Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”

Autor: Karolina Marlêga

Szymon Gajowiec

Dawny adorator pani Jadwigi. W powieÅ›ci to: „sztywny i wytworny biurokrata, stary kawaler, pedant i zimny sÅ‚użbista”. Zakochany w siedemnastoletniej Jadwidze DÄ…browskiej, nigdy nie zdobyÅ‚ siÄ™ na odwagÄ™, by jej o tym powiedzieć. NapisaÅ‚ do niej szalony i namiÄ™tny list, w którym bÅ‚agaÅ‚, by z nim zostaÅ‚a. Przez caÅ‚y czas pozostawaÅ‚ pod urokiem Jadwigi, nigdy nie przestajÄ…c jej kochać. Å»aÅ‚owaÅ‚, że byÅ‚ tak nieÅ›miaÅ‚y i pozwoliÅ‚ jej odjechać z Sewerynem. Już wtedy byÅ‚ urzÄ™dnikiem, ale od tamtych czasów zrobiÅ‚ wielkÄ… karierÄ™ i zostaÅ‚ wiceministrem skarbu.

Przyjmuje Cezarego do siebie z otwartymi rękami. Zapewnia młodzieńcowi pracę i utrzymanie w zamian za opowieści o losach jego matki.

Ma jasno okreÅ›lone poglÄ…dy i koncepcjÄ™ odbudowy paÅ„stwowoÅ›ci, którÄ… można nazwać rzÄ…dowÄ…. Jest zafascynowany sylwetkami swoich „nauczycieli” Marianem Bohuszem, StanisÅ‚awem KrzemiÅ„skim i Edwardem Abramowskim. SwojÄ… koncepcjÄ™ ewolucyjnych zmian i powolnych reform opiera na prawach ekonomii, ale nie ukrywa, że liczy także na opatrzność boskÄ….

Laura Kościeniecka

Ukochana głównego bohatera. Tak widziaÅ‚ jÄ… narrator: „ByÅ‚a wysmukÅ‚a, niezwykle ksztaÅ‚tna, muskularna i widać mocna - ani zbyt chuda, ani zanadto tÅ‚usta. Oczy miaÅ‚a iÅ›cie lazurowe. Nie byÅ‚o w niej ani cienia kokieterii, przesady, nieszczeroÅ›ci, snobizmu. ByÅ‚a naturalna i solidna w każdym ruchu, sÅ‚owie, uÅ›miechu”. WspółwÅ‚aÅ›cicielka paÅ‚acu w LeÅ„cu, wdowa, narzeczona bogatego ziemianina – WÅ‚adysÅ‚awa Barwickiego, sÄ…siadka WielosÅ‚awskich. BorykaÅ‚a siÄ™ z problemami finansowymi, które miaÅ‚ jej pomóc rozwiÄ…zać Å›lub z Barwickim. Jednak w jej życiu zagoÅ›ciÅ‚ o dwa lata mÅ‚odszy Cezary. MiÄ™dzy nimi wybuchÅ‚ namiÄ™tny i gwaÅ‚towny romans, który za wszelkÄ… cenÄ™ chcieli utrzymać w tajemnicy. Laura nie miaÅ‚a zamiaru zrywać zarÄ™czyn z narzeczonym. ZapewniaÅ‚ bohatera, że kocha tylko jego. Gdy Baryka zostaÅ‚ nakryty przez Barwickiego w posiadÅ‚oÅ›ci doszÅ‚o miÄ™dzy nimi do bójki. Laura stanęła po stronie narzeczonego, co wprawiÅ‚o Cezarego w furiÄ™. W szale zazdroÅ›ci uderzyÅ‚ jÄ… szpicrutÄ… w twarz.
W jednej z ostatnich scen powieści Laura spotyka się z bohaterem w Warszawie. Informuje go, że została żoną Barwickiego. Obwinia Cezarego, że swoim zachowaniem zniweczył ich miłość. Była pewna, że udałoby się jej jakoś wytłumaczyć jego obecność w środku nocy w lenieckim domu. Świadczyło to o tym, że chciała dalej kontynuować romans, który nie miałby szans na powodzenie. Nie chciała poślubić bohatera, zapewne w obawie, że utraciłaby społeczną pozycję.

Hipolit Wielosławski

Przyjaciel głównego bohatera. Podczas wojny polsko-bolszewickiej daÅ‚ siÄ™ poznać jako „tÄ™gi żoÅ‚nierz”. ZaprzyjaźniÅ‚ siÄ™ z BarykÄ… po tym, jak ten wróciÅ‚ po niego do lasu Rogacz, gdzie leżaÅ‚ półmartwy, skatowany przez Rosjan. Wzorowo wywiÄ…zywaÅ‚ siÄ™ ze swoich obowiÄ…zków, cechowaÅ‚o go mÄ™stwo, waleczność i umiÅ‚owanie ojczyzny. Jego drugie oblicze, szlachcica, byÅ‚o już zgoÅ‚a inne. KochajÄ…cy konie, dobre jedzenie i picie, polowania i dobrÄ… zabawÄ™ nie zwracaÅ‚ uwagi na nic, co siÄ™ dookoÅ‚a niego dzieje. Jako przyjaciel pozostaÅ‚ do koÅ„ca wierny Cezaremu. Nie dostrzegaÅ‚ nÄ™dzy i biedy panujÄ…cej w ChÅ‚odku.

Jest uwielbiany przez całą rodzinę, po powrocie z wojny był traktowany po królewsku. Jego gesty wobec Maciejunia, Wojciunia, Jędrka świadczą jedynie, że cieszył się z powrotu do domu, a nie tęsknił za nimi. Nie traktował parobków jako równych sobie, upajał się swoją wyższością.

Karolina Szarłatowiczówna

Siostra cioteczna Hipolita WielsoÅ‚awskich, z pochodzenia Ukrainka. Podczas gdy przebywaÅ‚a na pensji w Warszawie, jej rodzinny dworek zostaÅ‚ ograbiony przez bolszewików. Jej matka zostaÅ‚a stamtÄ…d wygnana i po dÅ‚ugiej tuÅ‚aczce udaÅ‚o jej siÄ™ dotrzeć do córki, lecz w kilka dni potem zmarÅ‚a. DziewczynÄ… zaopiekowaÅ‚a siÄ™ rodzina z NawÅ‚oci. PracowaÅ‚a w gospodarstwie „z gÄ™siami, krowami, cielÄ™tami, źrebiÄ™tami”.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Gdy poznajemy Wandę Okrzeńską dziewczyna ucieka przed:
a) kozÄ…
b) koniem Hipolita
c) kaczkÄ…
d) perliczkÄ…
RozwiÄ…zanie

Władysław Barwicki był:
a) chłopem
b) księdzem
c) arystokratÄ…
d) ziemianinem
RozwiÄ…zanie

Kiedy Gajowiec napisał do Jadwigi namiętny list?
a) po śmierci jej męża
b) po jej zamążpójsciu
c) w dzieciństwie
d) przed jej zamążpójściem
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie
„PrzedwioÅ›nie” – streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”
Geneza „PrzedwioÅ›nia”
Funkcja mitu szklanych domów w „PrzedwioÅ›niu”
Problemy spoÅ‚eczne w „PrzedwioÅ›niu”
Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”
Interpretacja zakoÅ„czenia „PrzedwioÅ›nia”
Historia w „PrzedwioÅ›niu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „PrzedwioÅ›nia”
Wizje Polski w „PrzedwioÅ›niu”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Problematyka psychologiczna „PrzedwioÅ›nia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „PrzedwioÅ›nia”
Filozofia w „PrzedwioÅ›niu”
Ekranizacje „PrzedwioÅ›nia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „PrzedwioÅ›niu”
Bibliografia




Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzaÅ‚ego czternastolatka do wciąż niedojrzaÅ‚ego dwudziestoczterolatka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies