„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie - strona 21
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

Cezary, jadÄ…c zwrócony tyÅ‚em do konia i twarzÄ… do rozmówców, podziwiaÅ‚ krajobraz. Przed jego oczami roztaczaÅ‚ siÄ™ widok na rozlegÅ‚e pola. Gdy dojechali do szosy, Hipolit zaczÄ…Å‚ coraz bardziej poganiać konia siarczystymi razami batem. WielsoÅ‚awski chwyciÅ‚ Cezarego pod ramiona, podczas gdy linijka pÄ™dziÅ‚a z zawrotnÄ… prÄ™dkoÅ›ciÄ…. Baryka poczuÅ‚ mdÅ‚oÅ›ci, ale nie dawaÅ‚ tego po sobie poznać. Gdy kasztanka opadÅ‚a z siÅ‚ Hipolit zatrzymaÅ‚ powóz i zeskoczyÅ‚ na ziemiÄ™. Wtedy Cezary usÅ‚yszaÅ‚, że ktoÅ› ich woÅ‚a. WielosÅ‚awski dostrzegÅ‚, że zbliżaÅ‚a siÄ™ ku nim pani Laura KoÅ›cieniecka ze swoim narzeczonym. Cezary spostrzegÅ‚, że sÄ…siadka Hipolita jest przepiÄ™knÄ… kobietÄ… i jeździ konno w mÄ™skim stylu i stroju. Przyjaciel przedstawiÅ‚ kobiecie BarykÄ™, jednak pani Laura nie zwracaÅ‚a uwagi na mÅ‚odego mężczyznÄ™, skupiaÅ‚a siÄ™ wciąż na Hipolicie. Towarzysz kobiety także siÄ™ przedstawiÅ‚, nazywaÅ‚ siÄ™ WÅ‚adysÅ‚aw Barwicki. Para komplementowaÅ‚a mÄ™stwo wojsk polskich podczas najazdu bolszewików. Narzeczony pani KoÅ›cienickiej tÅ‚umaczyÅ‚, że sam nie mógÅ‚ zaciÄ…gnąć siÄ™ do armii, ze wzglÄ™du na swojÄ… astmÄ™. Hipolit z drwinÄ… w gÅ‚osie życzyÅ‚ rosÅ‚emu mężczyźnie szybkiego powrotu do dawnego zdrowia. Pani Laura zaprosiÅ‚a WielosÅ‚awskiego i BarykÄ™ na Å›niadanie do swojego paÅ‚acu – LeÅ„ca. Cezary, jadÄ…c wraz z Hipolitem linijkÄ… tuż za paniÄ… LaurÄ… i Barwickim, przyglÄ…daÅ‚ siÄ™ kobiecie. UznaÅ‚ jej wdziÄ™ki za niemal boskie i nie mógÅ‚ oderwać od nich wzroku. Hipolit po cichu wyjawiÅ‚ Baryce, że kobieta jest wdowÄ…. Jej zmarÅ‚y dwa lata wczeÅ›niej mąż byÅ‚ literatem i historykiem, zakochanym w niej mizantropem. PaÅ‚ac w LeÅ„cu należaÅ‚ do niego, a po Å›mierci przeszedÅ‚ w posiadanie pani Laury. Hipolitowi nie podobaÅ‚o siÄ™, że wokół niej krÄ™ci siÄ™ Barwicki, który miaÅ‚ reputacjÄ™ amanta. WielosÅ‚awski tÅ‚umaczyÅ‚ dalej, że w LeÅ„cu wciąż mieszka matka pana KoÅ›cienieckiego, co komplikuje szyki adoratorowi pani Laury. Do tego, zmarÅ‚y mąż kobiety miaÅ‚ dwójkÄ™ dzieci z poprzedniego małżeÅ„stwa, które także miaÅ‚y prawa wÅ‚asnoÅ›ci do części LeÅ„ca.

Cezary podejrzewał, że Hipolit jest najnormalniej w świecie zazdrosny o panią Kościenicką, ale przyjaciel zapewnił go, że, mimo iż kobieta podoba mu się, to nie czuje do niej nic poważnego. Para narzeczonych przyśpieszyła, aby dotrzeć na miejsce przed gośćmi. Po czasie linijka zajechała na dziedziniec przed Leńcem. Według Cezarego, budynek bardziej przypominał willę niż pałac. Przyjaciele weszli do środka, gdzie czekał na nich lokaj, który wskazał im drogę do łazienki. Po odświeżeniu się, Cezary i Hipolit udali się do salonu, gdzie oczekiwał na nich pan Barwicki. Przyjaciele z wojska zachwycali się pięknem wnętrz, gdy pani Laura zeszła ze schodów i ukazała się w modnej sukni. Zmiana stroju spowodowała, że Cezaremu kobieta wydała się jeszcze piękniejsza, niż wcześniej.
Szafa z książkami, która stała w salonie przypominała Baryce tę, która stała w jego rodzinnym domu w Baku. Spowodowało to, ze zamyślił się i zaczął wspominać rodziców. Zastanawiał się też, gdzie teraz mogą być książki ojca. Pani Laura zapytała, czy lubi czytać. Cezary odparł, że interesują go tylko obwoluty książek. Rozbawiona tym kobieta zapytała go, skąd pochodzi. Była szczerze zaskoczona, gdy usłyszała, że z odległego Baku. Pani Kościeniecka chciała, aby Baryka pozostał jak najdłużej w Nawłoci. Zdradziła też, że organizuje bal w Odolanach, na który go zaprosiła.

* * *
W Nawłoci mieszka także panna Wanda Okszyńska. Szesnastoletnia częstochowianka przebywa tutaj u wujostwa. Dziewczyna jest obdarzona wspaniałym talentem muzycznym. Dzięki Karolinie, pani Wielosławska udostępniła jej fortepian. Od tej pory w dworku rozbrzmiewała piękna muzyka.

„Panna Wanda OkszyÅ„ska miaÅ‚a skoÅ„czonych szesnaÅ›cie lat, a jednak nie mogÅ‚a przeleźć z piÄ…tej do szóstej klasy szkoÅ‚y paÅ„stwowej w CzÄ™stochowie”. Jej ojciec, urzÄ™dnik, zdawaÅ‚ sobie sprawÄ™, że szósta klasa jest czymÅ› nieosiÄ…galnym dla jego córki. Pan OkszyÅ„ski nie mógÅ‚ już znieść widoku „oÅ›licy”. Jego małżonka, rodzona siostra żony rzÄ…dcy majÄ…tku WielosÅ‚awskich w NawÅ‚oci, pana Turzyckiego, wysÅ‚aÅ‚a dziewczynÄ™ na wieÅ›, aby na jakiÅ› czas zaÅ‚agodzić sytuacje panujÄ…cÄ… w domu. WÅ‚aÅ›nie Wanda byÅ‚a tÄ… dziewczynÄ…, którÄ… na oczach Cezarego zaatakowaÅ‚a perliczka.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42  

Szybki test:

Dlaczego Wanda Okrzyńska została wysłana na wieś?
a) nie zdała do szóstej klasy
b) odwiedziła chorą ciotkę
c) zalecił jej to lekarz
d) nudziła się podczas wakacji w mieście
RozwiÄ…zanie

W pociÄ…gu jadÄ…cym z Charkowa do Polski Cezary i Seweryn ukrywali siÄ™:
a) na dachu pociÄ…gu
b) w wagonie przeznaczonym dla zwierzÄ…t
c) w ostatnim wagonie pod kożuchami
d) w maszynowni
RozwiÄ…zanie

Jadwiga Baryka została skazana na ciężkie roboty za pomoc:
a) Cezaremu Baryce
b) Tatarom
c) Ormianom
d) księżnej i księżniczkom Szczerbatow-Mamajew
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie
„PrzedwioÅ›nie” – streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”
Geneza „PrzedwioÅ›nia”
Funkcja mitu szklanych domów w „PrzedwioÅ›niu”
Problemy spoÅ‚eczne w „PrzedwioÅ›niu”
Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”
Interpretacja zakoÅ„czenia „PrzedwioÅ›nia”
Historia w „PrzedwioÅ›niu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „PrzedwioÅ›nia”
Wizje Polski w „PrzedwioÅ›niu”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Problematyka psychologiczna „PrzedwioÅ›nia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „PrzedwioÅ›nia”
Filozofia w „PrzedwioÅ›niu”
Ekranizacje „PrzedwioÅ›nia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „PrzedwioÅ›niu”
Bibliografia




Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzaÅ‚ego czternastolatka do wciąż niedojrzaÅ‚ego dwudziestoczterolatka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies