Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mitologia

Historia wojny trojańskiej – streszczenie

Autor: Jakub Rudnicki

Achilles przywiązał ciało do rydwanu i ruszył do obozu. Nocą przybył do zwycięzcy ojciec poległego, król Priam z wozem pełnym złota błagając o wydanie ciała. Achilles wzruszył się ojcowską miłością, nakazał godnie przyjąć starca, pocieszył go, a następnie sam ułożył namaszczone zwłoki Hektora na wóz. W Troi uroczystości pogrzebowe po wielkim patriocie, szlachetnym mężu czystego serca trwały dwanaście dni. Także Achilles nie pożył długo. Zginął ugodzony strzałą Parysa w piętę (za piętę trzymała go Tetyda kapiąc w Styksie, dlatego była to jedyna część ciała herosa, którą można było zranić). Na znak żałoby wojsko greckie podcięło sobie włosy. O zbroję po wielkim wojowniku walczyli Odyseusz i Ajaks. Wygrał pierwszy, a drugi w szaleństwie zaczął atakować stado baranów, myśląc, że to ludzie Odysa. Ze wstydu odebrał sobie życie.
Palladion - miał być przez Zeusa zrzucony z Olimpu Dardanosowi lub jego potomkowi Ilosowi, założycielowi Troi. Ponieważ Troja, według wierzeń, nie mogła zostać zdobyta, dopóki Palladion będzie się znajdował w trojańskiej świątyni Ateny, Diomedes i Odyseusz nocą wykradli święty posążek. Według jednej z wersji mitu Grecy zdobyli jedynie kopię posążka, a oryginał wziął ze sobą Eneasz, uciekając z Troi.
Zginął również Parys, a Helenę wydano za jego brata Deifoba. Żona Menelaosa ucieszyła się, widząc Diomedesa i Odyseusza, którzy ze świątyni Ateny w Troi wykradli Palladion, cudowny posąg, który dopóki znajdował się w mieście, było ono niezdobyte. Trojanie przeczuwali, że wkrótce nastąpi ich klęska. Jednak kilka dni później zobaczyli, że Grecy złożyli swój obóz i odpływają. Cieszyli się z tej nieprzewidzianej zmiany i końca wojny. Za kurhanem Achillesa odkryli olbrzymiego drewnianego konia przypominającego machinę wojenną. Mimo protestów i ostrzeżeń kapłana Laokona i jego dwóch synów zdecydowano, by machinę wprowadzić do miasta i ofiarować Atenie. Z morza wypełzły dwa olbrzymie węże i pożarły kapłana wraz z dziećmi. Przed wciągnięciem konia do miasta przestrzega też złowróżbna Kasandra, jednak mieszkańcy uważają ją za wariatkę. Cały wieczór ucztują na cześć zwycięstwa.
Okazało się, że w brzuchu konia siedziało dwunastu najlepszych greckich wojowników z Odyseuszem na czele, który podstęp wymyślił. Nocą opuścili machinę i otworzyli bramy miasta. Ukryci na okrętach za nieodległą wysepką Tenedos Grecy weszli bez przeszkód do Troi i urządzili okrutną rzeź. Zginął zarówno Priam, jak i niemowlę Hektora – Astianks. Kobiety brano w niewolę. Menelaos wpadł do zamkowych komnat, zabił Deifoba, jednak na widok pięknej Heleny powstrzymał się od siania zemsty. Prawowitych małżonków pogodziła bogini Afrodyta.

strona:    1    2  

Szybki test:

Jabłko Dla najpiękniejszej rzuciła Eris, bogini:
a) cierpienia
b) zemsty
c) niezgody
d) wojny
Rozwiązanie

Aby zdobyć Troję Odyseusz wykradł:
a) Kasandrę
b) palladion
c) łuk Parysa
d) miecz Hektora
Rozwiązanie

Achilles z Agamemnonem pokłócili się o pewną kobietę. Jej imię to:
a) Klitajmestra
b) Kasandra
c) Bryzeida
d) Ifigenia
Rozwiązanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
Powrót Odyseusza do Itaki – streszczenie
Historia wojny trojańskiej – streszczenie
Mit o Heraklesie – streszczenie
Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie
Mit o Dedalu i Ikarze – streszczenie
Mit o Syzyfie – streszczenie
Mit o Prometeuszu – streszczenie
Mit o Demeter i Korze – streszczenie
Cztery wieki ludzkości – streszczenie
Mit o narodzeniu świata i bogów – streszczenie
Mitologia grecka - wprowadzenie
Czym są mity?
Historia założenia Rzymu – streszczenie
Pochodzenie i kształtowanie się mitów
Podział mitów
Religia grecka i mity
Archetypowe postaci mitologiczne
Ponadczasowość i uniwersalizm mitów greckich
Frazeologia związana z mitami
Mityczna topografia
Rzymscy bogowie (panteon)
Herosi i bohaterowie mitologii
Muzy i ich atrybuty
Mitologia – bibliografia
Nawiązania do mitologii w literaturze



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies