„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie - strona 7
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

* * *
Osamotniony Cezary Baryka nad grobem matki tłumaczy, czym jest dla niego rewolucja. Uważa ją za wyższe prawo, nakaz moralny. Ma dość pławienia w bogactwie, podczas gdy tylu ludzi żyje w skrajnej nędzy.

W taki sposób Cezary został sam. Dostatnie życie skończyło się wraz ze śmiercią matki. Młodzieniec nie mógł nawet mieszkać we własnym domu. Został przeniesiony do mieszkania w dzielnicy przemysłowej. Młody Baryka dowiedział się od władz bolszewickich, że jego ojciec zdradził armię rosyjską i przeszedł na stronę wroga, czyli dołączył do legionów polskich. Właśnie tam major Seweryn Baryka przepadł bez wieści.

Cezary często odwiedzał świeży grób matki. Od momentu jej śmierci młodzieniec zmienił się, uświadomił sobie, że była silną i wspaniałą kobietą i w niczym nie zasłużyła sobie na traktowanie, jakim ją obdarzał. Cezary płakał nad grobem, dzięki łzom oczyszczał swoją duszę i łączył się z matką.

MÅ‚ody Baryka, jak za dawnych czasów, próbowaÅ‚ wytÅ‚umaczyć pani Jadwidze, czym jest dla niego rewolucja. UważaÅ‚, że jest to „konieczność, wyższa ponad wszystko”, a do tego prawo moralne. Rewolucja miaÅ‚a zakoÅ„czyć etap w historii, w którym to posiadacze gnÄ™bili ludzi gorzej usytuowanych. Przez wyzysk zginęła niewyobrażalnie wielka liczba istnieÅ„ ludzkich, skazanych na nÄ™dzÄ™ i ubóstwo. „Nasze pieniÄ…dze, nasze cenne i wygodne sprzÄ™ty, nasze drogie naczynia i smaczne w nich potrawy zaprawione sÄ… i przesycone do cna krzywdÄ… czÅ‚owieczÄ…”, tak Cezary mówiÅ‚ o powodach przyÅ‚Ä…czenia siÄ™ do rewolucji. MÅ‚odzieniec nie chciaÅ‚ dalej żyć, pÅ‚awiÄ…c siÄ™ w bogactwach, które posiadaÅ‚ kosztem ubogich. MÅ‚ody Baryka byÅ‚ dumny z tego, że dane mu byÅ‚o żyć w czasach, gdy historia ludzkoÅ›ci zmieniÅ‚a swój bieg i do gÅ‚osu doszÅ‚a sprawiedliwość. „Precz nareszcie z krzywdÄ…! Precz z przemocÄ… czÅ‚owieka nad czÅ‚owiekiem!” – wykrzykiwaÅ‚ Cezary nad grobem matki. Bohater nie miaÅ‚ zamiaru stać w szeregu ciemiężycieli. OczekiwaÅ‚ słów matki, która zwykle odpowiadaÅ‚a mu w takich sytuacjach: „Tak, tak, mój synku! Skoro ty mówisz, że tak, to tak...”, usÅ‚yszaÅ‚ je tylko w swojej wyobraźni.
* * *
W Baku doszło do krwawych zamieszek pomiędzy ludnością tatarską a ormiańską. Konflikt na podłożu etnicznym był niesłychanie brutalny i makabryczny. Rzeź prowadzona przez Ormian wobec Tatarów doczekała się pomsty, gdy do miasta wkroczyły oddziały tureckie. Zanim do tego doszło Cezary ukrywał się w piwnicy swojego dawnego domu i przymierał głodem. Gdy wyszedł na powierzchnię został wcielony do armii ormiańskiej, broniącej Baku przed najazdem Turków. Gdy miasto upadło, życie bohatera zostało uratowane przez legitymację potwierdzającą jego polskie pochodzenie. Został wcielony do służb, które oczyszczały miasto ze zwłok Ormian, którzy padli ofiarami odwetu muzułmanów.

W Baku doszÅ‚o do strasznych zajść. Ludność ormiaÅ„ska pod wodzÄ… Szaumianca ze wsparciem czterech puÅ‚ków wojsk ormiaÅ„sko-gruziÅ„skich, wycofanych z frontu azjatyckiego, postanowiÅ‚a zemÅ›cić siÄ™ na Tatarach za rzeź z roku 1905. Palono meczety z chowajÄ…cymi siÄ™ wewnÄ…trz nich kobietami i dziećmi. Ormianie „od marca do wrzeÅ›nia byli panami życia i Å›mierci, a raczej dyspozytorami samej Å›mierci Tatarów”. PrzeÅ›ladowanym Tatarom udaÅ‚o siÄ™ zdobyć poparcie kalifa tureckiego. „Znaczna armia turecka pod wodzÄ… Nuri-Paszy w sile pono trzech dywizji ruszyÅ‚a na zdobycie pogórza, przekroczyÅ‚a KurÄ™, tnÄ…c w pieÅ„ mieszkaÅ„ców wiosek ormiaÅ„skich, a przez górskie potoki Å›cielÄ…c pod koÅ‚a armat pomosty z trupów”.

Baku byÅ‚o bronione przez artyleriÄ™ angielskÄ… (Ormianom udaÅ‚o siÄ™ zawrzeć ukÅ‚ad z brytyjczykami) i obywateli siÅ‚Ä… wcielonych do armii ormiaÅ„skiej. Turcy usilnie ostrzeliwali miasto z armat, co powodowaÅ‚o, że Baku z czasem zaczęło przypominać ruinÄ™: „Czarne miasto naftowe staÅ‚o siÄ™ podwójnie czarnym: od dymu i kurzawy wojennej”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42  

Szybki test:

Wanda wyznała miłość Cezaremu:
a) nigdy nie okazału mu swych uczuć
b) podczas kolacji
c) podczas jednego z ich wspólnych koncertów
d) w "Ariance"
RozwiÄ…zanie

Woźnicą w Nawłoci był:
a) Hipolit
b) Maciejunio
c) Jędrek
d) Gruboszewski
RozwiÄ…zanie

Jadwiga Baryka została skazana na ciężkie roboty za pomoc:
a) Tatarom
b) Cezaremu Baryce
c) księżnej i księżniczkom Szczerbatow-Mamajew
d) Ormianom
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie
„PrzedwioÅ›nie” – streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”
Geneza „PrzedwioÅ›nia”
Funkcja mitu szklanych domów w „PrzedwioÅ›niu”
Problemy spoÅ‚eczne w „PrzedwioÅ›niu”
Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”
Interpretacja zakoÅ„czenia „PrzedwioÅ›nia”
Historia w „PrzedwioÅ›niu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „PrzedwioÅ›nia”
Wizje Polski w „PrzedwioÅ›niu”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Problematyka psychologiczna „PrzedwioÅ›nia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „PrzedwioÅ›nia”
Filozofia w „PrzedwioÅ›niu”
Ekranizacje „PrzedwioÅ›nia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „PrzedwioÅ›niu”
Bibliografia




Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzaÅ‚ego czternastolatka do wciąż niedojrzaÅ‚ego dwudziestoczterolatka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies