„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie - strona 14
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

Ku uciesze ojca i syna pociąg ruszył.

* * *
Seweryn czuje się źle. Prosi syna, aby ten kontynuował podróż nawet bez niego. Niedługo potem umiera. Jego ciało zostaje wyciągnięte podczas postoju w maleńkiej miejscowości i pochowane na tamtejszym cmentarzu. Cezary zdecydował się jechać dalej, do Polski.

Wysoki mężczyzna na pierwszym postoju przyniósł Barykom czajnik z gorącą wodą, trochę cukru, kawałek chleba i miseczkę gotowanej kaszy. Seweryn uważał, że istnieje jakaś niewyobrażalna siła, która pchnęła w ich kierunku tego wspaniałego rodaka. Tajemniczy mężczyzna zjawiał się ze strawą na niemal każdym postoju i przestrzegał przed rewizją. Owe rewizje polegały zaś na tym, że bolszewicy sprawdzali skrzętnie dokumenty i konfiskowali wszelkie dobra, takie jak biżuteria czy ryż, a nawet kasza jęczmienna.

Cezary mógł wreszcie odespać noce, które spędził na oczekiwaniu na pociąg. Jednak Sewerynowi podróż w takich warunkach nie służyła. Mężczyzna niemal przez cały czas zanosił się kaszlem. Podczas postojów, kiedy spodziewali się rewizji, ojciec dosłownie dusił się, wciskając twarz w barani kożuch, aby tylko nie kasłać, czym mógłby zwrócić na siebie uwagę. Brak powietrza i fetor unoszący się z nienajlepiej wyprawionych skór, spowodował, że Seweryn jeszcze bardziej gorączkował. Zaniepokojony tym Cezary złościł się, gdy pociąg zatrzymywał się w szczerym polu, po to, aby maszynista, podobnie jak ten z eszelonu z Moskwy do Charkowa, dostał swoją łapówkę. Gdy Cezary chciał o coś zapytać, tajemniczego mężczyzny, który się nimi opiekował, ten kładł palec na ustach i mówił, że to niebezpieczne i konieczne jest zachowanie absolutnej ciszy.

Pewnego dnia wysoki rodak przyprowadziÅ‚ z sobÄ… doktora, który zbadaÅ‚ Seweryna. Co prawda lekarz nawet siÄ™ nie odezwaÅ‚, ale z jego twarzy Cezary odczytaÅ‚, że ojcu już nie można pomóc. Zrozpaczony bohater przytuliÅ‚ siÄ™ do Seweryna i chciaÅ‚ przelać swojÄ… żywotność w jego żyÅ‚y. Po pewnym czasie, gdy pociÄ…g znów ruszyÅ‚, Baryka wydobyÅ‚ z siebie resztki siÅ‚ i powiedziaÅ‚ do syna: „Gdybym nie dojechaÅ‚. Gdybym musiaÅ‚ tutaj zostać... Ty tu nie Zostawaj! Nie zostawaj! Jedź tam! Sam zobaczysz... przekonasz siÄ™... Ja tak nic nie wiedziaÅ‚em, nie rozumiaÅ‚em. Dopiero jakem z legionami przeszedÅ‚ poprzez tÄ™ ZiemiÄ™, dopiero jakem wszystek zrozumiaÅ‚”. Seweryn prosiÅ‚ Cezarego, żeby ten udaÅ‚ siÄ™ do Warszawy, a tam odnalazÅ‚ Szymona Gajowca, dawnego przyjaciela jego i matki mÅ‚odzieÅ„ca. Po tych sÅ‚owach mężczyzna upadÅ‚ i zasnÄ…Å‚. Syn czuwaÅ‚ nad ojcem. Nie mógÅ‚ siÄ™ pogodzić z myÅ›lÄ…, że tak blisko celu zostanie sam. Seweryn zmarÅ‚ we Å›nie z gÅ‚owÄ… opartÄ… o dÅ‚onie syna. Cezary patrzyÅ‚ na twarz ojca przez dÅ‚ugi czas i nie mógÅ‚ wydobyć z siebie jÄ™ku rozpaczy, który rozdzieraÅ‚ go wewnÄ™trznie. Na postoju, gdy wysoki mężczyzna zorientowaÅ‚ siÄ™, że Seweryn nie żyje, nakazaÅ‚ osÅ‚upiaÅ‚emu Cezaremu naÅ‚ożenie pierwszego lepszego kożucha i zaprowadziÅ‚ go ze sobÄ… do wagonu osobowego. Podróżni ustÄ…pili kawaÅ‚ek Å‚awki bohaterowi. MÅ‚ody Baryka nie czuÅ‚ siÄ™ dobrze w tÅ‚umie niewyspanych, umÄ™czonych, zaniedbanych i rozchodowanych ludzi, którzy notorycznie mu siÄ™ przyglÄ…dali. ChciaÅ‚ wrócić do wagonu, gdzie spoczywaÅ‚o ciaÅ‚o Seweryna, ale wysoki mężczyzna nie pozwoliÅ‚ mu na to.
Wieczorem tego dnia podczas dÅ‚uższego postoju, przez pociÄ…g przetaczaÅ‚a siÄ™ rewizja. Gdy żoÅ‚nierze zbliżali siÄ™ do wagonu, gdzie znajdowaÅ‚ siÄ™ Cezary, mÅ‚odzieniec udaÅ‚ siÄ™ do nastÄ™pnego, a stamtÄ…d do budki brekowego. Mężczyzna zakryÅ‚ bohatera swoim kożuchem. Gdy rewizja dobiegÅ‚ koÅ„ca pociÄ…g nie ruszaÅ‚, ponieważ maszynista zarzÄ…dziÅ‚ kolejny „remont lokomotywy”. Cezary wróciÅ‚ do swojego przedziaÅ‚u. UsÅ‚yszaÅ‚, że wysoki, ubrany na czarno mężczyzna woÅ‚a go, aby wyszedÅ‚ na zewnÄ…trz. Baryka zauważyÅ‚, że z ostatniego wagonu, dwaj mężczyźni wyciÄ…gajÄ… ciaÅ‚o jego ojca. Wraz z wysokim mężczyznÄ… podeszli bliżej i wtedy, ku rozczarowaniu i odrazie Cezarego, okazaÅ‚o siÄ™, że podróżnik, który tak bardzo im pomagaÅ‚ byÅ‚ ksiÄ™dzem. KapÅ‚an pobÅ‚ogosÅ‚awiÅ‚ ciaÅ‚o Seweryna i nakazaÅ‚ dwóm tragarzom pochowanie go pod pobliskim koÅ›cioÅ‚em. ZapytaÅ‚ Cezarego, czy zostaje tutaj z ojcem, czy jedzie pociÄ…giem dalej. MÅ‚odzieniec odpowiedziaÅ‚, że zostaje, ale ksiÄ…dz objÄ…Å‚ go ramieniem i zaprowadziÅ‚ do pociÄ…gu. Zrozpaczony Cezary obejrzaÅ‚ siÄ™ za siebie i zobaczyÅ‚, jak dwaj nieznajomi niosÄ… na noszach ciaÅ‚o jego ojca.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42  

Szybki test:

Jadwiga Barykowa:
a) była poliglotką
b) nie znała polskiego
c) biegle władała rosyjskim
d) nie mówiła po rosyjsku
RozwiÄ…zanie

Dlaczego Wanda Okrzyńska została wysłana na wieś?
a) zalecił jej to lekarz
b) odwiedziła chorą ciotkę
c) nudziła się podczas wakacji w mieście
d) nie zdała do szóstej klasy
RozwiÄ…zanie

Woźnicą w Nawłoci był:
a) Jędrek
b) Gruboszewski
c) Hipolit
d) Maciejunio
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie
„PrzedwioÅ›nie” – streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”
Geneza „PrzedwioÅ›nia”
Funkcja mitu szklanych domów w „PrzedwioÅ›niu”
Problemy spoÅ‚eczne w „PrzedwioÅ›niu”
Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”
Interpretacja zakoÅ„czenia „PrzedwioÅ›nia”
Historia w „PrzedwioÅ›niu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „PrzedwioÅ›nia”
Wizje Polski w „PrzedwioÅ›niu”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Problematyka psychologiczna „PrzedwioÅ›nia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „PrzedwioÅ›nia”
Filozofia w „PrzedwioÅ›niu”
Ekranizacje „PrzedwioÅ›nia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „PrzedwioÅ›niu”
Bibliografia




Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzaÅ‚ego czternastolatka do wciąż niedojrzaÅ‚ego dwudziestoczterolatka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies