Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka - strona 2
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka

Autor: Karolina Marlêga

W wyniku dÅ‚ugiej nieobecnoÅ›ci Seweryna „matka staÅ‚a siÄ™ dla Cezarego czymÅ› tak podatnym, powolnym, użytecznym, wÅ‚asnym, posÅ‚usznym wzglÄ™dem każdego zachcenia i odruchu, że zaiste, byÅ‚ to już jego organ, jak rÄ™ka lub noga. Nie znaczy to wcale, żeby Cezarek byÅ‚ zÅ‚ym synem, a jego matka niedołężnÄ… ciapÄ…. Lecz tak dalece zrosÅ‚y siÄ™ te dwa organizmy, a jeden tak do drugiego należaÅ‚, iż stanowiÅ‚y jedno duchowe ciaÅ‚o”. Bohater wysÅ‚ugiwaÅ‚ siÄ™ kobietÄ…, a ta speÅ‚niaÅ‚a każde jego życzenie. Wszystko robiÅ‚a z miÅ‚oÅ›ci do syna. Duch rewolucji sprawiÅ‚, że Baryka straciÅ‚ szacunek wobec innych, także starszych od siebie ludzi.

Pewnego dnia, gdy wagarowaÅ‚ doszÅ‚o do incydentu: „Cezarek (…) szpicrutÄ… - trostoczkoj - wymierzyÅ‚ dyrektorowi w sensie odpowiedzi dwa z dawna zbiorowo wyÅ›nione indywidualne ciosy: jeden w prawe ucho, a nastÄ™pnie drugi w lewe”. Bohater pobiÅ‚ dyrektora swojej szkoÅ‚y. Również wobec matki czasem „Å›wierzbiÅ‚a go rÄ™ka, żeby jÄ… za takie antyrewolucyjne bzdury po prostu zdzielić potężnie i raz na zawsze oduczyć reakcji. Nie szczÄ™dziÅ‚ jej uwag w sÅ‚owie i odpowiednich epitetów. Zniecierpliwienie ponosiÅ‚o go nieraz tak daleko, iż później żaÅ‚owaÅ‚ pewnych dobitnych aforyzmów”. Dopiero widok cierpiÄ…cej i schorowanej matki, która wyglÄ…daÅ‚a na starszÄ… o dwadzieÅ›cia lat, spowodowaÅ‚ jego otrzeźwienie. Zbliżenie nie trwaÅ‚o jednak dÅ‚ugo, ponieważ pani Jadwiga zmarÅ‚a z wycieÅ„czenia. Wtedy Cezary odczuwaÅ‚ wielki żal i tÄ™sknotÄ™ za kobietÄ…, z którÄ… wczeÅ›niej wykłócaÅ‚ siÄ™ o sÅ‚uszność rewolucji. ZorientowaÅ‚ siÄ™, że wszystko co robiÅ‚a pÅ‚ynęło z miÅ‚oÅ›ci do niego.

Stosunek Cezarego do ojca byÅ‚ skompilowany. KochaÅ‚ go bardzo i czasem „NiepojÄ™ta, gÅ‚ucha tÄ™sknota za ojcem siÄ™gnęła do ostatecznej gÅ‚Ä™bi w jego duszy”. Lecz nieoczekiwana swoboda, jakiej zaznaÅ‚ pod nieobecność Seweryna odganiaÅ‚a te myÅ›li: „Uczucie tÄ™sknoty za ojcem, nieodparte i gÅ‚Ä™bokie, napotkaÅ‚o na swej drodze obawÄ™ wobec możliwoÅ›ci powrotu rodzica”.
Cezary z czasem przestaÅ‚ o nim myÅ›leć. Dopiero, gdy dowiedziaÅ‚ siÄ™ od bolszewików, że jego ojciec przeszedÅ‚ na stronÄ™ wroga i zginÄ…Å‚ na froncie, bohatera ogarnÄ…Å‚ smutek. Dodatkowo, po Å›mierci matki, zaczÄ…Å‚ tÄ™sknić za obojgiem rodziców. WielkÄ… radość wywoÅ‚aÅ‚o w nim nieoczekiwane spotkanie z Sewerynem: „To byÅ‚y rÄ™ce, oczy, usta, piersi ojcowskie! GÅ‚owa mÅ‚odzieÅ„ca z westchnieniem niewysÅ‚owionego szczęścia, z jÄ™kiem upojenia spoczęła na piersiach ojca”. W drodze do Polski nawiÄ…zaÅ‚a siÄ™ miÄ™dzy nimi nowa więź. Stali siÄ™ sobie ponownie bardzo bliscy. Jednak Seweryn byÅ‚ ciężko chory i ostatecznie zmarÅ‚, nie docierajÄ…c do ojczyzny. Wydarzenie to ponownie wstrzÄ…snęło chÅ‚opcem, ponieważ po raz drugi przeżyÅ‚ Å›mierć ojca. WiedziaÅ‚, że znów jest sam, przeczuwaÅ‚, że tak już bÄ™dzie zawsze.

W stosunku do innych ludzi Cezary miaÅ‚ bardzo różne nastawienie. Podczas wojny zaprzyjaźniÅ‚ siÄ™ z Hipolitem. DaÅ‚ siÄ™ poznać jako oddany przyjaciel, który dla swojego kompana gotów byÅ‚ ryzykować wÅ‚asne życie. Również z roli wojskowego wywiÄ…zywaÅ‚ siÄ™ wzorowo: „On to wÅ‚aÅ›nie byÅ‚ żoÅ‚nierzem w każdym calu. Nie byÅ‚o nic poza nim. Naprzód! - i kwita”. Cezary byÅ‚ szczery i bezkompromisowy w swoich relacjach z innymi ludźmi. JeÅ›li kogoÅ› lubiÅ‚, to okazywaÅ‚ to, podobnie, gdy za kimÅ› nie przepadaÅ‚.

MiaÅ‚ skomplikowane relacje z kobietami, zdawaÅ‚ sobie sprawÄ™, że mimowolnie je uwodzi. RozkochaÅ‚ w sobie trzy kobiety i upajaÅ‚ siÄ™ tym. Do szaleÅ„stwa zakochaÅ‚ siÄ™ tylko w jednej – Laurze KoÅ›cienieckiej. Uczucie to obudziÅ‚o w nim także zazdrość. PaÅ‚aÅ‚ wrÄ™cz nienawiÅ›ciÄ… wobec narzeczonego swojej ukochanej i dawaÅ‚ temu wyraźnie upust. Tak myÅ›laÅ‚ o nim na balu w Odolanach „StaraÅ‚ siÄ™ nie patrzeć w jej stronÄ™, głównie w tym celu, żeby nie widzieć «idioty» Barwickiego, który do swej narzeczonej ciÄ…gle siÄ™ - «idiota!» - nachylaÅ‚ i ciÄ…gle coÅ› - «idiota!» - szeptaÅ‚”.

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Cezary Baryka wychował się:
a) w Polsce
b) na Litwie
c) w Rosji
d) na Ukrainie
RozwiÄ…zanie

Po powrocie z Nawłoci do Warszawy Baryka:
a) nie miał żadnego zajęcia
b) pracował w "Kurierze Warszawskim"
c) wrócił na studia medyczne
d) pracował w fabryce
RozwiÄ…zanie

Po odkryciu romansu Laury i Cezarego przez Barwickiego Baryka wykazał się:
a) opanowaniem
b) uległością
c) porywczością
d) ugodowością
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie
„PrzedwioÅ›nie” – streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”
Geneza „PrzedwioÅ›nia”
Funkcja mitu szklanych domów w „PrzedwioÅ›niu”
Problemy spoÅ‚eczne w „PrzedwioÅ›niu”
Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”
Interpretacja zakoÅ„czenia „PrzedwioÅ›nia”
Historia w „PrzedwioÅ›niu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „PrzedwioÅ›nia”
Wizje Polski w „PrzedwioÅ›niu”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Problematyka psychologiczna „PrzedwioÅ›nia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „PrzedwioÅ›nia”
Filozofia w „PrzedwioÅ›niu”
Ekranizacje „PrzedwioÅ›nia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „PrzedwioÅ›niu”
Bibliografia




Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzaÅ‚ego czternastolatka do wciąż niedojrzaÅ‚ego dwudziestoczterolatka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies