Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Hamlet

„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlga

SCENA TRZECIA

W innej zamkowej komnacie Król zastanawiał się, nad poczynaniami Hamleta. Uważał, że pozostawienie go na wolności jest zbyt niebezpieczne. Jednak nie mógł go uwięzić, ponieważ spotkałoby się to ze sprzeciwem ludu. Był zdania, iż należy stworzyć wrażenie, że wyjazd Hamleta do Anglii został zaplanowany już dawno, aby nie budzić niczyich podejrzeń. W gruncie rzeczy władca był zdania, że gwałtowność można leczyć jedynie gwałtownymi metodami. Do komnaty wszedł Rozenkranc i oznajmił, iż nie udało się mu wydobyć od księcia informacji o miejscu ukrycia zwłok Poloniusza. Na rozkaz Króla Gildenstern wprowadził do pomieszczenia Hamleta. Gdy władca zapytał swojego pasierba o to, gdzie znajduje się ciało szambelana, ten odparł: „Na kolacji”, lecz na takiej, gdzie to ono jest głównym daniem. Książę wyjawił, iż w owej chwili zwłoki Poloniusza są trawione przez robaki. Po czym dodał, iż trup leży w okolicach schodów prowadzących do galerii. Król nakazał gwardzistom, aby udali się tam i sprawdzili tę informację. Władca oznajmił Hamletowi, iż za swój czyn będzie musiał odpokutować podróżą do Anglii, jego orszak był już gotowy. Książę zgodził się opuścić kraj, pożegnał ojczyma, zwracając się do niego „matko” i miał już wychodzić, gdy Król zechciał, aby pasierb nazwał go ojcem. Tytułowy bohater sprytnie wybrnął z tej sytuacji: „Matko! Ojciec i matka tyle znaczą co mąż i żona, a mąż i żona są jednym ciałem; a więc, matko! Dalej, do Anglii!”, po czym opuścił komnatę.

Król nakazał Rozenkrancowi i Gildensternowi podążać za Hamletem. Gdy wyszli władca zwrócił się w kierunku Anglii i prosił ten kraj o rychłe uśmiercenie pasierba.

SCENA CZWARTA

Na jednej z duńskich równin, książę Fortynbras rozmawiał ze swoim rotmistrzem. Nakazywał mu, aby udał się do duńskiego monarchy i poprosił go o pozwolenie przemarszu norweskich wojsk przez ziemie znajdujące się pod jego jurysdykcją. W drodze do zamku Króla oficer natknął się na Hamleta i towarzyszących mu Rozenkranca i Gildensterna. Zapytany przez mężczyzn rotmistrz odpowiedział, iż wojska widoczne na horyzoncie należą do Norwegii i właśnie maszerują w kierunku Polski, aby walczyć tam o skrawek ziemi, z którego poza sławą nie będą mieli żadnych korzyści. Hamlet zasugerował, iż Polacy pewnie nie będą stawiali im wielkiego oporu w tej walce. Zdziwił się, gdy oficer mu powiedział, że wojska polskie już czekają na polu bitwy. Książę nie rozumiał, dlaczego dla tak marnego łupu będzie musiało zginąć tylu żołnierzy. Pozdrowił rotmistrza, a swoich kompanów poprosił, by jechali przodem, w ten sposób został sam ze swoimi myślami. Zastanawiał się, dlaczego tak wielu ludzi nie korzysta z boskiego daru rozumu. Tych, którzy go nie używali nazywał zwierzętami. Następnie użalał się nad swoim tchórzostwem, które nie pozwalało mu dokonać aktu zemsty. Hamlet był pełen podziwu dla młodego Fortynbrasa, który dowodził swojej armi:
„Prawdziwie wielkim być to nie wojować
O byle głupstwo bez wielkiej przyczyny,
Lecz wielkomyślnie o źdźbło nawet walczyć,
Gdzie honor każe”.

Z tej perspektywy uważał siebie za nic.
SCENA PIĄTA

Na zamku w Elzynorze Horacy nalegał, by Królowa zgodziła się na rozmowę z Ofelią. Dziewczyna wciąż wspominała o ojcu. Aby uniknąć zbędnego rozgłosu matka Hamleta zgodziła się na wizytę. Gdy Horacy poszedł po Ofelię, kobieta powiedziała do siebie:
„Jak głupio w trwodze występek przesadza,
Że drżąc przed zdradą sam się prawie zdradza”.

Stan dziewczyny okazał się bardzo zastanawiający. Gdy pojawiła się w komnacie zaczęła śpiewać. Córka szambelana zanuciła słowa:
„On zmarł, znikł z naszego grona;
Zmarł, opuścił nas;
U nóg Jego darń zielona,
W głowach zimny głaz”.

Do komnaty wszedł Król i zapytał Ofelię o samopoczucie. Dziewczyna odpowiedziała, że dobrze, dodając, iż nikt z nas nie wie, co stanie się z nim po śmierci. Kontynuowała swoją pieśń o młodym kochanku, który ze swojej ukochanej dziewczyny uczynił kobietę. Treść utworu oburzyła Króla. Ofelia nazwała mężczyzn „bezbożnikami”, którzy nie dotrzymują swoich obietnic. Władca zapytał małżonki, od jak dawna dziewczyna znajdowała się w stanie. Córka szambelana rzekła, że jeszcze wszystko się naprawi, ale teraz było jej bardzo smutno z powodu śmierci ojca. Gdy wyszła z komnaty Król nakazał Horacemu podążanie za nią, aby nie wyrządziła sobie jakiejś krzywdy. Władca wiedział, że zachowanie Ofelii było spowodowane śmiercią Poloniusza. Przyznał małżonce, iż przeprowadzony w pośpiechu pogrzeb szambelana był niefortunnym zabiegiem, który spowodował jedynie powstawanie licznych plotek pośród ludu. Obawiał się powrotu Laertesa, ponieważ po drodze z Francji z pewnością dotrą do niego liczne i sprzeczne ze sobą informacje dotyczące śmierci jego ojca. Domyślał się, że jego wrogowie będą podburzali młodzieńca przeciwko niemu. Ogromny zbieg nieszczęść, który ostatnim czasy spadł na zamek, Król nazwał „kilkukilometrowym narzędziem śmierci”, zadającym mu zabójczą ranę.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20  

Szybki test:

Horacy podejrzewał, iż widmo było „prognostykiem” nadchodzących na Danię:
a) nieszczęść i zawirowań
b) łask i szczęśliwości
c) czarnych chmur
d) klęsk żywiołowych
Rozwiązanie

Horacy porównał sytuację Danii do wydarzeń, które miały miejsce w:
a) Londynie
b) Rzymie
c) Paryżu
d) Lyonie
Rozwiązanie

Szambelan podsłuchując rozmowę królowej z Hamletem ukrył się:
a) pod łóżkiem
b) w szafie
c) za kotarą
d) za obiciem
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”
Geneza „Hamleta”
„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Hamleta”
Problematyka „Hamleta”
Streszczenie „Hamleta” w pigułce
Charakterystyka Gertrudy
Charakterystyka Klaudiusza
Charakterystyka Ofelii
Życiorys Szekspira
„Hamlet” jako przykład tragedii szekspirowskiej
Kompozycja, budowa i język „Hamleta”
Religia w „Hamlecie”
Filozofia w „Hamlecie”
„Być albo nie być...” - problematyka życia i śmierci w „Hamlecie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Hamleta”
Plan wydarzeń „Hamleta”
Motyw kobiety w „Hamlecie”
Psychoanaliza „Hamleta”
Nawiązania do „Hamleta” w sztuce
Ekranizacje „Hamleta”
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Zdania o twórczości Szekspira
Twórczość Szekspira
Najważniejsze cytaty „Hamleta”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies