Znaczenie tytułu powieści ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

Znaczenie tytułu powieści

Autor: Karolina Marlêga

TytuÅ‚owe „PrzedwioÅ›nie” można rozumieć na kilka sposobów.

1. DosÅ‚ownie: jako pora roku pojawia siÄ™ kilkakrotnie w powieÅ›ci. Po raz pierwszy pada, gdy Cezary stoi nad grobem matki: „PosyÅ‚aÅ‚ jej do zimnej gÅ‚Ä™bi grobu wiadomość tamtymi sÅ‚owy, iż wiosna przyszÅ‚a znowu - iż ptaszek zÅ‚otopióry, wiwilga boża-wola, którego tak lubili pokazywać sobie za dni szczęśliwych, upÅ‚ynionych, którego Å›piewu sÅ‚uchać lubili w poranki wiosny, zjawiÅ‚ siÄ™ skÄ…dsiÅ› znowu i wÅ›ród gaÅ‚Ä™zi samotnego cedru niezrozumiaÅ‚Ä… mowÄ… swojÄ… ogÅ‚asza niebiosom, morzu i ziemi szczęście powrotu przedwioÅ›nia”.

Po raz drugi, sÅ‚owo to pojawia siÄ™ w bardzo wymownym momencie, a mianowicie, gdy Cezary wkracza do Polski: „PrzedwioÅ›nie zdmuchnęło już z dachów bud najbliższych lód i Å›nieg – ogrzaÅ‚o już naturalnym powiewem poÅ‚udnia wnÄ™trza, które dÅ‚uga i ciężka zima, wróg biedaków, przejmowaÅ‚a Å›miercionoÅ›nym tchnieniem”. Ten widok spowodowaÅ‚ rozgoryczenie bohatera.

Po raz ostatni pora roku pojawia siÄ™ w ostatniej scenie, w której Baryka idzie na czele marszu robotników: „ByÅ‚ pierwszy dzieÅ„ przedwioÅ›nia. PowiaÅ‚ wiatr poÅ‚udniowy i w pÅ‚ynne bÅ‚oto zamieniÅ‚ stosy Å›niegu uzgarniane wzdÅ‚uż chodników”. SÅ‚owo „przedwioÅ›nie” pada wiÄ™c w bardzo znaczÄ…cych momentach, ale bardziej trafna wydaje siÄ™ interpretacja metaforyczna.

2. Metaforycznie: pierwszym jest rozumienie „przedwioÅ›nia” jako okresu w życiu każdego z nas, czyli dojrzewania. Wtedy też nie panujemy nad buchajÄ…cymi uczuciami. NamiÄ™tność pcha Cezarego do pÅ‚omiennego romansu z LaurÄ… KoÅ›cienieckÄ….

Drugim, metaforycznym rozumieniem jest to, które wydaje siÄ™ być najbardziej trafne. Symbolizuje ono etap, w którym znajdowaÅ‚a siÄ™ ówczesna Polska na drodze do odbudowy swojej paÅ„stwowoÅ›ci. Jak mówiÅ‚ pan Gajowiec: „To dopiero przedwioÅ›nie nasze”. Widać w tym zdaniu nadziejÄ™, że już niedÅ‚ugo nadejdzie peÅ‚en rozkwit ojczyzny, czyli „wiosna”. PrzedwioÅ›nie charakteryzuje siÄ™ także tym, że wszystko jest szare i wydaje siÄ™ brudne, lecz czuć w powietrzu zbliżajÄ…cÄ… siÄ™ porÄ™ życia.


Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie
„PrzedwioÅ›nie” – streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”
Geneza „PrzedwioÅ›nia”
Funkcja mitu szklanych domów w „PrzedwioÅ›niu”
Problemy spoÅ‚eczne w „PrzedwioÅ›niu”
Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”
Interpretacja zakoÅ„czenia „PrzedwioÅ›nia”
Historia w „PrzedwioÅ›niu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „PrzedwioÅ›nia”
Wizje Polski w „PrzedwioÅ›niu”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Problematyka psychologiczna „PrzedwioÅ›nia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „PrzedwioÅ›nia”
Filozofia w „PrzedwioÅ›niu”
Ekranizacje „PrzedwioÅ›nia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „PrzedwioÅ›niu”
Bibliografia




Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzaÅ‚ego czternastolatka do wciąż niedojrzaÅ‚ego dwudziestoczterolatka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies