JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Hamlet
Nagle zza drzwi dobiegł hałas i zgiełk. Do komnaty wbiegł jeden z dworzan i oznajmił, iż do zamku zbliża się Laertes, a wraz z nim powstańcza armia. Dodał, iż syn Poloniusza miał za sobą poparcie całego ludu, który domagał się mianowania go nowym królem Danii. W jednej chwili rozległ się huk roztrzaskiwanych drzwi i do komnaty wkroczył uzbrojony Laertes w asyście powstańców. Młodzieniec domagał się od Króla spotkania z ojcem. Monarcha był przekonany, iż nic mu się nie stanie, ponieważ majestat władcy ma to do siebie, że potrafi zdusić każdą zdradę. Zapytał spokojnie, czym może służyć buntownikowi. Laertes zapytał o swojego ojca. Król przyznał, że Poloniusz zmarł, Królowa natychmiast dodała, iż nie stało się to z winy ani jej, ani jej męża. Syn szambelana chciał dowiedzieć się, w jaki sposób zginął ojciec. Dodał, że na niczym innym nie zależy tak bardzo, jak na pomszczeniu jego śmierci. Król upewniwszy się, iż Laertes miał zamiar rozprawić się jedynie z wrogami Poloniusza, a przyjaciół oszczędzić opowiedział się po stronie tych drugich. Gdy do komnaty weszła Ofelia w sukni przyozdobionej kłosami i kwiatami rozwścieczony Laertes przysiągł śmierć sprawcy szaleństwa siostry. Dziewczyna ponownie zaczęła śpiewać o zmarłym kochanku. Obłęd dziewczyny jeszcze bardziej motywował młodzieńca do zemsty. Ofelia wręczyła bratu rozmaryn i bratki, czyli symbole kolejno pamięci i troski o bliską osobę. Króla obdarowała koprem i orlikami, symbolizującymi pochlebstwo i niewdzięczność. Królowa otrzymała od dziewczyny część ruty (drugą część pozostawiła sobie) oraz stokrotki oznaczające odpowiednio żal i niewierność. Ofelia wyjaśniła, że wszystkie fiołki, utożsamiane z wiernością, fiołki zwiędły wraz ze śmiercią Poloniusza. Córka szambelana odśpiewała do końca swoją pieśń i opuściła komnatę. Król zaproponował Laertesa, by ten wyznaczył swojego zaufanego człowieka, który osądzi, czy władca Danii był faktycznie winien śmierci ojca młodzieńca. Jeżeli sędzia uzna winę Króla, wtedy ten odstąpi tronu Laertesowi. Jeśli okaże się, iż monarcha był bez winy, wtedy syn Poloniusza odstąpi od swoich roszczeń. Młodzieniec zgodził się na taki układ. Chciał jak najszybciej wyjaśnić sprawę haniebnego pogrzebu ojca, który odbył się bez należnej ceremonii i pompy.
SCENA SZÓSTA„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Autor: Karolina MarlêgaNagle zza drzwi dobiegÅ‚ haÅ‚as i zgieÅ‚k. Do komnaty wbiegÅ‚ jeden z dworzan i oznajmiÅ‚, iż do zamku zbliża siÄ™ Laertes, a wraz z nim powstaÅ„cza armia. DodaÅ‚, iż syn Poloniusza miaÅ‚ za sobÄ… poparcie caÅ‚ego ludu, który domagaÅ‚ siÄ™ mianowania go nowym królem Danii. W jednej chwili rozlegÅ‚ siÄ™ huk roztrzaskiwanych drzwi i do komnaty wkroczyÅ‚ uzbrojony Laertes w asyÅ›cie powstaÅ„ców. MÅ‚odzieniec domagaÅ‚ siÄ™ od Króla spotkania z ojcem. Monarcha byÅ‚ przekonany, iż nic mu siÄ™ nie stanie, ponieważ majestat wÅ‚adcy ma to do siebie, że potrafi zdusić każdÄ… zdradÄ™. ZapytaÅ‚ spokojnie, czym może sÅ‚użyć buntownikowi. Laertes zapytaÅ‚ o swojego ojca. Król przyznaÅ‚, że Poloniusz zmarÅ‚, Królowa natychmiast dodaÅ‚a, iż nie staÅ‚o siÄ™ to z winy ani jej, ani jej męża. Syn szambelana chciaÅ‚ dowiedzieć siÄ™, w jaki sposób zginÄ…Å‚ ojciec. DodaÅ‚, że na niczym innym nie zależy tak bardzo, jak na pomszczeniu jego Å›mierci. Król upewniwszy siÄ™, iż Laertes miaÅ‚ zamiar rozprawić siÄ™ jedynie z wrogami Poloniusza, a przyjaciół oszczÄ™dzić opowiedziaÅ‚ siÄ™ po stronie tych drugich. Gdy do komnaty weszÅ‚a Ofelia w sukni przyozdobionej kÅ‚osami i kwiatami rozwÅ›cieczony Laertes przysiÄ…gÅ‚ Å›mierć sprawcy szaleÅ„stwa siostry. Dziewczyna ponownie zaczęła Å›piewać o zmarÅ‚ym kochanku. ObÅ‚Ä™d dziewczyny jeszcze bardziej motywowaÅ‚ mÅ‚odzieÅ„ca do zemsty. Ofelia wrÄ™czyÅ‚a bratu rozmaryn i bratki, czyli symbole kolejno pamiÄ™ci i troski o bliskÄ… osobÄ™. Króla obdarowaÅ‚a koprem i orlikami, symbolizujÄ…cymi pochlebstwo i niewdziÄ™czność. Królowa otrzymaÅ‚a od dziewczyny część ruty (drugÄ… część pozostawiÅ‚a sobie) oraz stokrotki oznaczajÄ…ce odpowiednio żal i niewierność. Ofelia wyjaÅ›niÅ‚a, że wszystkie fioÅ‚ki, utożsamiane z wiernoÅ›ciÄ…, fioÅ‚ki zwiÄ™dÅ‚y wraz ze Å›mierciÄ… Poloniusza. Córka szambelana odÅ›piewaÅ‚a do koÅ„ca swojÄ… pieśń i opuÅ›ciÅ‚a komnatÄ™. Król zaproponowaÅ‚ Laertesa, by ten wyznaczyÅ‚ swojego zaufanego czÅ‚owieka, który osÄ…dzi, czy wÅ‚adca Danii byÅ‚ faktycznie winien Å›mierci ojca mÅ‚odzieÅ„ca. Jeżeli sÄ™dzia uzna winÄ™ Króla, wtedy ten odstÄ…pi tronu Laertesowi. JeÅ›li okaże siÄ™, iż monarcha byÅ‚ bez winy, wtedy syn Poloniusza odstÄ…pi od swoich roszczeÅ„. MÅ‚odzieniec zgodziÅ‚ siÄ™ na taki ukÅ‚ad. ChciaÅ‚ jak najszybciej wyjaÅ›nić sprawÄ™ haniebnego pogrzebu ojca, który odbyÅ‚ siÄ™ bez należnej ceremonii i pompy.
W innym pokoju zamkowym sługa Horacego przekazywał swojemu panu wiadomość, iż jacyś majtkowie czekają na sposobność wręczenia mu listów adresowanych do niego. Mężczyzna nie znał nikogo, poza Hamletem, kto mógłby do niego napisać. Nie mylił się, otworzył kopertę, a w niej znajdowała się wiadomość nakreślona ręką księcia. W pierwszym zdaniu Hamlet prosił, aby po przeczytaniu listu Horacy skierował majtków do Króla, ponieważ dla niego również mają pismo. Dalej bohater donosił, że już drugiego dnia na morzu zostali zaatakowani przez korsarzy. Podczas bitwy Hamlet wskoczył na statek piratów i dostał się do ich niewoli. Jednak obeszli się oni z nim łaskawie i uwolnili. Przysłani majtkowie mięli potajemnie zaprowadzić Horacego do Hamleta.
SCENA SIÓDMA
W innej zamkowej komnacie Król przekonał Laertesa, że Hamlet usiłował zabić jego, a śmierć Poloniusza była tragiczną pomyłką. Syn szambelana nie rozumiał dlaczego władca wcześniej nie poskromił pasierba, skoro podejrzewał, iż stanowił on zagrożenie dla otoczenia. Król odparł, że stało się tak z dwóch powodów. Po pierwsze Królowa kochała syna tak bardzo, iż on nie mógł działać na przekór niej. Po drugie nie pozwalała mu na to miłość, jaką lud darzył swojego księcia. Laertes stracił nie tylko ojca, ale i siostrę, która popadła w szaleństwo, za to poprzysiągł zemstę. Król zapewniał młodzieńca, iż bardzo cenił i kochał Poloniusza. Rozmowę przerwał pokojowiec, który przyniósł listy od księcia, jeden do ojczyma, a drugi do matki. Władca przeczytał Laertesowi wiadomość od Hamleta. Z pisma wynikało, iż porywacze ogołocili księcia i odstawili z powrotem do Danii. Pasierb zapowiadał, iż nazajutrz zjawi się na zamku i wyjaśni całą sytuację. Król nie wiedział, czy Rozenkranc i Gildenstern również powrócili, wietrzył podstęp. Wiadomość ta uradowała Laertesa, który nie spodziewał się tak szybkiej okazji do zemsty. Władca wpadł na pomysł, aby tak upozorować śmierć pasierba, że nawet jego matka będzie sądziła, że był to zwykły wypadek. Młodzieniec słuchał uważnie planu monarchy. Król wyjawił mu, iż jakiś czas temu zamek odwiedził Normandczyk imieniem Lamond, światowej sławny francuski rycerz. Mężczyzna podobno pod niebiosa wychwalał umiejętności Laertesa w posługiwaniu się rapierem. Te zachwyty miały doprowadzić Hamleta do wściekłości spowodowanej zazdrością i zawiścią. Od tamtej pory książę marzył o pojedynku na ostrza z synem szambelana. Król proponował, by Laertes uzbroił się w cierpliwość i czekał w swoim pokoju na Hamleta. On ze swojej strony obiecał, iż poinformuje go o powrocie syna Poloniusza z Francji i zacznie wychwalać jego umiejętności, aby pobudzić w pasierbie zazdrość. Zapewniał, że na pewno dojdzie do pojedynku, a podekscytowany książę nie zorientuje się, iż rapier Laertesa będzie naostrzony, a jego tępy. Syn szambelana wpadł na pomysł, że posmaruje swoje ostrze dodatkowo trującym balsamem. Król uznał, iż koniecznie muszą mieć przygotowany plan awaryjny, gdyby coś poszło nie po ich myśli. Wpadł na pomysł, że jeśli pojedynek będzie się przedłużał, to służba poda spragnionemu Hamletowi puchar pełen trucizny.
strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Szybki test:
Horacy porównał sytuację Danii do wydarzeń, które miały miejsce w:a) Londynie
b) Lyonie
c) Paryżu
d) Rzymie
RozwiÄ…zanie
Duch ojca na miejsce spotkania z Hamletem wskazywał:
a) wysokie urwisko
b) szczyt wzgórza
c) gęstą leśną głuszę
d) kotlinÄ™ nieopodal zamku
RozwiÄ…zanie
Lamond to światowej sławny francuski:
a) rycerz
b) aktor
c) lekarz
d) myśliciel
RozwiÄ…zanie
Więcej pytań
Zobacz inne artykuły:
kontakt | polityka cookies