„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie - strona 6
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

Mieszkanie Seweryna Baryki zarekwirowano. Cezary z matką dzielili je teraz z rzeszą innych ludzi. Barykowie zajmowali wspólnie najmniejszy pokój, który dawniej należał do pokojówki. Cezary nie mógł odnaleźć nigdzie ulubionej książeczki ojca, którą rodzinna tradycja nakazywała pilnować jak oka w głowie. Przeszukał cały gabinet Seweryna i doszedł do wniosku, że ten musiał ją zabrać ze sobą na wojnę.

Wszelkie wyrzeczenia, jakie niósÅ‚ za sobÄ… komunizm, czyli wyrzeczenie siÄ™ wszystkich dóbr i rozrywek spowodowaÅ‚y, że Cezary spoważniaÅ‚. DziÄ™ki temu zauważyÅ‚ w koÅ„cu swojÄ… matkÄ™. ChÅ‚opaka uderzyÅ‚o to, że chociaż kobieta miaÅ‚a czterdzieÅ›ci lat, to wyglÄ…daÅ‚a na sześćdziesiÄ…t: „ZgarbiÅ‚a siÄ™, skuliÅ‚a, zmalaÅ‚a. ByÅ‚a siwa, pomarszczona, żółta, odziana w dawnÄ…, wyÅ›wiechtanÄ… sukienczynÄ™”. Cezary postanowiÅ‚ zacząć jej pomagać w ciężkich pracach. TÅ‚umaczyÅ‚ jej to tym, że w komunizmie każdy musi pracować, ale tak naprawdÄ™ robiÅ‚ to z poczucia winy. Gdy odkryÅ‚ najwiÄ™kszy sekret matki, że wymyka siÄ™ na prowincjÄ™ po zboże, zrobiÅ‚o mu siÄ™ jej tak żal, iż siÄ™ rozpÅ‚akaÅ‚. Cezary postanowiÅ‚ zaopiekować siÄ™ matkÄ… tak, jak ona opiekowaÅ‚a siÄ™ do tej pory nim.

MiÄ™dzy paniÄ… JadwigÄ… a Cezarym wreszcie wszystko zaczęło siÄ™ ukÅ‚adać. ChÅ‚opak staÅ‚ siÄ™ dla matki bardzo opiekuÅ„czy. Barykowie raz w tygodniu udawali siÄ™ do portu w nadziei, że z wojny wróci Seweryn. Oboje na niego czekali, ale ten wciąż siÄ™ nie pojawiaÅ‚. Cezary dowiedziaÅ‚ siÄ™ w urzÄ™dzie, że ojciec zginÄ…Å‚ na froncie, ale chÅ‚opak nie miaÅ‚ serca przekazać tej wiadomoÅ›ci matce i dalej chodziÅ‚ z niÄ… do portu. Kobieta za każdym razem, gdy przybijaÅ‚ okrÄ™t peÅ‚en żoÅ‚nierzy wypatrywaÅ‚a wÅ›ród nich swojego męża. Cezary z czasem zaczÄ…Å‚ nazywać tych żoÅ‚nierzy „kaÅ‚em Rosji”, uważaÅ‚ ich za uciekinierów i tchórzy. WiedziaÅ‚, że ucieknÄ… z kraju, ponieważ sÄ… przeciwnikami rewolucji, parszywymi kapitalistami.

Pewnego dnia ze statku wysiadÅ‚a rodzina skÅ‚adajÄ…ca siÄ™ z dwóch córek i matki. Kobiety byÅ‚y bardzo skromnie ubrane, wyglÄ…daÅ‚y wrÄ™cz jak nÄ™dzarki, ale ich twarze wskazywaÅ‚o na to, że wywodzÄ… siÄ™ ze szlachty. Pani Jadwiga podeszÅ‚a do nich i rozpoczęła rozmowÄ™. OkazaÅ‚o siÄ™, że kobiety to księżna i księżniczki Szczerbatow-Mamajew, uciekajÄ…ce z kraju. Ich majÄ…tek zostaÅ‚ skonfiskowany przez rewolucjonistów, a one zostaÅ‚y skazane na tuÅ‚aczkÄ™, wiÄ™c postanowiÅ‚y uciec. Pani Barykowa zaprosiÅ‚a je do swojego mieszkania, gdzie pozwoliÅ‚a im siÄ™ przespać i odpocząć. Podczas, gdy księżniczki spaÅ‚y, księżna odbyÅ‚a bardzo szczerÄ… rozmowÄ™ z paniÄ… JadwigÄ…. Arystokratka na nogach miaÅ‚a zapiÄ™te zÅ‚ote bransolety w celu ukrycia ich przed rewolucjonistami. Nie Å›ciÄ…gaÅ‚a ich od tygodni, toteż ich ucisk sprawiaÅ‚ jej wielki ból. Pani Barykowa pomogÅ‚a jej zdjąć ozdobne „kajdany”. Podczas, gdy księżna zasnęła do mieszkania zawitaÅ‚a rewizja i za znalezione zÅ‚oto karÄ™ ponieÅ›li Cezary z matkÄ…. Obydwoje dostali siÄ™ na czarnÄ… listÄ™. SytuacjÄ™ zÅ‚agodziÅ‚ fakt, iż chÅ‚opak cieszyÅ‚ siÄ™ wzglÄ™dami bolszewików.
* * *
Pani Barykowa była prześladowana przez rewolucjonistów. W końcu zmarła z przemęczenia podczas przymusowej pracy w porcie. Na jej pogrzebie Cezary zauważył, że skradziono matce ślubną obrączkę z palca.

„GoÅ›cina udzielona księżnej Szczerbatow-Mamajew nie wyszÅ‚a matce Cezarego na zdrowie”. Pani Barykowa byÅ‚a Å›ledzona i wkrótce rewolucjoniÅ›ci odkryli jej skrytkÄ™, gdzie znajdowaÅ‚y siÄ™ drogocenne przedmioty. Kobieta musiaÅ‚a oddać precjoza, a na dodatek zostaÅ‚a pobita i skierowana do robót publicznych w miejskim porcie. Stan jej zdrowia znacznie siÄ™ pogorszyÅ‚. Cezary wykorzystaÅ‚ swoje znajomoÅ›ci i udaÅ‚o mu siÄ™ umieÅ›cić jÄ… w szpitalu. Jednak zaraz po jego opuszczeniu pani Jadwiga musiaÅ‚a wracać na roboty do portu. „SÅ‚aby i zniszczony organizm nie wytrzymaÅ‚: pchniÄ™ta przez dozorcÄ™, padÅ‚a na drodze i skoÅ„czyÅ‚a życie”. Cezaremu udaÅ‚o siÄ™ wyprosić, by nie chowano jÄ… we wspólnej mogile dla kontrrewolucjonistów, ale w osobnej kwaterze na cmentarzu katolickim. Podczas pogrzebu syn pani Jadwigi zauważyÅ‚, że ktoÅ› ukradÅ‚ zÅ‚otÄ… obrÄ…czkÄ™ matki, której nigdy nie zdejmowaÅ‚a z palca. W miejscu, gdzie niegdyÅ› znajdowaÅ‚ siÄ™ Å›lubny pierÅ›cieÅ„ widniaÅ‚a czarna rana. Widok oszpeconej dÅ‚oni matki zapadÅ‚ Cezaremu w pamiÄ™ci. ChÅ‚opak poprzysiÄ…gÅ‚ sobie, że odnajdzie zÅ‚odzieja obrÄ…czki i wymierzy mu sprawiedliwość kindżaÅ‚em, który spoczywaÅ‚ w kryjówce w ruinach na obrzeżach miasta.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42  

Szybki test:

Jadwiga Baryka została skazana na ciężkie roboty za pomoc:
a) księżnej i księżniczkom Szczerbatow-Mamajew
b) Cezaremu Baryce
c) Tatarom
d) Ormianom
RozwiÄ…zanie

Dlaczego Wanda Okrzyńska została wysłana na wieś?
a) nie zdała do szóstej klasy
b) odwiedziła chorą ciotkę
c) zalecił jej to lekarz
d) nudziła się podczas wakacji w mieście
RozwiÄ…zanie

Antoni Lulek studiował:
a) medycynÄ™
b) prawo
c) biologiÄ™
d) filologiÄ™ rosyjskÄ…
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie
„PrzedwioÅ›nie” – streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”
Geneza „PrzedwioÅ›nia”
Funkcja mitu szklanych domów w „PrzedwioÅ›niu”
Problemy spoÅ‚eczne w „PrzedwioÅ›niu”
Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”
Interpretacja zakoÅ„czenia „PrzedwioÅ›nia”
Historia w „PrzedwioÅ›niu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „PrzedwioÅ›nia”
Wizje Polski w „PrzedwioÅ›niu”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Problematyka psychologiczna „PrzedwioÅ›nia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „PrzedwioÅ›nia”
Filozofia w „PrzedwioÅ›niu”
Ekranizacje „PrzedwioÅ›nia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „PrzedwioÅ›niu”
Bibliografia




Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzaÅ‚ego czternastolatka do wciąż niedojrzaÅ‚ego dwudziestoczterolatka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies