Motywy literackie w „Odprawie posłów greckich” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Odprawa posłów greckich

Motywy literackie w „Odprawie posłów greckich”

Autor: Karolina Marlêga

WÅ‚adca

W przeciwieÅ„stwie do chociażby PieÅ›ni o Rolandzie w Odprawie posłów greckich mamy do czynienia z przykÅ‚adem zÅ‚ego wÅ‚adcy. Priam, król Troi, rzÄ…dzi swoim paÅ„stwem w sposób niedołężny. Jego pozycja ogranicza siÄ™ do zwoÅ‚ywania narad, które za niego podejmujÄ… decyzje w najbardziej palÄ…cych sprawach Troi. Priam to wÅ‚adca, który „umywa rÄ™ce” od odpowiedzialnoÅ›ci. Na sercu nie leży mu dobro paÅ„stwa, kieruje siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie wÅ‚asnym interesem. Bezkrytycznie wprowadza w życie każdÄ… decyzjÄ™ rady, chociaż wie, że wiÄ™kszość z senatorów jest skorumpowana. Akceptuje i aprobuje też zachowanie syna, którego konsekwencjÄ… jest wojna z Grekami. CzÅ‚owiek ten nie sÅ‚ucha rad jedynego roztropnego polityka – Atenora – sugerujÄ…cego rozpoczÄ™cie przygotowaÅ„ do obrony przed nadciÄ…gajÄ…cym niebezpieczeÅ„stwem. Dopiero w momencie, gdy przekonuje siÄ™ jak wielkie sÄ… oddziaÅ‚y greckie decyduje siÄ™ na… powoÅ‚anie rady.

WÅ‚adza

Odprawa posłów greckich to przestroga przed nieodpowiednim jej sprawowaniem. Utwór ukazaÅ‚, jak decyzje nieudolnego wÅ‚adcy mogÄ… doprowadzić do upadku paÅ„stwa. Sposobem na sprawowanie wÅ‚adzy przez Priama jest zrzeczenie siÄ™ odpowiedzialnoÅ›ci na rzecz rady, w której de facto rzÄ…dzi Aleksander i jego zausznicy. MÅ‚ody książę wykorzystuje wÅ‚adzÄ™ do zaspokajania wÅ‚asnych, egoistycznych zachcianek. Parys dziÄ™ki nieograniczonym możliwoÅ›ciom, które dawaÅ‚a mu przewaga w radzie mógÅ‚ wywoÅ‚ać wojnÄ™, byleby nie oddawać Grekom swojej zdobyczy – Heleny. Odprawa posłów greckich to utwór opowiadajÄ…cy o zgubnych losach paÅ„stwa, w którym wÅ‚adzÄ™ dzierżą ludzie kierujÄ…cy siÄ™ prywatÄ…, a nie dobrem ogółu spoÅ‚eczeÅ„stwa.

Przepowiednia

Wizje Kasandry miaÅ‚y na celu wywoÅ‚ać trwogÄ™ i zadumÄ™ w Priamie, lecz on okazaÅ‚ siÄ™ być gÅ‚uchym na proroctwo swojej córki. Kobieta przepowiedziaÅ‚a, że Troja zmierza do upadku, ponieważ w konfrontacji z Grekami jest z góry skazana na porażkÄ™. Kasandra przepowiedziaÅ‚a dokÅ‚adny przebieg bitwy, wymieniÅ‚a kto poniesie Å›mierć i z czyich stanie siÄ™ to rÄ…k. OstrzegÅ‚a nawet Priama przed koniem trojaÅ„skim i zabroniÅ‚a wpuszczać go do miasta. Priam spotkaÅ‚ siÄ™ wczeÅ›niej z jeszcze jednÄ… przepowiedniÄ… – w przeddzieÅ„ narodzin Parysa Hekuba przepowiedziaÅ‚a upadek Troi. Wszystko to jednak nie robiÅ‚o wrażenia na nieudolnym wÅ‚adcy, jakim bez wÄ…tpienia byÅ‚ Priam. Przepowiednia Kasandry sprawuje w utworze bardzo ważnÄ… rolÄ™, ponieważ decyduje w ostatecznoÅ›ci o antywojennej wymowie dramatu, pomimo ostatnich słów Antenora.
Wojna

Jest konsekwencją decyzji podjętej przez radę trojańską. Wojna w utworze jest jednoznaczna z upadkiem państwa trojańskiego, ponieważ zostało to przepowiedziane przez Kasandrę. Widmo wojny jednak nie przeraża ani Priama ani Parysa, którzy ją wywołali swoimi niedojrzałymi i nieodpowiedzialnymi czynami. Wszyscy przeciwnicy zbrojnego starcia z dużo silniejszymi Grekami zostali przegłosowani dzięki mowie sprzedajnego oratora i demagoga. Wojna została ukazana w utworze jako ostateczność, efekt najpierw niezgodnych z prawem działań Parysa, a następnie wstawienia się po jego stronie całej rady i Priama.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Odprawa posłów greckich” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Odprawy posłów greckich” w piguÅ‚ce
Geneza i tytuÅ‚ „Odprawy posłów greckich”
„Odprawa posłów greckich” jako dramat moralno-polityczny
Czas i miejsce akcji „Odprawy posłów greckich”
Zarys historii Heleny i Parysa (mit tebański)
„Odprawa posłów greckich” przykÅ‚adem utworu parenetycznego
„Odprawa posłów greckich” jako tragedia humanistyczna
Problemy XVI-wiecznej Polski ukazane w „Odprawie posłów greckich” - polityczna wymowa utworu
Jan Kochanowski - biografia
Obraz polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa w „Odprawie posłów greckich”
Uniwersalizm treÅ›ci „Odprawy posłów greckich”
Cechy dramatu antycznego na przykÅ‚adzie struktury i kompozycji „Odprawy posłów greckich”
Motywy literackie w „Odprawie posłów greckich”
Kalendarium twórczości Jana Kochanowskiego
Cytaty z twórczości Kochanowskiego
Najważniejsze cytaty „Odprawy posłów greckich”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka bohaterów „Odprawy posłów greckich”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies