Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Odprawa posłów greckich

Zarys historii Heleny i Parysa (mit tebański)

Autor: Karolina Marlga

Helena była córką Zeusa i Ledy. Gromowładny, aby rozkochać w sobie kobietę, przybrał postać łabędzia. Helena wraz ze swoim rodzeństwem – Polluksem i Kastorem – wykluła się z jaja. Dziewczyna cieszyła się opinią najpiękniejszej kobiety na ziemi. Na swojego męża wybrała Menelaosa, przyszłego króla Sparty, a wcześniej o jej rękę ubiegały się dziesiątki zalotników. Związek małżeński z Menelaosem zaowocował córką Hermioną.

Parys był synem króla Troi – Priama i Hekeby, a także brat Hektora i Kasandry. Matce w przeddzień narodzin chłopca przyśniło się, iż wyda na świat pochodnię, od której spłonie Troja. W obawie przed spełnieniem się tej strasznej przepowiedni noworodek został oddany pasterzowi Angelosowi. Hakeba rozkazała mężczyźnie, aby ten porzucił jej syna wysoko w górach. Dobry pasterz nie mógł jednak tego uczynić. Nadał chłopcu imię Parys i wychował go wśród swoich dzieci.

Podczas przyjęcia weselnego boginki morskiej Tetydy z tesalskim księciem Peleusem doszło do zawiązania tragicznego w skutkach sporu. Na zaślubiny przybyła bowiem bogini niezgody Eros, której nikt nie zapraszał. Obrażona i rozzłoszczona bogini rzuciła na stół weselny złote jabłko, na której widniał napis: Dla najpiękniejszej. Trzy piękne boginie: Hera, Atena i Afrodyta rzuciły się na owoc. Wybuchła między nimi kłótnia o to, do kogo miało należeć jabłko. Spór przybrał taki rozmiar, że musiał interweniować sam Zeus. Gromowładny wyznaczył młodego trojańskiego pasterza – Parysa – na sędziego, który rozstrzygnie raz na zawsze, która z bogiń była tą najpiękniejszą.

Posłaniec bogów, Hermes, przyprowadził przed oblicze Parysa trzy piękne boginie i przekazał mu wolę Zeusa. Hera, Atena i Afrodyta zorientowały się, iż młodzieniec ma trudności z podjęciem tak trudnej decyzji, więc każda z nich postanowiła go przekupić. Pierwsza z nich obiecała uczynić go najbogatszym człowiekiem, jeśli wybierze ją. Druga obiecała mu, iż uczni go najmądrzejszym z ludzi. Trzecia z bogiń przysięgła mu, iż jeśli wskaże na nią to w nagrodę otrzyma najpiękniejszą kobietę w dziejach świata – Helenę.
Młodzieniec zdecydował się na dar Afrodyty i jej wręczył złote jabłko. Pozostałe dwie boginie wpadły w gniew i zapowiedziały zemstę na Parysie i Troi.

Podczas igrzysk zorganizowanych w Troi młody i piękny Parys zwyciężył we wszystkich konkurencjach, w których brał udział. W nagrodę para królewska, nieświadoma, iż miała do czynienia z własnym synem, zaprosiła go na swój dwór. Gdy jego tajemnica wyszła na jaw Priam i Hakeba przyjęli Parysa, zapominając o przepowiedni.
Książę udał się do Sparty, aby odebrać tam swoją nagrodę – Helenę. Nieświadomy jego zamiarów Menelaos przyjął Parysa bardzo gościnnie. Uroczystości na cześć przybycia księcia Troi trwały dziewięć dni. Wreszcie dziesiątego dnia Menelaos udał się na pogrzeb krewnego na Kretę, wtedy Parys porwał Helenę i pod osłoną nocy uciekł z nią do Troi.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Odprawa posłów greckich” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Odprawy posłów greckich” w pigułce
Geneza i tytuł „Odprawy posłów greckich”
Czas i miejsce akcji „Odprawy posłów greckich”
„Odprawa posłów greckich” jako dramat moralno-polityczny
Jan Kochanowski - biografia
Zarys historii Heleny i Parysa (mit tebański)
„Odprawa posłów greckich” przykładem utworu parenetycznego
„Odprawa posłów greckich” jako tragedia humanistyczna
Problemy XVI-wiecznej Polski ukazane w „Odprawie posłów greckich” - polityczna wymowa utworu
Obraz polskiego społeczeństwa w „Odprawie posłów greckich”
Uniwersalizm treści „Odprawy posłów greckich”
Cechy dramatu antycznego na przykładzie struktury i kompozycji „Odprawy posłów greckich”
Motywy literackie w „Odprawie posłów greckich”
Kalendarium twórczości Jana Kochanowskiego
Cytaty z twórczości Kochanowskiego
Najważniejsze cytaty „Odprawy posłów greckich”
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka bohaterów „Odprawy posłów greckich”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies