„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie - strona 23
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

Po drodze mijali starego Å»yda, który taszczÄ…c wielki wór, kÅ‚aniaÅ‚ siÄ™ nisko Hippolitowi. Cezary przyglÄ…daÅ‚ siÄ™ biedakowi dÅ‚uższÄ… chwilÄ™ i rozmyÅ›laÅ‚, co też może on nieść w swoim worze. Nie podobaÅ‚a mu siÄ™ myÅ›l, że bogacze podróżujÄ… pociÄ…gami, a ubogim pozostaje jedynie wÄ™drówka. ZastanawiaÅ‚ siÄ™, kto wreszcie stanie po stronie ludzi biednych. Po chwili wyminÄ™li dwóch bosych chÅ‚opów, zajÄ™tych gÅ‚oÅ›nÄ… rozmowÄ…. Baryka poczuÅ‚ nieodpartÄ… chęć zeskoczenia z pojazdu, zdjÄ™cia butów i doÅ‚Ä…czenia siÄ™ do ich dysputy. W duchu woÅ‚aÅ‚ do nich: „Ej, wy, ludzie! SÅ‚uchajcie! Ja idÄ™ tam razem z wami!”. Jednak wcale z nimi nie szedÅ‚, ale jechaÅ‚ w wygodnej bryczce.

Powóz pÄ™dziÅ‚ polnymi drogami i po jakimÅ› czasie zatrzymaÅ‚ siÄ™ przed bramÄ… folwarku ChÅ‚odek. Hipolit przywoÅ‚aÅ‚ chÅ‚opaka z bujnÄ… grzywÄ…, który wpuÅ›ciÅ‚ ich do majÄ…tku. Na wielkim terenie, wÅ›ród starych lip, staÅ‚ jeszcze starszy dworek. Hipolit, Anastazy zostali powitani przez zarzÄ…dcÄ™, a Cezary wraz z KarolinÄ… udali siÄ™ nad staw. Uroda tego miejsca niemal zachwyciÅ‚a BarykÄ™. ZdawaÅ‚o mu siÄ™, że już kiedyÅ› widziaÅ‚ podobne krajobrazy, ale nie potrafiÅ‚ powiedzieć, gdzie to byÅ‚o. Wtedy przypomniaÅ‚ sobie „sekuÅ‚Ä™”, staw z opowieÅ›ci matki i pana Gajowca.

Ku zaskoczeniu Cezarego, Karolina powiedziaÅ‚a, że to jeziorko, przypomina jej podobne na Ukrainie. UznaÅ‚, że widocznie każdy ma swojÄ… „sekuÅ‚Ä™”, do której tÄ™skni. Rozmawiali o życiu w Polsce. Zgodnie twierdzili, że nie ma w tym kraju rozmachu. Dziewczyna opowiadaÅ‚a o tym, że byÅ‚a wychowywana w bogactwach, a teraz musi usÅ‚ugiwać na dworku innym ludziom. WyznaÅ‚a też, że caÅ‚Ä… jej najbliższÄ… rodzinÄ™ zabili bolszewicy. Jej matka, wygnana ze swojego dworu, caÅ‚y rok mieszkaÅ‚a w chÅ‚opskiej chacie nad stawem podobnym do tego, wokół którego teraz spacerowali. Kobiecie udaÅ‚o siÄ™ doÅ‚Ä…czyć do córki w Warszawie, ale zmarÅ‚a zaraz po tym z wycieÅ„czenia. Ojciec Karoliny zostaÅ‚ zamordowany po wyjÅ›ciu z wiÄ™zienia w Kijowie. Baryka „pod wpÅ‚ywem niespodziewanego impulsu szczeroÅ›ci zaczÄ…Å‚ opowiadać o swej matce i ojcu, o ucieczce z Baku i wÄ™drówce przez RosjÄ™, o Å›mierci ojca i przybyciu do granic Polski”. CieszyÅ‚ siÄ™, że może jej opowiedzieć wiÄ™cej, niż panu Gajowcowi, który chciaÅ‚ sÅ‚ychać tylko o pani Jadwidze. Nawet przed Hipolitem nie zdobyÅ‚ siÄ™ nigdy na takÄ… szczerość i wylewność. SiedzÄ…c nad brzegiem stawu, Karolina narzekaÅ‚a, że przez to, iż jest kobietÄ…, nie mogÅ‚a pójść na wojnÄ™ i zemÅ›cić siÄ™ na bolszewikach. MiaÅ‚a za zÅ‚e Baryce, że wojska polskie nie poszÅ‚y za ciosem i daÅ‚y sowietom wycofać siÄ™ i uciec. ZarzucaÅ‚a żoÅ‚nierzom, że brakowaÅ‚o im ducha. To rozzÅ‚oÅ›ciÅ‚o Cezarego. Bohater odpowiedziaÅ‚, że po co mieliby uderzać na MoskwÄ™, przecież nie po to, żeby panny, takie jak ona, odzyskaÅ‚y swoje paÅ‚ace, w których teraz znajdujÄ… siÄ™ pewnie wiejskie szkoÅ‚y. KontynuowaÅ‚ mówiÄ…c, iż należy zapomnieć o tym, co zrabowane i skupić siÄ™ na tym, że Polacy odzyskali swój kraj. Karolina powiedziaÅ‚a, że nigdy nie zapomni tego Cezaremu, ale Baryka byÅ‚ pewny, że tak siÄ™ nie stanie, ponieważ byli już przyjaciółmi. MÅ‚odzi, uÅ›miechniÄ™ci zawarli „sztamÄ™”. Bohater powiedziaÅ‚, że marzy o tym, żeby pozostać na tym folwarku i pracować choćby jako pomocnik rzÄ…dcy, a raczej ekonoma Gruboszewskiego. Karolina Å›miaÅ‚a siÄ™ z niego, zapytaÅ‚a, czy chciaÅ‚by agitować okolicznych chÅ‚opów. Baryka odparÅ‚, że polski lud nie wymaga agitacji, ponieważ już niedÅ‚ugo oprzytomnieje i „Rozum siÄ™ pchać bÄ™dzie drzwiami i oknami do tych chat i legowisk”. Cezary mówiÅ‚, że chciaÅ‚by poznać wiejskÄ… ludność, z każdym porozmawiać o ich sprawach, „Nażyć siÄ™ z nimi!”. MarzyÅ‚ o życiu pisarza, który wykonywaÅ‚by swojÄ… pracÄ™ w dzieÅ„, a wieczorem siadaÅ‚by na brzegu stawu i wspominaÅ‚ dawne czasy i matkÄ™.
* * *
Hipolit negatywnie odnosi się do pomysłu Cezarego. Uznał go za bolszewicki kaprys. Podczas kolejnej wizyty w Leńcu Baryka zaczyna poważnie interesować się panią Laurą. W Nawłoci bohater uwodzi Karolinę, tańcząc z nią w swoim pokoju i namiętnie całując. Wszystko to dzieje się na oczach zakochanej do szaleństwa w Cezarym Wandy Okszyńskiej.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42  

Szybki test:

Antoni Lulek studiował:
a) prawo
b) medycynÄ™
c) filologiÄ™ rosyjskÄ…
d) biologiÄ™
RozwiÄ…zanie

W folwarku Chłodku Cezary zamieszkał:
a) w "Ariance"
b) u ekonoma Gruboszewskiego
c) w budynkach gospodarczych
d) u fornala Biernackiego
RozwiÄ…zanie

Wanda wyznała miłość Cezaremu:
a) podczas jednego z ich wspólnych koncertów
b) w "Ariance"
c) nigdy nie okazału mu swych uczuć
d) podczas kolacji
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie
„PrzedwioÅ›nie” – streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”
Geneza „PrzedwioÅ›nia”
Funkcja mitu szklanych domów w „PrzedwioÅ›niu”
Problemy spoÅ‚eczne w „PrzedwioÅ›niu”
Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”
Interpretacja zakoÅ„czenia „PrzedwioÅ›nia”
Historia w „PrzedwioÅ›niu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „PrzedwioÅ›nia”
Wizje Polski w „PrzedwioÅ›niu”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Problematyka psychologiczna „PrzedwioÅ›nia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „PrzedwioÅ›nia”
Filozofia w „PrzedwioÅ›niu”
Ekranizacje „PrzedwioÅ›nia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „PrzedwioÅ›niu”
Bibliografia




Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzaÅ‚ego czternastolatka do wciąż niedojrzaÅ‚ego dwudziestoczterolatka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies