Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Hamlet

„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlga

Nagle zza drzwi dobiegł hałas i zgiełk. Do komnaty wbiegł jeden z dworzan i oznajmił, iż do zamku zbliża się Laertes, a wraz z nim powstańcza armia. Dodał, iż syn Poloniusza miał za sobą poparcie całego ludu, który domagał się mianowania go nowym królem Danii. W jednej chwili rozległ się huk roztrzaskiwanych drzwi i do komnaty wkroczył uzbrojony Laertes w asyście powstańców. Młodzieniec domagał się od Króla spotkania z ojcem. Monarcha był przekonany, iż nic mu się nie stanie, ponieważ majestat władcy ma to do siebie, że potrafi zdusić każdą zdradę. Zapytał spokojnie, czym może służyć buntownikowi. Laertes zapytał o swojego ojca. Król przyznał, że Poloniusz zmarł, Królowa natychmiast dodała, iż nie stało się to z winy ani jej, ani jej męża. Syn szambelana chciał dowiedzieć się, w jaki sposób zginął ojciec. Dodał, że na niczym innym nie zależy tak bardzo, jak na pomszczeniu jego śmierci. Król upewniwszy się, iż Laertes miał zamiar rozprawić się jedynie z wrogami Poloniusza, a przyjaciół oszczędzić opowiedział się po stronie tych drugich. Gdy do komnaty weszła Ofelia w sukni przyozdobionej kłosami i kwiatami rozwścieczony Laertes przysiągł śmierć sprawcy szaleństwa siostry. Dziewczyna ponownie zaczęła śpiewać o zmarłym kochanku. Obłęd dziewczyny jeszcze bardziej motywował młodzieńca do zemsty. Ofelia wręczyła bratu rozmaryn i bratki, czyli symbole kolejno pamięci i troski o bliską osobę. Króla obdarowała koprem i orlikami, symbolizującymi pochlebstwo i niewdzięczność. Królowa otrzymała od dziewczyny część ruty (drugą część pozostawiła sobie) oraz stokrotki oznaczające odpowiednio żal i niewierność. Ofelia wyjaśniła, że wszystkie fiołki, utożsamiane z wiernością, fiołki zwiędły wraz ze śmiercią Poloniusza. Córka szambelana odśpiewała do końca swoją pieśń i opuściła komnatę. Król zaproponował Laertesa, by ten wyznaczył swojego zaufanego człowieka, który osądzi, czy władca Danii był faktycznie winien śmierci ojca młodzieńca. Jeżeli sędzia uzna winę Króla, wtedy ten odstąpi tronu Laertesowi. Jeśli okaże się, iż monarcha był bez winy, wtedy syn Poloniusza odstąpi od swoich roszczeń. Młodzieniec zgodził się na taki układ. Chciał jak najszybciej wyjaśnić sprawę haniebnego pogrzebu ojca, który odbył się bez należnej ceremonii i pompy.
SCENA SZÓSTA

W innym pokoju zamkowym sługa Horacego przekazywał swojemu panu wiadomość, iż jacyś majtkowie czekają na sposobność wręczenia mu listów adresowanych do niego. Mężczyzna nie znał nikogo, poza Hamletem, kto mógłby do niego napisać. Nie mylił się, otworzył kopertę, a w niej znajdowała się wiadomość nakreślona ręką księcia. W pierwszym zdaniu Hamlet prosił, aby po przeczytaniu listu Horacy skierował majtków do Króla, ponieważ dla niego również mają pismo. Dalej bohater donosił, że już drugiego dnia na morzu zostali zaatakowani przez korsarzy. Podczas bitwy Hamlet wskoczył na statek piratów i dostał się do ich niewoli. Jednak obeszli się oni z nim łaskawie i uwolnili. Przysłani majtkowie mięli potajemnie zaprowadzić Horacego do Hamleta.

SCENA SIÓDMA

W innej zamkowej komnacie Król przekonał Laertesa, że Hamlet usiłował zabić jego, a śmierć Poloniusza była tragiczną pomyłką. Syn szambelana nie rozumiał dlaczego władca wcześniej nie poskromił pasierba, skoro podejrzewał, iż stanowił on zagrożenie dla otoczenia. Król odparł, że stało się tak z dwóch powodów. Po pierwsze Królowa kochała syna tak bardzo, iż on nie mógł działać na przekór niej. Po drugie nie pozwalała mu na to miłość, jaką lud darzył swojego księcia. Laertes stracił nie tylko ojca, ale i siostrę, która popadła w szaleństwo, za to poprzysiągł zemstę. Król zapewniał młodzieńca, iż bardzo cenił i kochał Poloniusza. Rozmowę przerwał pokojowiec, który przyniósł listy od księcia, jeden do ojczyma, a drugi do matki. Władca przeczytał Laertesowi wiadomość od Hamleta. Z pisma wynikało, iż porywacze ogołocili księcia i odstawili z powrotem do Danii. Pasierb zapowiadał, iż nazajutrz zjawi się na zamku i wyjaśni całą sytuację. Król nie wiedział, czy Rozenkranc i Gildenstern również powrócili, wietrzył podstęp. Wiadomość ta uradowała Laertesa, który nie spodziewał się tak szybkiej okazji do zemsty. Władca wpadł na pomysł, aby tak upozorować śmierć pasierba, że nawet jego matka będzie sądziła, że był to zwykły wypadek. Młodzieniec słuchał uważnie planu monarchy. Król wyjawił mu, iż jakiś czas temu zamek odwiedził Normandczyk imieniem Lamond, światowej sławny francuski rycerz. Mężczyzna podobno pod niebiosa wychwalał umiejętności Laertesa w posługiwaniu się rapierem. Te zachwyty miały doprowadzić Hamleta do wściekłości spowodowanej zazdrością i zawiścią. Od tamtej pory książę marzył o pojedynku na ostrza z synem szambelana. Król proponował, by Laertes uzbroił się w cierpliwość i czekał w swoim pokoju na Hamleta. On ze swojej strony obiecał, iż poinformuje go o powrocie syna Poloniusza z Francji i zacznie wychwalać jego umiejętności, aby pobudzić w pasierbie zazdrość. Zapewniał, że na pewno dojdzie do pojedynku, a podekscytowany książę nie zorientuje się, iż rapier Laertesa będzie naostrzony, a jego tępy. Syn szambelana wpadł na pomysł, że posmaruje swoje ostrze dodatkowo trującym balsamem. Król uznał, iż koniecznie muszą mieć przygotowany plan awaryjny, gdyby coś poszło nie po ich myśli. Wpadł na pomysł, że jeśli pojedynek będzie się przedłużał, to służba poda spragnionemu Hamletowi puchar pełen trucizny.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20  

Szybki test:

Klaudiusza zabił:
a) Horacy
b) Fortynbras
c) Laertes
d) Hamlet
Rozwiązanie

Klaudiusz postanowił zapobiec wiszącemu w powietrzu nieszczęściu i wysłać Hamleta pod pretekstem odebrania należnego Danii haraczu do:
a) Francji
b) Norwegii
c) Anglii
d) Szkocji
Rozwiązanie

Szambelan podsłuchując rozmowę królowej z Hamletem ukrył się:
a) za obiciem
b) w szafie
c) pod łóżkiem
d) za kotarą
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”
Geneza „Hamleta”
„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Hamleta”
Problematyka „Hamleta”
Streszczenie „Hamleta” w pigułce
Charakterystyka Gertrudy
Charakterystyka Klaudiusza
Charakterystyka Ofelii
Życiorys Szekspira
„Hamlet” jako przykład tragedii szekspirowskiej
Kompozycja, budowa i język „Hamleta”
Religia w „Hamlecie”
Filozofia w „Hamlecie”
„Być albo nie być...” - problematyka życia i śmierci w „Hamlecie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Hamleta”
Plan wydarzeń „Hamleta”
Motyw kobiety w „Hamlecie”
Psychoanaliza „Hamleta”
Nawiązania do „Hamleta” w sztuce
Ekranizacje „Hamleta”
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Zdania o twórczości Szekspira
Twórczość Szekspira
Najważniejsze cytaty „Hamleta”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies