Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

Problematyka psychologiczna „Przedwiośnia”Problematyka psychologiczna powieści jest zdeterminowana przez postać Cezarego Baryki. Czytelnik towarzyszy głównemu bohaterowi podczas dziesięciu lat jego życia. Poznaje go, gdy ma czternaście lat, a na koniec powieści jest w wieku dwudziestu czterech lat. W Cezarym zachodzą ciągłe zamiany. Jego kształtujące się poglądy są weryfikowane przez rzeczywistość. Z czasem traci rodziców i już do końca czuje się osamotniony. Bierze udział w wojnie polsko-bolszewickiej, co świadczy o tym, że dorósł do wniosku, że rewolucja jest złem i nie chciał dopuścić do tego, by dosięgła jego ojczyzny.

W Nawłoci staje się obiektem westchnień aż trzech kobiet, ale sam kocha się w jednej – Laurze. Ta tragiczna miłość spowodowała, że poczuł gorycz sercowej porażki. Ogromna zazdrość, jakiej doznawał zmusiła go do uderzenia w twarz swojej ukochanej. Po tym zdarzeniu Baryka odczuwał jeszcze mocniej swoje osamotnienie.

W Warszawie, na zebraniu komunistów, przeciwstawił się otwarcie ich idei rewolucji, ale z zakończenia powieści wiemy, że przyłączył się do manifestujących robotników i szedł na czele pochodu. Jego postać jest bardzo złożona i pełna wewnętrznych rozterek. Wciąż poszukiwał idei, zadając przy tym trudne pytania, na które nikt nie umiał mu odpowiedzieć. Niemal wszystko, za co się zabierał kończyło się porażką.

Do problematyki psychologicznej można także zakwalifikować wątek morderstwa z zazdrości. Wanda Okszyńska otruła Karolinę, ponieważ wiedziała, że łączy ją coś z Cezarym, w którym była zakochana. Dziewczyna nigdy nie przyznała się do tego, co zrobiła, chociaż organom ścigania udało się zebrać obciążające ją dowody. Zastanawia także postawa samego Baryki, który nie czuł się odpowiedzialny za tę zbrodnię. Nie widział niczego złego w tym, że zbałamucił pannę Karolinę, chociaż kochał Laurę.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Przedwiośnie” – szczegółowe streszczenie
„Przedwiośnie” – streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji w „Przedwiośniu”
Geneza „Przedwiośnia”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Funkcja mitu szklanych domów w „Przedwiośniu”
Problemy społeczne w „Przedwiośniu”
Obraz rewolucji w „Przedwiośniu”
Interpretacja zakończenia „Przedwiośnia”
Historia w „Przedwiośniu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeń „Przedwiośnia”
Wizje Polski w „Przedwiośniu”
Problematyka psychologiczna „Przedwiośnia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „Przedwiośnia”
Filozofia w „Przedwiośniu”
Ekranizacje „Przedwiośnia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „Przedwiośniu”
Bibliografia
Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Przedwiośnia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzałego czternastolatka do wciąż niedojrzałego dwudziestoczterolatkaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies