Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”

Autor: Karolina Marlêga

Zarówno czas, jak i miejsce akcji są uwarunkowane rzeczywistymi wydarzeniami historycznymi.

Czas akcji

Akcja powieÅ›ci rozpoczyna siÄ™ w momencie wybuchu pierwszej wojny Å›wiatowej, a raczej, gdy na owÄ… wojnÄ™ zostaÅ‚ powoÅ‚any Seweryn Baryka, czyli w roku 1914. Kolejnym wydarzeniem historycznym, majÄ…cym zasadniczy wpÅ‚yw na fabuÅ‚Ä™ „PrzedwioÅ›nia” jest powstanie bolszewickie w Rosji, które miaÅ‚o miejsce w 1917 roku. NastÄ™pnym etapem jest zakoÅ„czenie dziaÅ‚aÅ„ wojennych, a zatem odzyskanie niepodlegÅ‚oÅ›ci przez PolskÄ™.

Cezary przyjeżdża do ojczyzny swoich rodziców w 1919 roku. Następnym wydarzeniem historycznym jest wojna polsko-bolszewicka z roku 1920, zakończona cudem nad Wisłą. Baryka spędził czas od jesieni tegoż roku do Bożego Narodzenia na wsi. W styczniu 1921 wrócił do Warszawy. Kolejnym wydarzeniem historycznym jest wspomniane przez Cezarego na zebraniu komunistów wysadzenie warszawskiej prochowni, wiadomo, że miało to miejsce w październiku 1923 roku. W marcu 1924 główny bohater spotkał się w Ogrodzie Saskim z Laurą. Powieść kończy się wydarzeniami, które miały miejsce pierwszego dnia przedwiośnia 1924 roku, czyli manifestacji robotników pod Belwederem.

Miejsce akcji

W pierwszej części zatytuÅ‚owanej „Szklane domy” akcja toczy siÄ™ w trzech rosyjskich miastach. Pierwszym z nich jest Baku, dzisiejsza stolica Azerbejdżanu. „W najpiÄ™kniejszej miejscowoÅ›ci - oazie naftowej pustyni, Baku – kÄ™dyÅ› na tak zwanym Zychu, w zatoce Półwyspu ApszeroÅ„skiego, woniejÄ…cej od kwiatów i roÅ›linnoÅ›ci PoÅ‚udnia, gdzie przejrzyste morze szmerem napeÅ‚niaÅ‚o cienie nadbrzeżnych gajów (…)” wychowaÅ‚ siÄ™ Cezary Baryka.

Drugim miastem jest Moskwa. W stolicy Rosji bolszewickiej, bohaterowie nie zagoÅ›cili dÅ‚ugo. Trzecim i ostatnim miastem, w którym toczyÅ‚a siÄ™ akcja pierwszej części „PrzedwioÅ›nia” jest Charków, należąca dziÅ› do Ukrainy aglomeracja.

W drugiej części, zatytuÅ‚owanej „NawÅ‚oć” akcja przenosi siÄ™ do Rzeczpospolitej. Cezary dociera do „najrdzenniejszej Polski, bo do stolicy – Warszawy. Podczas wojny z Rosjanami, Cezary przemierza ze swoim oddziaÅ‚em Mazowsze. MaszerujÄ…c za wycofujÄ…cymi siÄ™ wojskami nieprzyjaciela, bohater doszedÅ‚ miÄ™dzy innymi do Radzymina, „maÅ‚ego miasta ze zgliszczami, które siÄ™ jeszcze żarzyÅ‚y i dymiÅ‚y, z domami poprzewiercanymi na wylot od pocisków”. Po zakoÅ„czeniu wojny polsko-bolszewickiej, bohater udaÅ‚ siÄ™ wraz ze swoim przyjacielem do majÄ…tku NawÅ‚oć, pod CzÄ™stochowÄ…. Wydarzenia toczÄ… siÄ™ również w pobliskim LeÅ„cu, gdzie swój paÅ‚ac ma pani Laura, a także w Odolanach, rezydencji pana Storzana, w której odbyÅ‚ siÄ™ piknik charytatywny. Akcja toczy siÄ™ także w folwarku ChÅ‚odek, w którym Cezary przez kilka tygodni pracuje.
W ostatniej, trzeciej części „PrzedwioÅ›nia”, zatytuÅ‚owanej „Wiatr od wschodu”, akcja na dobre przenosi siÄ™ powrotem do Warszawy.

Szybki test:

Baku to dzisiejsza stolica:
a) Azerbejdżanu
b) Turkmenistanu
c) Kazachstanu
d) Armenii
RozwiÄ…zanie

Podczas wojny z Rosjanami, Cezary przemierza ze swoim oddziałem:
a) UkrainÄ™
b) Mazowsze
c) Małopolskę
d) Mazury
RozwiÄ…zanie

Powstanie bolszewickie w Rosji miało miejsce w:
a) 1905 roku
b) 1914 roku
c) 1918 roku
d) 1917 roku
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie
„PrzedwioÅ›nie” – streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”
Geneza „PrzedwioÅ›nia”
Funkcja mitu szklanych domów w „PrzedwioÅ›niu”
Problemy spoÅ‚eczne w „PrzedwioÅ›niu”
Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”
Interpretacja zakoÅ„czenia „PrzedwioÅ›nia”
Historia w „PrzedwioÅ›niu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „PrzedwioÅ›nia”
Wizje Polski w „PrzedwioÅ›niu”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Problematyka psychologiczna „PrzedwioÅ›nia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „PrzedwioÅ›nia”
Filozofia w „PrzedwioÅ›niu”
Ekranizacje „PrzedwioÅ›nia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „PrzedwioÅ›niu”
Bibliografia




Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzaÅ‚ego czternastolatka do wciąż niedojrzaÅ‚ego dwudziestoczterolatka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies