Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Hamlet

„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlga

Do komnaty weszła para królewska w towarzystwie Laertesa, dworzan i służby. Ci ostatni przynieśli ze sobą dwa florety. Klaudiusz wezwał Hamleta do siebie i chwycił go za dłoń i połączył ją z dłonią Laertesa. Książę poprosił brata Ofelii o przebaczenie. Zapewniał, że jego wcześniejsze zachowanie wynikało tylko i wyłącznie z szaleństwa i nie miało na celu ubliżenia ani jemu, ani jego zmarłej siostrze. Laertes zapewnił, że postąpi jak człowiek honoru i nie będzie szukał zemsty, lecz nie dopóki nie otrzyma polecenia od starszych mężów nie wybaczy księciu. Takie zapewnienie w zupełności satysfakcjonowało Hamleta, który mógł swobodnie przystąpić do pojedynku. Bohater poprosił o floret, podobnie uczynił Laertes. Syn Poloniusza wymienił swoją broń, ponieważ uznał ją za zbyt ciężką. Hamlet zapytał, czy obydwaj dysponują ostrzami równej długości. Ozyryk oświadczył, że są identyczne. Król nakazał postawić kielichy z winem na stole. Dodatkowo rozkazał, że gdy Hamlet zada pierwszy cios lub zwycięsko odparuje drugi, to na wiwat mają zagrzmieć działa na murach zamku. Zapowiedział, iż wtedy on wzniesie toast za swojego pasierba, a do jego pucharu wrzuci perłę droższą niż niejeden królewski diadem. Klaudiusz dał młodzieńcom sygnał do rozpoczęcia pojedynku. Gdy okazało się, że Hamlet zadał pierwszy cios, zagrzmiały działa, Król wrzucił do pucharu księcia perłę i chciał wznieść toast, lecz pasierb nie chciał przerywać walki. Kolejny atak bohatera okazał się równie celny, co drugi. Królowa nalegała, by syn otarł sobie twarz, ponieważ ociekała ona od potu. Uradowana postawą kobieta postanowiła napić się wina z jego kielicha, mąż próbował ją powstrzymać, lecz nie zdążył. Gertruda chwyciła za chustkę i pobiegła otrzeć Hamletowi twarz. Laertes był zdezorientowany takim rozwojem wypadków. Na stronie zapytał Króla, czy może zadać śmiertelny cios księciu, gdy ten się tego nie spodziewał i zamieniał uprzejmości z matką, lecz Klaudiusz nie zezwolił na to. Po chwili Hamlet sprowokował przeciwnika, by ten natarł na niego z całej siły i tak się stało, lecz sędzia orzekł, iż obydwaj nie trafili. Drugi atak Laertesa był już skuteczny. Syn Poloniusza zranił księcia, a w starciu zamienili się floretami i Hamlet zadał trafny cios Laertesowi. Król nakazał rozdzielić walczących, ponieważ za bardzo się zwarli. W tym momencie Królowa padła na ziemię. Horacy spostrzegł wtedy, że z obydwu szermierzy cieknie krew. Syn Poloniusza wyznał:
„Jak bekas w własne złowiłem się sidło;
Słusznie ofiarą padam własnej zdrady”.

Hamlet nie wiedział, co stało się jego matce, Klaudiusz próbował go uspokoić mówiąc, że z pewnością zasłabła. Kobieta jednak wypowiedziała słowa:
„Nie, nie, ten to napój.
Ten napój, drogi Hamlecie! ten napój...
Jestem otruta”.

Zaraz po tym zmarła. Hamlet rozkazał strażnikom zamknąć wszystkie drzwi i szukać zdrajcy. Padający na ziemię Laertes wyznał, że on nim jest. Wyjawił Hamletowi, że nie zostało mu nawet pół godziny życia, ponieważ w jego żyłach płynęła trucizna, w której namoczony był rapier. Syn Poloniusza zdołał przekazać księciu informację, iż wszystkiemu winien był Król. Bohater bez namysłu przebił na wylot Klaudiusza zatrutym ostrzem. Zaraz po śmierci monarchy Laertes poprosił Hamleta o przebaczenie i zmarł. Książę wybaczył bratu Ofelii i zapowiedział, iż wkrótce się spotkają ponownie. Wezwał do siebie Horacego i porosił go, by wytłumaczył zgromadzonym te okrutne zajścia. Jednak przyjaciel wolał napić się zatrutego wina, aniżeli pogodzić się ze śmiercią Hamleta. Bohater błagał, by Horacy tego nie robił, ponieważ w tej sytuacji nikt nie przekazałby ludności prawdy. Nagle z zewnątrz dobiegły odgłosy wystrzałów i zgiełku wojennego. Ozryk doniósł, że to wojsko młodego Fortynbrasa powracając z Polski „daje salwy Angielskim posłom”. Hamlet przycisnął swoją twarz do Horacego i wygłosił swoje ostatnie słowa:
strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20  

Szybki test:

Książę uważał za najsprawiedliwszego człowieka, jakiego znał:
a) Horacego
b) błazna Yorka
c) ojca
d) Petroniusza
Rozwiązanie

Horacy podejrzewał, iż widmo było „prognostykiem” nadchodzących na Danię:
a) nieszczęść i zawirowań
b) łask i szczęśliwości
c) klęsk żywiołowych
d) czarnych chmur
Rozwiązanie

Czaszka, którą odkopał grabarz należała do:
a) króla
b) błazna
c) szambelana
d) lokaja
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”
Geneza „Hamleta”
„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Hamleta”
Problematyka „Hamleta”
Streszczenie „Hamleta” w pigułce
Charakterystyka Gertrudy
Charakterystyka Klaudiusza
Charakterystyka Ofelii
Życiorys Szekspira
„Hamlet” jako przykład tragedii szekspirowskiej
Kompozycja, budowa i język „Hamleta”
Religia w „Hamlecie”
Filozofia w „Hamlecie”
„Być albo nie być...” - problematyka życia i śmierci w „Hamlecie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Hamleta”
Plan wydarzeń „Hamleta”
Motyw kobiety w „Hamlecie”
Psychoanaliza „Hamleta”
Nawiązania do „Hamleta” w sztuce
Ekranizacje „Hamleta”
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Zdania o twórczości Szekspira
Twórczość Szekspira
Najważniejsze cytaty „Hamleta”
BibliografiaPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies