„Odprawa posłów greckich” - streszczenie szczegółowe - strona 4
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Odprawa posłów greckich

„Odprawa posłów greckich” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Po sali przeszedÅ‚ szmer. Ludzie rozważali argumenty Parysa. Kolejnym mówcÄ… okazaÅ‚ siÄ™ Antenor. Jego sÅ‚owa byÅ‚y oszczÄ™dne, a wywód spójny i logiczny. PrzypomniaÅ‚ zebranym okolicznoÅ›ci uprowadzenia Heleny. Parys byÅ‚ goÅ›ciem w Grecji, w domu Menelaosa - „CzÅ‚owieka przedniejszego”. Nie zważajÄ…c na zasady dobrego wychowania i przyzwoitoÅ›ci „żonÄ™ mu wziÄ…Å‚ i przywÅ‚aszczyÅ‚ sobie”. Swym postÄ™pkiem zÅ‚amaÅ‚ prawo i upokorzyÅ‚ Menelaosa, który teraz ze wstydem upomina siÄ™ o zhaÅ„bionÄ… HelenÄ™. Antenor radziÅ‚, by odesÅ‚ać HelenÄ™ do jej ojczyzny, ponieważ w przeciwnym razie Troi grozi wojna. PostÄ™pek Parysa mógÅ‚ kosztować jego ojczyznÄ™ najwyższÄ… cenÄ™.

Antenor bez trudu zbiÅ‚ wszystkie argumenty Aleksandra. PrzypomniaÅ‚, że MedeÄ™ porwano bardzo dawno temu, a decyzja Wenus nie usprawiedliwia postÄ™powania Parysa. Antenor pytaÅ‚: „Swój wÅ‚asny wystÄ™p cudzÄ… krzywdÄ… barwić chcemy? / To siÄ™ nas barziej tycze, że za przodków naszych / Grekowie w tym królestwie mieczem wojowali; / Lecz i natenczas, królu (prawda siÄ™ znać musi), / Nasza niesprawiedliwość do tego upadku / Nas przywiodÅ‚a, że siÄ™ też i dziÅ› lÄ™kać muszÄ™, / Aby to sÄ…d tajemny jakiÅ› boży nie byÅ‚, / Nam prze niesprawiedliwość zawżdy pomstÄ™ odnieść / Od Greków”. ProsiÅ‚ króla o rozważnÄ… decyzjÄ™ i oddanie Heleny jej prawowitemu mężowi.

Kolejni mówcy poparli Antenora. Jedynie Iketaon postanowił bronić Parysa. Mężczyzna podburzył Trojan przeciwko Grekom. Apelował, by jego rodacy nie poddawali się najeźdźcom i dzielnie stawili im czoła w obronie swojej niezależności i niepodległości. Swoją wypowiedź zakończył stwierdzeniem, iż Troja powinna oddać Helenę dopiero wtedy, gdy Grecy przyznają się do uprowadzenia Medei. Na sali obrad zawrzało po przemówieniu Iketeona. Podczas głosowania okazało się, iż jego słowa poskutkowały tak bardzo na słuchaczy, iż wszyscy z nich opowiedzieli się za Parysem. Priamowi nie pozostało nic innego, jak zaakceptować decyzję panów, chociaż wiedział, że oznaczała ona wojnę z Grecją.
Potem swe zdanie wypowiedzieli Eneasz, Pantus i Tymetes, Lampon, Ukalegon. Wszyscy popierali Antenora. Tylko Iketaon miaÅ‚ inny poglÄ…d. ZaapelowaÅ‚ do ambicji Trojan, by nie skakali tak, jak zagrajÄ… im Grecy: „Tak my już skakać musim? Bać siÄ™ ich nam każą”. BaÅ‚ siÄ™, że jeÅ›li teraz oddadzÄ… HelenÄ™, to w przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dÄ… musieli tak samo uczynić z wÅ‚asnymi żonami czy dziećmi. W swym przemówieniu uciekaÅ‚ siÄ™ do sprawnych chwytów manipulacji, graÅ‚ na uczuciach zebranych. TwierdziÅ‚, że Grecy: „SprawiedliwoÅ›ci proszÄ…, a grożą nam wojnÄ…: / Daj, chceszli, alboć wydrÄ™, taka to jest prosto”. Nie przestawaÅ‚ namawiać do zbrojnego rozstrzygniÄ™cia konfliktu: „Szabla ostra przy boku to pan; ta rozstrzygnie, / Kto komu czoÅ‚em bić ma. Do tego tam czasu / Równi sobie być musim; ani tego Greczyn / O sobie niechaj dzierży, żeby tak byÅ‚ groźny, / Jako siÄ™ sobie sam zda”. ApelowaÅ‚ o solidarność w obronie Parysa, koÅ„czÄ…c swÄ… mowÄ™ sÅ‚owami: „Teraz zgoÅ‚a nie radzÄ™ Heleny wydawać, / Aż siÄ™ też oni z nami o MedeÄ… zgodzÄ…".

Po tym wystÄ…pieniu już nikt indywidualnie nie zabraÅ‚ gÅ‚osu. Wszyscy zgodzili siÄ™ z radÄ… Ikateona. PodniosÅ‚a siÄ™ wrzawa i powstaÅ‚o zamieszanie. Choć Ukalegon chciaÅ‚ przemówić, uniemożliwiÅ‚ mu to huk rozbrzmiewajÄ…cych gÅ‚osów. MarszaÅ‚kowie na próżno bili laskami w ziemiÄ™ i prosili o spokój. W koÅ„cu przeprowadzono gÅ‚osowanie polegajÄ…ce na tym, że wszyscy rozchodzili siÄ™ na dwie strony w zależnoÅ›ci, czy popierali wniosek czy nie: „Wszyscy na nogach stali i swe miejsca brali. / Kiedy siÄ™ rozstÄ…pili, nie byÅ‚o co równać: / Wszyscy przy Aleksandrze”. Gdy poproszono króla, aby wedle prawa podaÅ‚ wyrok, Priam zaakceptowaÅ‚ wolÄ™ wiÄ™kszoÅ›ci, choć wiedziaÅ‚, że zeÅ›le to na jego lud porażkÄ™. RzekÅ‚: „Helena niechaj w Troi zostanie, aż też nam / Grekowie za MedeÄ… nagrodÄ™ uczyniÄ…".

strona:    1    2    3    4    5    6    7  

Szybki test:

Oddziałami Greków dowodził brat Menelaosa:
a) Achilles
b) Patrokles
c) Hektor
d) Agamemnon
RozwiÄ…zanie

Wywód Antenora podczas rady tebańskiej był:
a) przeplatany dygresjami
b) zaopatrzony w ozdobniki
c) spójny
d) chaotyczny
RozwiÄ…zanie

Kto nazwaÅ‚ TrojÄ™ nierzÄ…dnym, bliskim „zginienia” królestwem?
a) Kasandra
b) Menelaos
c) Ulisses
d) Helena
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Odprawa posłów greckich” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Odprawy posłów greckich” w piguÅ‚ce
Geneza i tytuÅ‚ „Odprawy posłów greckich”
„Odprawa posłów greckich” jako dramat moralno-polityczny
Czas i miejsce akcji „Odprawy posłów greckich”
Zarys historii Heleny i Parysa (mit tebański)
„Odprawa posłów greckich” przykÅ‚adem utworu parenetycznego
„Odprawa posłów greckich” jako tragedia humanistyczna
Problemy XVI-wiecznej Polski ukazane w „Odprawie posłów greckich” - polityczna wymowa utworu
Jan Kochanowski - biografia
Obraz polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa w „Odprawie posłów greckich”
Uniwersalizm treÅ›ci „Odprawy posłów greckich”
Cechy dramatu antycznego na przykÅ‚adzie struktury i kompozycji „Odprawy posłów greckich”
Motywy literackie w „Odprawie posłów greckich”
Kalendarium twórczości Jana Kochanowskiego
Cytaty z twórczości Kochanowskiego
Najważniejsze cytaty „Odprawy posłów greckich”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka bohaterów „Odprawy posłów greckich”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies