„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe - strona 19
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Hamlet

„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Do komnaty weszła para królewska w towarzystwie Laertesa, dworzan i służby. Ci ostatni przynieśli ze sobą dwa florety. Klaudiusz wezwał Hamleta do siebie i chwycił go za dłoń i połączył ją z dłonią Laertesa. Książę poprosił brata Ofelii o przebaczenie. Zapewniał, że jego wcześniejsze zachowanie wynikało tylko i wyłącznie z szaleństwa i nie miało na celu ubliżenia ani jemu, ani jego zmarłej siostrze. Laertes zapewnił, że postąpi jak człowiek honoru i nie będzie szukał zemsty, lecz nie dopóki nie otrzyma polecenia od starszych mężów nie wybaczy księciu. Takie zapewnienie w zupełności satysfakcjonowało Hamleta, który mógł swobodnie przystąpić do pojedynku. Bohater poprosił o floret, podobnie uczynił Laertes. Syn Poloniusza wymienił swoją broń, ponieważ uznał ją za zbyt ciężką. Hamlet zapytał, czy obydwaj dysponują ostrzami równej długości. Ozyryk oświadczył, że są identyczne. Król nakazał postawić kielichy z winem na stole. Dodatkowo rozkazał, że gdy Hamlet zada pierwszy cios lub zwycięsko odparuje drugi, to na wiwat mają zagrzmieć działa na murach zamku. Zapowiedział, iż wtedy on wzniesie toast za swojego pasierba, a do jego pucharu wrzuci perłę droższą niż niejeden królewski diadem. Klaudiusz dał młodzieńcom sygnał do rozpoczęcia pojedynku. Gdy okazało się, że Hamlet zadał pierwszy cios, zagrzmiały działa, Król wrzucił do pucharu księcia perłę i chciał wznieść toast, lecz pasierb nie chciał przerywać walki. Kolejny atak bohatera okazał się równie celny, co drugi. Królowa nalegała, by syn otarł sobie twarz, ponieważ ociekała ona od potu. Uradowana postawą kobieta postanowiła napić się wina z jego kielicha, mąż próbował ją powstrzymać, lecz nie zdążył. Gertruda chwyciła za chustkę i pobiegła otrzeć Hamletowi twarz. Laertes był zdezorientowany takim rozwojem wypadków. Na stronie zapytał Króla, czy może zadać śmiertelny cios księciu, gdy ten się tego nie spodziewał i zamieniał uprzejmości z matką, lecz Klaudiusz nie zezwolił na to. Po chwili Hamlet sprowokował przeciwnika, by ten natarł na niego z całej siły i tak się stało, lecz sędzia orzekł, iż obydwaj nie trafili. Drugi atak Laertesa był już skuteczny. Syn Poloniusza zranił księcia, a w starciu zamienili się floretami i Hamlet zadał trafny cios Laertesowi. Król nakazał rozdzielić walczących, ponieważ za bardzo się zwarli. W tym momencie Królowa padła na ziemię. Horacy spostrzegł wtedy, że z obydwu szermierzy cieknie krew. Syn Poloniusza wyznał:
„Jak bekas w wÅ‚asne zÅ‚owiÅ‚em siÄ™ sidÅ‚o;
SÅ‚usznie ofiarÄ… padam wÅ‚asnej zdrady”.

Hamlet nie wiedział, co stało się jego matce, Klaudiusz próbował go uspokoić mówiąc, że z pewnością zasłabła. Kobieta jednak wypowiedziała słowa:
„Nie, nie, ten to napój.
Ten napój, drogi Hamlecie! ten napój...
Jestem otruta”.

Zaraz po tym zmarÅ‚a. Hamlet rozkazaÅ‚ strażnikom zamknąć wszystkie drzwi i szukać zdrajcy. PadajÄ…cy na ziemiÄ™ Laertes wyznaÅ‚, że on nim jest. WyjawiÅ‚ Hamletowi, że nie zostaÅ‚o mu nawet pół godziny życia, ponieważ w jego żyÅ‚ach pÅ‚ynęła trucizna, w której namoczony byÅ‚ rapier. Syn Poloniusza zdoÅ‚aÅ‚ przekazać ksiÄ™ciu informacjÄ™, iż wszystkiemu winien byÅ‚ Król. Bohater bez namysÅ‚u przebiÅ‚ na wylot Klaudiusza zatrutym ostrzem. Zaraz po Å›mierci monarchy Laertes poprosiÅ‚ Hamleta o przebaczenie i zmarÅ‚. Książę wybaczyÅ‚ bratu Ofelii i zapowiedziaÅ‚, iż wkrótce siÄ™ spotkajÄ… ponownie. WezwaÅ‚ do siebie Horacego i porosiÅ‚ go, by wytÅ‚umaczyÅ‚ zgromadzonym te okrutne zajÅ›cia. Jednak przyjaciel wolaÅ‚ napić siÄ™ zatrutego wina, aniżeli pogodzić siÄ™ ze Å›mierciÄ… Hamleta. Bohater bÅ‚agaÅ‚, by Horacy tego nie robiÅ‚, ponieważ w tej sytuacji nikt nie przekazaÅ‚by ludnoÅ›ci prawdy. Nagle z zewnÄ…trz dobiegÅ‚y odgÅ‚osy wystrzałów i zgieÅ‚ku wojennego. Ozryk doniósÅ‚, że to wojsko mÅ‚odego Fortynbrasa powracajÄ…c z Polski „daje salwy Angielskim posÅ‚om”. Hamlet przycisnÄ…Å‚ swojÄ… twarz do Horacego i wygÅ‚osiÅ‚ swoje ostatnie sÅ‚owa:




strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20  

Szybki test:

Kto uważaÅ‚ za „kaprys krwi gorÄ…cej” zaloty Hamleta do Ofelii:
a) Gertruda
b) Klaudiusz
c) Poloniusz
d) Laertes
RozwiÄ…zanie

Rozenkranc i Gildenstern nie:
a) byli rówieśnikami Hamleta
b) wychowali się wraz z księciem
c) byli lojalni wobec Hamleta
d) zostali sprowadzeni do Danii przez Klaudiusza
RozwiÄ…zanie

Klaudiusz postanowił zapobiec wiszącemu w powietrzu nieszczęściu i wysłać Hamleta pod pretekstem odebrania należnego Danii haraczu do:
a) Anglii
b) Norwegii
c) Francji
d) Szkocji
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”
Geneza „Hamleta”
„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Hamleta”
Życiorys Szekspira
Problematyka „Hamleta”
Streszczenie „Hamleta” w piguÅ‚ce
Charakterystyka Gertrudy
Charakterystyka Klaudiusza
Charakterystyka Ofelii
„Hamlet” jako przykÅ‚ad tragedii szekspirowskiej
Kompozycja, budowa i jÄ™zyk „Hamleta”
Religia w „Hamlecie”
Filozofia w „Hamlecie”
„Być albo nie być...” - problematyka życia i Å›mierci w „Hamlecie”
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Hamleta”
Plan wydarzeÅ„ „Hamleta”
Motyw kobiety w „Hamlecie”
Psychoanaliza „Hamleta”
NawiÄ…zania do „Hamleta” w sztuce
Ekranizacje „Hamleta”
Zdania o twórczości Szekspira
Twórczość Szekspira
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Najważniejsze cytaty „Hamleta”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies