Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

„Przedwiośnie” – szczegółowe streszczenieRODOWÓD

Seweryn Baryka, ojciec Czarka, pochodzi z polskiej szlachty. Pomimo braków w wykształceniu osiąga wysoki status społeczny urzędnika. Jego żona Jadwiga pochodziła z Siedlec. Ich ślub był wynikiem porozumienia, jakie Seweryn zawarł z rodzicami młodej kobiety. Jadwiga wciąż marzyła o powrocie w rodzinne strony. Ich jedynym dzieckiem jest Cezary. Rodzice zadbali o jego wykształcenie i zapewnienie mu miłości i wszelkich wygód. Głowa rodziny, czyli Seweryn jest patriotą. Wszelką wiedzę o Polsce czerpie z literatury pięknej. Jest także w posiadaniu pamiętnika, w którym istnieje świadectwo szlacheckiego pochodzenia rodziny Baryków. Kariera urzędnicza Seweryna zaprowadziła go do Baku, miasta naftowego. Rodzina żyje tu dostatnie.

„Ojciec i matka - otóż i cały rodowód”, tak o swoim pochodzeniu mówi główny bohater powieści, który nazywa siebie człowiekiem nowoczesnym lub człowiekiem „bez wczoraj”. Jego ojcem był Seweryn Baryka. Nazwisko, które nosił nie było iście polskie, co sprawiało, że nie przykuwało niczyjej uwagi, Rosjanie wymawiali je jako „Siewierian Grigoriewicz Baryka”. Matka bohatera „była niewidoczna, samoswoja, najzwyczajniejsza Jadwiga Dąbrowska, rodem z Siedlec”. Pomimo, że kobieta niemal całe życie spędziła w Rosji (Ural, Baku, Symbirsk, Tuła), to nie nauczyła się tamtejszego języka. Pozostając na obczyźnie, interesowały ją tylko sprawy związane z jej rodzinnym miastem – Siedlcami, do których tęskniła. W mieście tak pięknym jak Baku wciąż wspominała rodzinne strony, które były dla niej najpiękniejsze na świecie.

Jadwiga zaraz po swoim ślubie wyjechała z mężem do Moskwy. Żona przysparzała Sewerynowi Baryce sporo kłopotów. Najpierw naubliżała woźnicy, ponieważ nie mogła przyzwyczaić się do kostki brukowej, po której jechał powóz. Później, gdy jej mąż był już dobrze sytuowanym urzędnikiem, na balu w miejscowości pod Uralem, uraziła córkę gubernatora, za sprawą swojej nieznajomości języka rosyjskiego. Pani Barykowa chciała sprawić przyjemność młodej kobiecie i powiedziała jej: „Ach, kakaja u was krasnaja roża!”, nie zdawała sobie sprawy, że „roża” po rosyjsku nie znaczy róża, ale zupełnie coś innego. „Samo wyjście za mąż za Seweryna Barykę odbyło się w sposób niezwykły,” jak twierdzi narrator. Otóż młody mężczyzna, gdy był już dobrze opłacanym urzędnikiem postanowił znaleźć sobie małżonkę i w tym celu wziął urlop i wyjechał na wieś. Udało mu się mu się w ciągu miesiąca poślubić młodą kobietę w Siedlcach i powrócić na czas do pracy w urzędzie.

Seweryn Baryka nie był człowiekiem wykształconym, nie posiadał wyuczonego zawodu. Za młodu był zbyt leniwy, aby zająć się nauką, a później, mimo szczerych chęci, nie miał na nią czasu. Zaczynał swoją karierę zawodową od dorywczych prac, dzięki którym mógł jakoś się utrzymać. „Trzeba nadmienić, iż Seweryn Baryka był człowiekiem z gruntu i do dna uczciwym”, dlatego też nie podejmował się zajęć, które mogłyby komuś zaszkodzić. Tacy jak on - ludzie o podstawowym wykształceniu, wrodzonej inteligencji i zdrowiu, których dodatkowo cechowały wytrzymałość, odwaga, wesołość i szczypta drwiny z „Moskala”, u którego służyli, mieli w przedwojennej Rosji szanse dorobku.

Niedługo po ślubie Baryków przyszedł na świat ich synek, któremu nadali imiona Cezary Grzegorz. W tym czasie Seweryn był już dość majętnym arywistą, czyli karierowiczem. Nie wydawał jednak zgromadzonych pieniędzy, ale starał się uzbierać ich jak najwięcej. Poza „groszem w złocie” Baryka gromadził meble, dywany, biżuterię, obrazy i drogocenne książki. Seweryn zaczął czytać zgromadzone „białe kruki” polskiej literatury, przez co z czasem rozwinął się u niego patriotyzm. Dziełem najczęściej czytanym przez Barykę był „pamiętniczek” z wojny 1831 roku, napisany i wydany na emigracji przez anonimowego autora. Książka ta opowiadała o wyprawie generała Józefa Dwernickiego na Beresteczko i Radziwiłłów.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42  

Szybki test:

Po powrocie z Nawłoci Baryka zamieszkał w nędznym pokoju przy ulicy:
a) Miłej
b) Franciszkańskiej
c) Świętojerskiej
d) Gęsiej
Rozwiązanie

Nieznajomym, który ulitował się nad Cezarym i Sewerynem i pomógł im dostać się do pociągu w Charkowie był:
a) konduktor
b) dawny przyjaciel Seweryna
c) ksiądz
d) żołnierz
Rozwiązanie

Pani Laura urządziła wielki piknik charytatywny by zebrać pieniądze:
a) by spłacić swoje długi
b) na wojenne sieroty
c) na odbudowę nawłockiego kościoła
d) na protezy dla ofiar wojny
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Przedwiośnie” – szczegółowe streszczenie
„Przedwiośnie” – streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji w „Przedwiośniu”
Geneza „Przedwiośnia”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Funkcja mitu szklanych domów w „Przedwiośniu”
Problemy społeczne w „Przedwiośniu”
Obraz rewolucji w „Przedwiośniu”
Interpretacja zakończenia „Przedwiośnia”
Historia w „Przedwiośniu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeń „Przedwiośnia”
Wizje Polski w „Przedwiośniu”
Problematyka psychologiczna „Przedwiośnia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „Przedwiośnia”
Filozofia w „Przedwiośniu”
Ekranizacje „Przedwiośnia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „Przedwiośniu”
Bibliografia
Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Przedwiośnia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzałego czternastolatka do wciąż niedojrzałego dwudziestoczterolatkaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies