Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Odprawa posłów greckich

„Odprawa posłów greckich” - streszczenie szczegółowe

Jego słowa zostały całkowicie zlekceważone przez króla. Priam wyśmiewał się z przezorności Antenora, oskarżał go o zbytnią strachliwość, lecz ten nie zamierzał zmienić zdania na temat nadchodzącej wojny: „O królu, teraz się bać lepiej, bo za taką / Bojaźnią i opatrzność, i gotowość roście. / Wonczas już prózny rozmysł, bo już abo się bić, / Abo uciekać trzeba: trzeciego nic nie masz”.

W pewnym momencie Antenor ujrzał nadchodzącą kobietę. Zdziwiony jej wyglądem (potargane włosy, blada twarz, drżąca sylwetka, ciężki oddech, wywracające się oczy, kręcąca głowa), zapytał króla o tożsamość niezwykłej białogłowej. Po chwili dowiedział się, że była to Kasandra – córka Priama! Kobietę „ogarniał” duch Apollinowy, czyli prorocze natchnienie.

Według mitologii Apollo obdarzył Kasandrę darem jasnowidzenia w zamian za obietnicę wiecznej miłość. Ponieważ nie dotrzymała ona słowa i wzgardziła bogiem, sprawił, że nikt nie wierzył jej słowom.

Kobieta, zmęczona natchnieniem, zaczęła skarżyć się do Apollona i prosić o chwilę odpoczynku. Miała mu za złe, że obdarzył ją darem, w który nikt nie wierzył. Jej proroctwa „szły na wiatr”: „nie mając u ludzi więcej / Wiary nad baśni prózne i sny znikome?”.
Nagle Kasandra zapadła w dziwny stan. Nie panowała nas własnym ciałem i duchem, nie widziała światła. Wokół niej zapadła noc. W trakcie swej mowy proroczej wypowiedziała znaczące słowa: „Nieszczęśliwa to ziemia i brzeg nieszczęsny, / Gdzie ta łani wypłynie; nieszczęsna knieja, / Gdzie wnidzie i gdzie gładki swój bok położy / Wszytki stopy, wszytki jej łożyska muszą / Krwią opłynąć; upadek, pożogę, pustki / Z sobą niesie”.

Potem zaczęła użalać się nad losem ukochanej ojczyzny. Widziała swego brata ciągniętego wokół murów trojańskich przez tesalskie konie. Wiedziała, że Hektor umrze, że jego ciało Priam będzie musiał odkupić. Dalej nazwała Achillesa „srogim Trupokupczem”, przewidując, iż ten weźmie za ciało poległego Hektora złoto. Była także pewna, że podzieli on los jej brata, że zginie od strzały Parysa.


Kasandra opowiedziała nawet o koniu trojańskim, ostrzegając, by nie wprowadzać go na teren Troi: „A to co za koń / Tak wielki na poboju sam jeden stoi? / Nie wódźcie go do stajniej, radzę, nie wódźcie: / Bije ten koń i kąsze; spalcie go raczej, / Jeśli sami od niego zgorzeć nie chcecie”. Na koniec córka zwróciła się do Priama i swej matki ze smutną przepowiednią losów najbliższych i poddanych: „Syny wszytki pobiją, dziewki w niewolą / Zabiorą; drugie g'woli trupom umarłym / Na ich grobiech bić będą. Matko, ty dziatek / Swoich płakać nie będziesz, ale wyć będziesz!” Po słowach Kasandry Chorus wyprowadził kobietę ze sceny.

Epilog
Priam wspomniał, iż jego żonie, Hekubie, dzień przed narodzinami Parysa przyśniło się, iż Troja spłonie. Antenor ponownie poprosił króla, by zorganizował przygotowania do obrony miasta. Rotmistrz doniósł Priamowi, iż Grecy rozpoczęli atak na posterunki graniczne. Więzień, którego przyprowadził mężczyzna, dodał, iż wielka ofensywa grecka na Troję jest już w drodze. Priam rozkazał, aby następnego dnia zwołać naradę, na której omówiona zostanie kwestia obrony Troi. Antenor wnioskował, by radzono też nad tym, jak zaatakować Greków, a nie tylko na nich czekać .

Antenor jeszcze raz poprosił króla, by nie lekceważył przepowiedni Kasandry. Wówczas Priam przypomniał sobie wróżbę swej żony Hekuby, która przed urodzeniem Aleksandra opowiedziała mężowi swój sen: „Śniło się jej już na dniu, że miasto dziecięcia / Pochodnią urodziła”. Antenor wykorzystał ten moment na ponowną próbę przekonania króla o konieczności przygotowania się na obronę przed Grekami.

Rozmowę przerwało pojawienie się Rotmistrza i Więźnia. Pierwszy powiadomił ich o tym, że Grecy zaatakowali posterunki graniczne Trojan. Zeszłego dnia około południa do brzegów przybiło pięć galer. Choć ich dowódcy nie porywali ludzi, to jednak przywłaszczyli sobie bydło. Po kłótni i starciu z Grekami, Rotmistrz dowiedział się od pojmanego Więźnia, że: „Tysiąc galer na kotwiach pogotowiu stoi / W Aulidzie, którzy tylko na posły czekają, / A ci jeśli Heleny nazad nie przyniosą / (Jakoż widzę, że bez niej tak na morze wsiedli). / Wszytko się wojsko tedyż ma ruszyć i prosto / Ku Troi żagle podać”. Oddziałami wroga dowodził Agamemnon, brat Menelaosa.

strona:    1    2    3    4    5    6    7  


Szybki test:

Medea została uprowadzona przez:
a) Achillesa
b) Jazona
c) Menelaosa
d) Apolla
Rozwiązanie

Helena wyrażając obawę o swój los, porównała się do:
a) owcy
b) łabędzia
c) myszy
d) kozy
Rozwiązanie

Bronić Parysa postanowił:
a) Iketaon
b) Pantus
c) Eneasz
d) Ukalegon
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Odprawa posłów greckich” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Odprawy posłów greckich” w pigułce
Geneza i tytuł „Odprawy posłów greckich”
„Odprawa posłów greckich” jako dramat moralno-polityczny
Problematyka „Odprawy posłów greckich”
Czas i miejsce akcji „Odprawy posłów greckich”
Zarys historii Heleny i Parysa (mit tebański)
„Odprawa posłów greckich” przykładem utworu parenetycznego
„Odprawa posłów greckich” jako tragedia humanistyczna
Problemy XVI-wiecznej Polski ukazane w „Odprawie posłów greckich” - polityczna wymowa utworu
Jan Kochanowski - biografia
Obraz polskiego społeczeństwa w „Odprawie posłów greckich”
Uniwersalizm treści „Odprawy posłów greckich”
Cechy dramatu antycznego na przykładzie struktury i kompozycji „Odprawy posłów greckich”
Motywy literackie w „Odprawie posłów greckich”
Plan wydarzeń „Odprawy posłów greckich”
Kalendarium twórczości Jana Kochanowskiego
Cytaty z twórczości Kochanowskiego
Najważniejsze cytaty „Odprawy posłów greckich”
Bibliografia
Bohaterowie
Charakterystyka bohaterów „Odprawy posłów greckich”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies