„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie - strona 11
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

Cezary staraÅ‚ siÄ™ jak mógÅ‚, by poprawnie używać polszczyzny, ale wciąż sÅ‚yszalna byÅ‚a w jego akcencie rosyjska naleciaÅ‚ość. W rozmowach, syn pytaÅ‚, co bÄ™dzie, jak już odzyskajÄ… walizkÄ™. Seweryn zawsze odpowiadaÅ‚, że udadzÄ… siÄ™ do Polski. Z poczÄ…tku ojciec nie chciaÅ‚ wyjawić powodów tej decyzji, ale z czasem przyznaÅ‚, po co udadzÄ… siÄ™ do ojczyzny. „Dlatego do Polski (…) że tam siÄ™ zaczęła nowa cywilizacja” – wyjawiÅ‚ Seweryn wtulonemu w niego, trzÄ™sÄ…cemu siÄ™ z zimna Cezaremu. Ojciec opowiedziaÅ‚ zaciekawionemu synowi historiÄ™ ich przodka, lecz zanim to zrobiÅ‚, uprzedziÅ‚, że caÅ‚kowicie zmieniÅ‚ siÄ™: „Innego znaÅ‚eÅ› ojca w dzieciÅ„stwie, a innego widzisz teraz. Taki to los. Za pobytu w kraju, na wojnie i w legionach do gruntu siÄ™ zmieniÅ‚em.

Baryka był genialnym matematykiem, który ukończył studia medyczne. Miał nawet sukcesy w tej dziedzinie nauki, lecz porzucił wszystko i wyjechał z Warszawy. Udał się nad Bałtyk, gdzie zafascynowały go wydmy piaskowe. Począł skupywać od właścicieli prywatnych wydmy nadmorskie, zwane diunami. Ludzie z chęcią pozbywali się nieużytków, ciesząc się, że znalazł się naiwny kupiec. Mężczyźnie udało się w końcu kupić wielki obszar polskiego wybrzeża, na którym nic nie rosło. Seweryn zapomniał jak nazywał się ten teren.

Morze wciąż dorzucało czystego piasku na wybrzeże, co niezmiernie cieszyło tajemniczego przodka. Okazało się, że teren miejscowości, którą doktor nabył od niemieckiego posiadacza, był kiedyś dnem rzeki. Świadczył o ty pas torfowisk biegnący między wydmami. Pokłady torfu sięgały w najgłębszym miejscu dziewięć metrów. Doktor zamówił amerykańską maszynę, która pozwalała mu na odgarnianie grubych warstw torfu i umożliwiała dostanie się do najczystszego piasku znajdującego się pod nim. Powstał w ten sposób kanał w kształcie litery U, a obydwa jego końce znajdowały swoje ujście w morzu. Mężczyzna zaprojektował wszystko tak, że do jednego krańca kanału wpływała woda, która, gnana z wielką siłą przez prąd morski, przepływała przez całą długość i wypływała drugim krańcem. Doktor Baryka pobudował wzdłuż kanału wielką hutę szklaną napędzaną turbinami wodnymi.
Cezary zapytał ojca, czy ten widział to wszystko na własne oczy. Seweryn odparł po chwili zastanowienia, że naturalnie, przecież nie zmyśliłby takiej opowieści. Młody Baryka dalej nie wiedział, co to wszystko ma wspólnego z nową cywilizacją. Ojciec odparł, że szkło, zwane belkowym, produkowane przez ich krewniaka, jest trwalsze niż metal, czy beton. Do tego do produkcji tego materiału wykorzystywana jest darmowa energia prądu morskiego, a surowca, czyli najczystszego piasku, także nigdy nie zabraknie. Ze szkła blokowego można było wyprodukować dosłownie wszystko, nawet szklane domy. W takim domu nie potrzebne jest ogrzewanie, ponieważ wewnątrz jego ścian krąży gorąca woda, która zapewnia ciepło domownikom. Szklane wentylatory pod sufitem pozwalają na chłodzenie powietrza wewnątrz domu w upalne dni. Do tego latem wewnątrz ścian zamiast gorącej płynie zimna woda. Seweryn uważał, że takie domy są idealne dla polskiego chłopa, który umęczony pracą w obejściu nie musiałby martwić się czystością swojego domu.

Szklane domy sÄ… w dodatku projektowane przez wielkich artystów, toteż wyglÄ…dajÄ… jak dzieÅ‚a sztuki. Seweryn opowiadaÅ‚, że niezwykÅ‚e budynki mieniÄ… siÄ™ różnymi kolorami, co powoduje, że ich widok zapiera dech w piersiach. Mężczyzna mówiÅ‚, że widziaÅ‚ w Polsce „CaÅ‚e okolice, powiaty, województwa!” zbudowane ze szklanych domów. Seweryn utrzymywaÅ‚, że koszty i czas stawiania takich budowli jest nieporównywalnie mniejszy od tradycyjnego. Cezary zapytaÅ‚, czy w fabryce doktora Baryki także odbyÅ‚y siÄ™ strajki. Ojciec odpowiedziaÅ‚, że zakÅ‚ad jest kolektywnÄ… wÅ‚asnoÅ›ciÄ… robotników, artystów i ich wuja.

Seweryn mówiÅ‚, że naczelnÄ… ideÄ… doktora Baryki byÅ‚o stworzenie wspólnych ciepÅ‚owni dla caÅ‚ych wsi szklanych domów, ale do tego konieczna byÅ‚a caÅ‚kowita elektryfikacja kraju. W tym celu naukowiec rozpoczÄ…Å‚ budowÄ™ szklanego dna WisÅ‚y, aby jÄ… uregulować. By tego dokonać wyprodukowaÅ‚ specjalne tafle, którymi wykÅ‚adany jest spód rzeki. Gdy dopiÄ…Å‚ swego Polska staÅ‚a siÄ™ krajem, gdzie „Niezmierzona siÅ‚a elektryczna zastÄ…piÅ‚a siÅ‚Ä™ koni i wołów”. ZwierzÄ™ta od tej pory darzono wielkÄ… czciÄ… i nikt nie wyrzÄ…dzaÅ‚ im krzywdy. Podobnie traktowano drzewa. Polacy stali siÄ™ najzdrowszÄ… rasÄ… na ziemi, dziÄ™ki higienicznemu trybowi życia, ograniczeniu rozprzestrzeniania siÄ™ chorób zakaźnych i spożywaniu głównie roÅ›lin.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42  

Szybki test:

Woźnicą w Nawłoci był:
a) Hipolit
b) Maciejunio
c) Gruboszewski
d) Jędrek
RozwiÄ…zanie

Po odkryciu romansu Laury i Cezarego przez Barwickiego kobieta:
a) nie zajęła zadnego stanowiska
b) stanęła po stronie kochanka
c) stanęła po stronie narzeczonego
d) zemdlała
RozwiÄ…zanie

Antoni Lulek studiował:
a) medycynÄ™
b) prawo
c) filologiÄ™ rosyjskÄ…
d) biologiÄ™
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie
„PrzedwioÅ›nie” – streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”
Geneza „PrzedwioÅ›nia”
Funkcja mitu szklanych domów w „PrzedwioÅ›niu”
Problemy spoÅ‚eczne w „PrzedwioÅ›niu”
Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”
Interpretacja zakoÅ„czenia „PrzedwioÅ›nia”
Historia w „PrzedwioÅ›niu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „PrzedwioÅ›nia”
Wizje Polski w „PrzedwioÅ›niu”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Problematyka psychologiczna „PrzedwioÅ›nia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „PrzedwioÅ›nia”
Filozofia w „PrzedwioÅ›niu”
Ekranizacje „PrzedwioÅ›nia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „PrzedwioÅ›niu”
Bibliografia




Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzaÅ‚ego czternastolatka do wciąż niedojrzaÅ‚ego dwudziestoczterolatka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies