Historia w „PrzedwioÅ›niu” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

Historia w „PrzedwioÅ›niu”

Autor: Karolina Marlêga

1. Wybuch I wojny światowej

Seweryn Baryka został wcielony do armii rosyjskiej zaraz po wybuchu I wojny światowej, który miał miejsce 28 lipca 1914 roku. Rozpoczął się wielki konflikt zbrojny pomiędzy zrzeszonymi siłami Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Serbii, Japonii, Włoch (od 1915 r.), Stanów Zjednoczonych (od 1917 r.), czyli tak zwaną Ententą, a Państwami Centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami, wspieranymi przez Turcję i Bułgarię. Ponad czteroletnie walki pochłonęły niemal osiem i pół miliona ofiar po obu stronach.

Z powieści dowiadujemy się, że Seweryn udał się promem z Baku do Astrachania, skąd został wysłany na front zachodni. Walczył na ziemiach Prus Wschodnich, czyli dzisiejszych Warmii i Mazur. Jego oddział był jednak zmuszony do odwrotu. Następnie szykował się do najazdu na Węgry. Z dalszych perypetii dowiadujemy się, że przyłączył się do legionów polskich. Ostatecznie wojna zakończyła się 11 listopada 1918 roku klęską Państw Centralnych i powstaniem wielu państw narodowych Europy, w tym Polski.

2. Rewolucja październikowa

7 listopada (25 października wg kalendarza rosyjskiego) 1917 roku wybuchła w Rosji druga tego roku rewolucja (pierwsza była lutowa). Po szturmie i opanowaniu Pałacu Zimowego w Piotrogrodzie, będącego siedzibą rządu Aleksandra Kiereńskiego, władzę w kraju przejął Ogólnorosyjski Zjazd Delegatów Robotniczych i Żołnierskich, który proklamował utworzenie Republiki Radzieckiej. Zjazd powołał nowy rząd - Radę Komisarzy Ludowych pod kierownictwem Włodzimierza Lenina, przewodniczącego partii bolszewickiej. Już w pierwszych dniach swego istnienia rząd radziecki ogłosił deklarację o pokoju i prawie narodów w Rosji do samostanowienia. Nastąpiło zawieszenie broni z Niemcami i rozpoczęły się rokowania pokojowe w Brześciu, a 15 grudnia zawarty został rozejm w działaniach wojennych.

31 października 1917 roku miejscowa Rada Delegatów Robotników w Baku ogłosiła przejęcie władzy. Jednak miasto naftowe było odosobnione w swoim działaniu, ponieważ reszta Zakaukazia znalazła się pod rządami partii burżuazyjno-nacjonalistycznych, tworzących Komitet Zakaukaski. Blok ten głosił postulaty separatystyczne, czyli dążące do odłączenia się od radzieckiej Rosji.
3. Zamieszki w Baku

25 II 1918 roku w Baku powstaÅ‚a Rada Komisarzy Ludowych, na której czele staÅ‚ Stiepan Szauminanc, Ormianin. ByÅ‚a to zÅ‚a wiadomość dla tatarskiej ludnoÅ›ci miasta. DoszÅ‚o do nacjonalizacji banków, floty, kopalÅ„ oraz caÅ‚ego przemysÅ‚u naftowego. Rada posÅ‚ugiwaÅ‚a oddziaÅ‚ami nacjonalistów ormiaÅ„skich, którzy pomni wielkiej rzezi z 1905 roku, zaczÄ™li mÅ›cić siÄ™ na muzuÅ‚manach. Tatarzy szukali pomocy i znaleźli jÄ… „nad Bosforem, u stóp kalifa, zastÄ™pcy proroka i naturalnego mÅ›ciciela znieważonych i spalonych meczetów”.

OddziaÅ‚y tureckie pod dowództwem Nuri-Paszy w czerwcu 1918 roku dokonaÅ‚y oblężenia Baku. Po upadku wÅ‚adzy radzieckiej do gÅ‚osu doszedÅ‚ rzÄ…d kontrrewolucyjny. Ormianom udaÅ‚o siÄ™ pozyskać pomoc stacjonujÄ…cych w Iranie wojsk brytyjskich, którzy przybyli „swÄ… artyleriÄ…, piechotÄ… i kawaleriÄ… w Å‚Ä…cznej sumie dwu tysiÄ™cy ludzi”. Oblężenie i permanentne bombardowanie Baku trwaÅ‚o do 14 wrzeÅ›nia 1918 roku. Wtedy wycofaÅ‚y siÄ™ wojska brytyjskie, a do miasta wkroczyli Turcy. Przez trzy trwaÅ‚a istna rzeź Ormian i Rosjan.
30 października 1918 roku Turcja skapitulowała, a jej wojska wycofały się z Baku. Władzę sprawował tymczasowy rząd, złożony głównie z muzułmanów. Do miasta wkroczyły wojska angielskie i zostały tam przez miesiąc. 28 IV 1920 roku ludność obaliła muzułmański rząd i w ten sposób proklamowana została Azerbejdżańska Socjalistyczna Republika Radziecka.

4. Wojna polsko-bolszewicka

Rosja radziecka w roku 1919 postanowiła eksportować hasło rewolucji na zachód. Chodziło jej głównie o odbudowę swojej mocarstwowości. Pierwszymi ofiarami marszu Armii Czerwonej padły Litwa i Białoruś. Powstała w ten sposób Litewsko-Białoruska Republika Sowiecka. W lutym 1919 roku Józef Piłsudski ze swoimi oddziałami stawił czoła rewolucjonistom i wyzwolił Wilno. Wkrótce Litewsko-Białoruska Republika upadła. Marsz wojsk polskich na wschód został zatrzymany na Ukrainie, gdzie doszło do porozumienia z Ukraińską Republiką Ludową Petlury. W kwietniu 1920 doszło do podpisania z Ukrainą porozumienia antyradzieckiego oraz uznania przez Polskę niepodległości sąsiedniego państwa. Ustalono także granicę polsko-ukraińską na Zbruczu. Do złamania porozumienia doprowadził sam Piłsudski, który w obawie przed kolejnym atakiem bolszewików zaatakował Ukrainę. Wielkim sukcesem było zajęcie Kijowa, ale na tym skończyły się osiągnięcia wojska polskiego. Armia Czerwona ruszyła do ofensywy i już 1 sierpnia zajęła Brześć.

strona:    1    2  

Szybki test:

Bitwa warszawska miała miejsce:
a) we wrześniu1921 roku
b) we wrześniu1920 roku
c) w sierpniu 1921 roku
d) w sierpniu 1920 roku
RozwiÄ…zanie

Seweryn Baryka na froncie zachodnim walczył:
a) we WÅ‚oszech
b) w Alpach
c) na Ukrainie
d) w Prusach Wschodnich
RozwiÄ…zanie

Rewolucja i kolejne przewroty w Baku ostatecznie doprowadziły do:
a) powstania Azerbejdżańskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej
b) utrwalenia władzy Anglików
c) przejęcia władzy przez muzułmanów
d) wprowadzenia demokracji
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie
„PrzedwioÅ›nie” – streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”
Geneza „PrzedwioÅ›nia”
Funkcja mitu szklanych domów w „PrzedwioÅ›niu”
Problemy spoÅ‚eczne w „PrzedwioÅ›niu”
Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”
Interpretacja zakoÅ„czenia „PrzedwioÅ›nia”
Historia w „PrzedwioÅ›niu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „PrzedwioÅ›nia”
Wizje Polski w „PrzedwioÅ›niu”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Problematyka psychologiczna „PrzedwioÅ›nia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „PrzedwioÅ›nia”
Filozofia w „PrzedwioÅ›niu”
Ekranizacje „PrzedwioÅ›nia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „PrzedwioÅ›niu”
Bibliografia




Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzaÅ‚ego czternastolatka do wciąż niedojrzaÅ‚ego dwudziestoczterolatka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies