkos w Tesalii, Azjona. Wychowywał go i uczył kunsztu centaur Jazon. Po powrocie do Jolkos zażądał od brata ojca Peliasa przywrócenia prawowitego władcy na tron. Ten w zamian chciał otrzymać złote runo, które przechowywał Ajetes, król Kolchidy. Jazon na czele najwybitniejszych greckich wojowników na statku Argo wyruszył do Kolchidy i dzięki Medei zdobył skarb. Gdy wrócił pomścił na Peliasie śmierć swego ojca. Z Medeą przeniósł się do Koryntu. Zakochał się w Kreuzie (lub Glauke) i porzucił Medeę. Ta z zemsty posłała kochance zatrutą szatę, a następnie zabiła swe dzieci i uciekła w rydwanie zaprzężonym w smoki do Aten. Jazon powrócił do Jolkos i odzyskał władzę.

Kasandra - córka Priama i królewna tebańska, miała umiejętność wieszczenia. Swój dar dostała od zakochanego Apolla, jednak, gdy nie odwzajemniła miłości, bóg sprawił, że nikt w jej przepowiednie nie wierzył. Przestrzegała przed wprowadzeniem konia pozostawionego przez Achajów do Troi. Okazało się, że miała rację wróżąc podstęp – wewnątrz znajdowali się greccy wojownicy, którzy otworzyli bramy miasta najeźdźcom. Troja została spalona. Po zdobyciu miasta przez Achajów, została wywieziona do Myken jako branka króla Agamemnona. Urodziła mu synów-bliźniaków – Teledamosa i Pelopsa. Także Agamemnon nie wierzył jej przepowiedniom. Kasandra zginęła razem z nim i dwoma synami, zamordowana przez żonę Agamemnona, Klitajmestrę i jej kochanka Ajgistosa (Egista).

Laokoon - kapłan Apollina w Troi. Przestrzegał Trojańczyków przed wprowadzeniem do miasta konia pozostawionego przez Greków. Nikt go nie chciał słuchać. Podczas składania ofiary Posejdonowi za odpłynięcie Greków z morza wypłynęły dwa wielkie węże i udusiły Laokoona wraz z jego dwoma synami. Była to zemsta Apolla za świętokradztwo i profanację boskiej świątyni.

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Personifikacją zwycięstwa jest:
a) Polihymnia
b) Niobe
c) Atena
d) Nike
Rozwiązanie

Herosem nie był:
a) Eneasz
b) Hektor
c) Edyp
d) Herakles
Rozwiązanie

Laokoon zginął zaduszony przez:
a) lwa nemejskiego
b) morskie węże
c) centaura
d) giganta
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Powrót Odyseusza do Itaki – streszczenie
Historia wojny trojańskiej – streszczenie
Mit o Heraklesie – streszczenie
Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie
Mit o Dedalu i Ikarze – streszczenie
Mit o Syzyfie – streszczenie
Mit o Prometeuszu – streszczenie
Mit o Demeter i Korze – streszczenie
Cztery wieki ludzkości – streszczenie
Mit o narodzeniu świata i bogów – streszczenie
Mitologia grecka - wprowadzenie
Czym są mity?
Historia założenia Rzymu – streszczenie
Pochodzenie i kształtowanie się mitów
Podział mitów
Religia grecka i mity
Archetypowe postaci mitologiczne
Ponadczasowość i uniwersalizm mitów greckich
Frazeologia związana z mitami
Mityczna topografia
Rzymscy bogowie (panteon)
Herosi i bohaterowie mitologii
Muzy i ich atrybuty
Mitologia – bibliografia
Nawiązania do mitologii w literaturze



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies