„Odprawa posłów greckich” jako tragedia humanistyczna ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Odprawa posłów greckich

„Odprawa posłów greckich” jako tragedia humanistyczna

Autor: Karolina Marlêga

Dramat Kochanowskiego jest przykładem tragedii humanistycznej, czyli renesansowej.

Tragedia humanistyczna inaczej zwana jest renesansową. Powstała na gruncie tragedii antycznej, w której ukazany był konflikt wybitnej jednostki (postać mitologiczna lub historyczna) z siłami przeznaczenia (Fatum), prawem władcy, z siłami wyższymi, wolą bogów.

Za tło metaforycznej historii autor wybrał mitologiczną opowieść o wojnie trojańskiej, lecz pod wpływem długoletnich i dogłębnych studiów, wielu przyjaźni z najwybitniejszymi ówczesnymi umysłami czy doświadczeń literackich i politycznych oraz obserwacji ludzi skierował się w kierunku humanizmu.

TragediÄ… humanistycznÄ…, poruszajÄ…cÄ… problem polskiej polityki i braku zaangażowania spoÅ‚eczeÅ„stwa w poprawÄ™ losu paÅ„stwa jest również O poprawie Rzeczypospolitej Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Utwór ten jest reakcjÄ…, a raczej kontynuacjÄ™ myÅ›li wybitnego holenderskiego filozofa – Erazma z Rotterdamu. Autor De republica emendanda podaje swój pomysÅ‚ radykalnej przebudowy ustrojowej paÅ„stwa szlacheckiego w monarchiÄ™ scentralizowanÄ…, opowiadajÄ…c siÄ™ za silnÄ… wÅ‚adzÄ… króla, wyksztaÅ‚conymi urzÄ™dnikami oraz szybkÄ… i sprawnÄ… administracjÄ….

Choć Kochanowski przestrzegaÅ‚ podczas tworzenia dzieÅ‚a zasad tradycji antycznej (trzech jednoÅ›ci: czasu, miejsca i akcji, podziaÅ‚u sztuki na prolog, epizody, pieÅ›ni chóru oraz epilog, stopniowego odsÅ‚aniania przed odbiorcÄ… kolejnych elementów akcji, to znaczy zawiÄ…zanie akcji, punkt kulminacyjny, katastrofa), to jednak nie trzymaÅ‚ siÄ™ owych reguÅ‚ kurczowo, a dokonaÅ‚ pewnych modyfikacji. Nie opisaÅ‚ momentu katastrofy (zapowiedziaÅ‚ jÄ… jedynie poprzez proroczÄ… wypowiedź Kasandry), nie umieÅ›ciÅ‚ bohaterów w sytuacji bez wyjÅ›cia (dokonujÄ… przecież wyboru podczas rady), nie zniewoliÅ‚ ich losów (posiadajÄ… wolnÄ… wolÄ™, sami decydujÄ… o swym losie). Poza tym Kochanowski wiele razy użyÅ‚ nazw charakterystycznych dla epoki, w której żyÅ‚. W starożytnej Grecji nie używano przecież takich słów i okreÅ›leÅ„, jak szlachta, Rzeczpospolita, sejm, Bóg. Pisarz, chcÄ…c przedstawić realia współczesnej mu Polski, musiaÅ‚ odejść od sztywnych zasad i „przemycić” takie elementy.
Reasumując, Odprawa posłów greckich jest tragedią humanistyczną, ponieważ jej treść nawiązuje do tematu antycznego (mit wojny trojańskiej), jest ukłonem w stronę tragedii greckiej pod względem struktury i kompozycji (na przykład podział na epejsodiony i stasimony czy reguła trzech jedności). Poza tym działo autora Trenów dotyczy uniwersalnych tematów, takich jak miłość, władza, państwo, moralność, przez co jeszcze bardziej staje się bliskie odbiorcy.

Istotnym faktem jest również to, iż utwór jest patriotyczno-obywatelską przestrogą dla ludzi dbających jedynie o prywatne dobro oraz to, iż Kochanowski zrezygnował z wprowadzenia Fatum, traktowanego w jako klątwę czy głos bogów. Dzięki temu ostatniemu zabiegowi bohaterowie tragedii są odpowiedzialni za swój los, za podejmowane decyzje, co jest wyrazem antropocentrycznego myślenia w epoce odrodzenia.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Odprawa posłów greckich” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Odprawy posłów greckich” w piguÅ‚ce
Geneza i tytuÅ‚ „Odprawy posłów greckich”
„Odprawa posłów greckich” jako dramat moralno-polityczny
Czas i miejsce akcji „Odprawy posłów greckich”
Zarys historii Heleny i Parysa (mit tebański)
„Odprawa posłów greckich” przykÅ‚adem utworu parenetycznego
„Odprawa posłów greckich” jako tragedia humanistyczna
Problemy XVI-wiecznej Polski ukazane w „Odprawie posłów greckich” - polityczna wymowa utworu
Jan Kochanowski - biografia
Obraz polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa w „Odprawie posłów greckich”
Uniwersalizm treÅ›ci „Odprawy posłów greckich”
Cechy dramatu antycznego na przykÅ‚adzie struktury i kompozycji „Odprawy posłów greckich”
Motywy literackie w „Odprawie posłów greckich”
Kalendarium twórczości Jana Kochanowskiego
Cytaty z twórczości Kochanowskiego
Najważniejsze cytaty „Odprawy posłów greckich”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka bohaterów „Odprawy posłów greckich”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies