Zarys historii Heleny i Parysa (mit tebański) ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Odprawa posłów greckich

Zarys historii Heleny i Parysa (mit tebański)

Autor: Karolina Marlêga

Helena byÅ‚a córkÄ… Zeusa i Ledy. GromowÅ‚adny, aby rozkochać w sobie kobietÄ™, przybraÅ‚ postać Å‚abÄ™dzia. Helena wraz ze swoim rodzeÅ„stwem – Polluksem i Kastorem – wykluÅ‚a siÄ™ z jaja. Dziewczyna cieszyÅ‚a siÄ™ opiniÄ… najpiÄ™kniejszej kobiety na ziemi. Na swojego męża wybraÅ‚a Menelaosa, przyszÅ‚ego króla Sparty, a wczeÅ›niej o jej rÄ™kÄ™ ubiegaÅ‚y siÄ™ dziesiÄ…tki zalotników. ZwiÄ…zek małżeÅ„ski z Menelaosem zaowocowaÅ‚ córkÄ… HermionÄ….

Parys byÅ‚ synem króla Troi – Priama i Hekeby, a także brat Hektora i Kasandry. Matce w przeddzieÅ„ narodzin chÅ‚opca przyÅ›niÅ‚o siÄ™, iż wyda na Å›wiat pochodniÄ™, od której spÅ‚onie Troja. W obawie przed speÅ‚nieniem siÄ™ tej strasznej przepowiedni noworodek zostaÅ‚ oddany pasterzowi Angelosowi. Hakeba rozkazaÅ‚a mężczyźnie, aby ten porzuciÅ‚ jej syna wysoko w górach. Dobry pasterz nie mógÅ‚ jednak tego uczynić. NadaÅ‚ chÅ‚opcu imiÄ™ Parys i wychowaÅ‚ go wÅ›ród swoich dzieci.

Podczas przyjÄ™cia weselnego boginki morskiej Tetydy z tesalskim ksiÄ™ciem Peleusem doszÅ‚o do zawiÄ…zania tragicznego w skutkach sporu. Na zaÅ›lubiny przybyÅ‚a bowiem bogini niezgody Eros, której nikt nie zapraszaÅ‚. Obrażona i rozzÅ‚oszczona bogini rzuciÅ‚a na stół weselny zÅ‚ote jabÅ‚ko, na której widniaÅ‚ napis: Dla najpiÄ™kniejszej. Trzy piÄ™kne boginie: Hera, Atena i Afrodyta rzuciÅ‚y siÄ™ na owoc. WybuchÅ‚a miÄ™dzy nimi kłótnia o to, do kogo miaÅ‚o należeć jabÅ‚ko. Spór przybraÅ‚ taki rozmiar, że musiaÅ‚ interweniować sam Zeus. GromowÅ‚adny wyznaczyÅ‚ mÅ‚odego trojaÅ„skiego pasterza – Parysa – na sÄ™dziego, który rozstrzygnie raz na zawsze, która z bogiÅ„ byÅ‚a tÄ… najpiÄ™kniejszÄ….

PosÅ‚aniec bogów, Hermes, przyprowadziÅ‚ przed oblicze Parysa trzy piÄ™kne boginie i przekazaÅ‚ mu wolÄ™ Zeusa. Hera, Atena i Afrodyta zorientowaÅ‚y siÄ™, iż mÅ‚odzieniec ma trudnoÅ›ci z podjÄ™ciem tak trudnej decyzji, wiÄ™c każda z nich postanowiÅ‚a go przekupić. Pierwsza z nich obiecaÅ‚a uczynić go najbogatszym czÅ‚owiekiem, jeÅ›li wybierze jÄ…. Druga obiecaÅ‚a mu, iż uczni go najmÄ…drzejszym z ludzi. Trzecia z bogiÅ„ przysiÄ™gÅ‚a mu, iż jeÅ›li wskaże na niÄ… to w nagrodÄ™ otrzyma najpiÄ™kniejszÄ… kobietÄ™ w dziejach Å›wiata – HelenÄ™.
Młodzieniec zdecydował się na dar Afrodyty i jej wręczył złote jabłko. Pozostałe dwie boginie wpadły w gniew i zapowiedziały zemstę na Parysie i Troi.

Podczas igrzysk zorganizowanych w Troi młody i piękny Parys zwyciężył we wszystkich konkurencjach, w których brał udział. W nagrodę para królewska, nieświadoma, iż miała do czynienia z własnym synem, zaprosiła go na swój dwór. Gdy jego tajemnica wyszła na jaw Priam i Hakeba przyjęli Parysa, zapominając o przepowiedni.
Książę udaÅ‚ siÄ™ do Sparty, aby odebrać tam swojÄ… nagrodÄ™ – HelenÄ™. NieÅ›wiadomy jego zamiarów Menelaos przyjÄ…Å‚ Parysa bardzo goÅ›cinnie. UroczystoÅ›ci na cześć przybycia ksiÄ™cia Troi trwaÅ‚y dziewięć dni. Wreszcie dziesiÄ…tego dnia Menelaos udaÅ‚ siÄ™ na pogrzeb krewnego na KretÄ™, wtedy Parys porwaÅ‚ HelenÄ™ i pod osÅ‚onÄ… nocy uciekÅ‚ z niÄ… do Troi.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Odprawa posłów greckich” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Odprawy posłów greckich” w piguÅ‚ce
Geneza i tytuÅ‚ „Odprawy posłów greckich”
„Odprawa posłów greckich” jako dramat moralno-polityczny
Czas i miejsce akcji „Odprawy posłów greckich”
Zarys historii Heleny i Parysa (mit tebański)
„Odprawa posłów greckich” przykÅ‚adem utworu parenetycznego
„Odprawa posłów greckich” jako tragedia humanistyczna
Problemy XVI-wiecznej Polski ukazane w „Odprawie posłów greckich” - polityczna wymowa utworu
Jan Kochanowski - biografia
Obraz polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa w „Odprawie posłów greckich”
Uniwersalizm treÅ›ci „Odprawy posłów greckich”
Cechy dramatu antycznego na przykÅ‚adzie struktury i kompozycji „Odprawy posłów greckich”
Motywy literackie w „Odprawie posłów greckich”
Kalendarium twórczości Jana Kochanowskiego
Cytaty z twórczości Kochanowskiego
Najważniejsze cytaty „Odprawy posłów greckich”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka bohaterów „Odprawy posłów greckich”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies