„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe - strona 15
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Hamlet

„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

SCENA TRZECIA

W innej zamkowej komnacie Król zastanawiaÅ‚ siÄ™, nad poczynaniami Hamleta. UważaÅ‚, że pozostawienie go na wolnoÅ›ci jest zbyt niebezpieczne. Jednak nie mógÅ‚ go uwiÄ™zić, ponieważ spotkaÅ‚oby siÄ™ to ze sprzeciwem ludu. ByÅ‚ zdania, iż należy stworzyć wrażenie, że wyjazd Hamleta do Anglii zostaÅ‚ zaplanowany już dawno, aby nie budzić niczyich podejrzeÅ„. W gruncie rzeczy wÅ‚adca byÅ‚ zdania, że gwaÅ‚towność można leczyć jedynie gwaÅ‚townymi metodami. Do komnaty wszedÅ‚ Rozenkranc i oznajmiÅ‚, iż nie udaÅ‚o siÄ™ mu wydobyć od ksiÄ™cia informacji o miejscu ukrycia zwÅ‚ok Poloniusza. Na rozkaz Króla Gildenstern wprowadziÅ‚ do pomieszczenia Hamleta. Gdy wÅ‚adca zapytaÅ‚ swojego pasierba o to, gdzie znajduje siÄ™ ciaÅ‚o szambelana, ten odparÅ‚: „Na kolacji”, lecz na takiej, gdzie to ono jest głównym daniem. Książę wyjawiÅ‚, iż w owej chwili zwÅ‚oki Poloniusza sÄ… trawione przez robaki. Po czym dodaÅ‚, iż trup leży w okolicach schodów prowadzÄ…cych do galerii. Król nakazaÅ‚ gwardzistom, aby udali siÄ™ tam i sprawdzili tÄ™ informacjÄ™. WÅ‚adca oznajmiÅ‚ Hamletowi, iż za swój czyn bÄ™dzie musiaÅ‚ odpokutować podróżą do Anglii, jego orszak byÅ‚ już gotowy. Książę zgodziÅ‚ siÄ™ opuÅ›cić kraj, pożegnaÅ‚ ojczyma, zwracajÄ…c siÄ™ do niego „matko” i miaÅ‚ już wychodzić, gdy Król zechciaÅ‚, aby pasierb nazwaÅ‚ go ojcem. TytuÅ‚owy bohater sprytnie wybrnÄ…Å‚ z tej sytuacji: „Matko! Ojciec i matka tyle znaczÄ… co mąż i żona, a mąż i żona sÄ… jednym ciaÅ‚em; a wiÄ™c, matko! Dalej, do Anglii!”, po czym opuÅ›ciÅ‚ komnatÄ™.

Król nakazał Rozenkrancowi i Gildensternowi podążać za Hamletem. Gdy wyszli władca zwrócił się w kierunku Anglii i prosił ten kraj o rychłe uśmiercenie pasierba.

SCENA CZWARTA

Na jednej z duńskich równin, książę Fortynbras rozmawiał ze swoim rotmistrzem. Nakazywał mu, aby udał się do duńskiego monarchy i poprosił go o pozwolenie przemarszu norweskich wojsk przez ziemie znajdujące się pod jego jurysdykcją. W drodze do zamku Króla oficer natknął się na Hamleta i towarzyszących mu Rozenkranca i Gildensterna. Zapytany przez mężczyzn rotmistrz odpowiedział, iż wojska widoczne na horyzoncie należą do Norwegii i właśnie maszerują w kierunku Polski, aby walczyć tam o skrawek ziemi, z którego poza sławą nie będą mieli żadnych korzyści. Hamlet zasugerował, iż Polacy pewnie nie będą stawiali im wielkiego oporu w tej walce. Zdziwił się, gdy oficer mu powiedział, że wojska polskie już czekają na polu bitwy. Książę nie rozumiał, dlaczego dla tak marnego łupu będzie musiało zginąć tylu żołnierzy. Pozdrowił rotmistrza, a swoich kompanów poprosił, by jechali przodem, w ten sposób został sam ze swoimi myślami. Zastanawiał się, dlaczego tak wielu ludzi nie korzysta z boskiego daru rozumu. Tych, którzy go nie używali nazywał zwierzętami. Następnie użalał się nad swoim tchórzostwem, które nie pozwalało mu dokonać aktu zemsty. Hamlet był pełen podziwu dla młodego Fortynbrasa, który dowodził swojej armi:
„Prawdziwie wielkim być to nie wojować
O byle głupstwo bez wielkiej przyczyny,
Lecz wielkomyślnie o źdźbło nawet walczyć,
Gdzie honor każe”.

Z tej perspektywy uważał siebie za nic.
SCENA PIÄ„TA

Na zamku w Elzynorze Horacy nalegał, by Królowa zgodziła się na rozmowę z Ofelią. Dziewczyna wciąż wspominała o ojcu. Aby uniknąć zbędnego rozgłosu matka Hamleta zgodziła się na wizytę. Gdy Horacy poszedł po Ofelię, kobieta powiedziała do siebie:
„Jak gÅ‚upio w trwodze wystÄ™pek przesadza,
Å»e drżąc przed zdradÄ… sam siÄ™ prawie zdradza”.

Stan dziewczyny okazał się bardzo zastanawiający. Gdy pojawiła się w komnacie zaczęła śpiewać. Córka szambelana zanuciła słowa:
„On zmarÅ‚, znikÅ‚ z naszego grona;
Zmarł, opuścił nas;
U nóg Jego darń zielona,
W gÅ‚owach zimny gÅ‚az”.

Do komnaty wszedÅ‚ Król i zapytaÅ‚ OfeliÄ™ o samopoczucie. Dziewczyna odpowiedziaÅ‚a, że dobrze, dodajÄ…c, iż nikt z nas nie wie, co stanie siÄ™ z nim po Å›mierci. KontynuowaÅ‚a swojÄ… pieśń o mÅ‚odym kochanku, który ze swojej ukochanej dziewczyny uczyniÅ‚ kobietÄ™. Treść utworu oburzyÅ‚a Króla. Ofelia nazwaÅ‚a mężczyzn „bezbożnikami”, którzy nie dotrzymujÄ… swoich obietnic. WÅ‚adca zapytaÅ‚ małżonki, od jak dawna dziewczyna znajdowaÅ‚a siÄ™ w stanie. Córka szambelana rzekÅ‚a, że jeszcze wszystko siÄ™ naprawi, ale teraz byÅ‚o jej bardzo smutno z powodu Å›mierci ojca. Gdy wyszÅ‚a z komnaty Król nakazaÅ‚ Horacemu podążanie za niÄ…, aby nie wyrzÄ…dziÅ‚a sobie jakiejÅ› krzywdy. WÅ‚adca wiedziaÅ‚, że zachowanie Ofelii byÅ‚o spowodowane Å›mierciÄ… Poloniusza. PrzyznaÅ‚ małżonce, iż przeprowadzony w poÅ›piechu pogrzeb szambelana byÅ‚ niefortunnym zabiegiem, który spowodowaÅ‚ jedynie powstawanie licznych plotek poÅ›ród ludu. ObawiaÅ‚ siÄ™ powrotu Laertesa, ponieważ po drodze z Francji z pewnoÅ›ciÄ… dotrÄ… do niego liczne i sprzeczne ze sobÄ… informacje dotyczÄ…ce Å›mierci jego ojca. DomyÅ›laÅ‚ siÄ™, że jego wrogowie bÄ™dÄ… podburzali mÅ‚odzieÅ„ca przeciwko niemu. Ogromny zbieg nieszczęść, który ostatnim czasy spadÅ‚ na zamek, Król nazwaÅ‚ „kilkukilometrowym narzÄ™dziem Å›mierci”, zadajÄ…cym mu zabójczÄ… ranÄ™.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20  

Szybki test:

Przyniesione przez Ofelię fiołki oznaczały:
a) pamięć
b) wierność
c) żal
d) zdradÄ™
RozwiÄ…zanie

Hamlet zażyczył sobie wystawienia sztuki:
a) Morderstwo Mandragora
b) Zbrodnia Hemigiusza
c) Zabójstwo Gonzagi
d) Afekt Kirgizy
RozwiÄ…zanie

Czaszka, którą odkopał grabarz należała do:
a) błazna
b) lokaja
c) króla
d) szambelana
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”
Geneza „Hamleta”
„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Hamleta”
Problematyka „Hamleta”
Streszczenie „Hamleta” w piguÅ‚ce
Charakterystyka Gertrudy
Charakterystyka Klaudiusza
Charakterystyka Ofelii
Życiorys Szekspira
„Hamlet” jako przykÅ‚ad tragedii szekspirowskiej
Kompozycja, budowa i jÄ™zyk „Hamleta”
Religia w „Hamlecie”
Filozofia w „Hamlecie”
„Być albo nie być...” - problematyka życia i Å›mierci w „Hamlecie”
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Hamleta”
Plan wydarzeÅ„ „Hamleta”
Motyw kobiety w „Hamlecie”
Psychoanaliza „Hamleta”
NawiÄ…zania do „Hamleta” w sztuce
Ekranizacje „Hamleta”
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Zdania o twórczości Szekspira
Twórczość Szekspira
Najważniejsze cytaty „Hamleta”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies