„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Hamlet

„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

„Maszli Å›wiadomość losów tego kraju,
Które, wprzód znając, można by odwrócić:
To, mów!”.

Z oddali dobiegÅ‚o ich pianie koguta. Marcellus ruszyÅ‚ na zjawÄ™ z halabardÄ…, lecz zanim dobiegÅ‚, upiór ponownie rozpÅ‚ynÄ…Å‚ siÄ™ w powietrzu. Bernardo zauważyÅ‚, iż Duch miaÅ‚ zamiar siÄ™ odezwać, lecz zamilkÅ‚, gdy kur zapiaÅ‚. Horacy wyjaÅ›niÅ‚, iż na dźwiÄ™k „trÄ™bacza zwiastujÄ…cego poranek”, czyli koguta, wszystkie duchy muszÄ… natychmiast opuÅ›cić ludzki Å›wiat. Marcellus dodaÅ‚, iż podobno w każdÄ… noc Bożego Narodzenia, te niezwykÅ‚e ptaki piejÄ… caÅ‚Ä… noc, przez co wszelkie zÅ‚o zmuszone jest do pozostania we Å›nie. Horacy dostrzegÅ‚ nadchodzÄ…cy wschód sÅ‚oÅ„ca i zaapelowaÅ‚ do wartowników, by udali siÄ™ do Hamleta i opowiedzieli mu o zajÅ›ciach, które miaÅ‚y miejsce tej nocy.

SCENA DRUGA

Akcja przenosi się do sali audiencjonalnej w zamku. Zasiadający na tronie Król przemawiał do Korneliusza i Woltymanda. Mężczyzna piastował rolę głowy państwa, ponieważ zaraz po śmierci króla, którą określał jako wielką stratę, ożenił się z wdową po nim:
„Dlatego – z zatrutÄ…,
Że tak powiemy, od smutku radością,
Z pogodÄ… w jednym, a Å‚zÄ… w drugim oku,
Z bukietem w ręku, a jękiem na ustach,
Na równi ważąc wesele i boleść –
Połączyliśmy się małżeńskim węzłem
Z tą niegdyś siostrą naszą, a następnie
DziedziczkÄ… tego wojennego paÅ„stwa”.

Monarcha powierzyÅ‚ dwóm dworzanom pismo do prawowitego króla Norwegii, obÅ‚ożnie chorego brata pokonanego przez Hamleta wÅ‚adcy. Dokument donosiÅ‚ o poczynaniach Fortynbrasa, który nosiÅ‚ takie same imiÄ™ jak jego ojciec, na terenach duÅ„skich. MÅ‚odzieniec najwyraźniej uważaÅ‚, iż Å›mierć poprzedniego króla Danii byÅ‚a jednoznaczna z zaprzestaniem obowiÄ…zywania zapisów zawartych w klauzulach. MÅ‚ody Fortynbras dążyÅ‚ do odzyskania ziem utraconych przez swojego ojca. Król Danii zwracaÅ‚ siÄ™ z proÅ›bÄ… do monarchy norweskiego, by ten zapanowaÅ‚ nad swoim „synowcem”.
Mężczyzna nakazał dodatkowo Korneliuszowi i Woltymandowi pozdrowić ciężko chorego władcę i jak najszybciej wracać. Gdy dworzanie wyszli Król bardzo uprzejmie zwrócił się do Leartesa, syna Poloniusza, szambelana, ponieważ wiedział, iż ten pragnął zadać mu pytanie. Młodzieniec poprosił monarchę o pozwolenie na powrót do Francji, skąd pochodził. Tłumaczył i z wielką przyjemnością przybył na koronację, a ponieważ było już po ceremonii to pragnął wyjechać. Poloniusz dodał, iż jego syn nalegał tak bardzo, że nie pozostało mu nic innego jak zgodzić się na powrót młodzieńca do Francji, o to samo prosił Króla. Monarcha łaskawie zezwolił Leartesowi opuścić Danię. Następnie zwrócił się do swojego pasierba:
„Do ciebie siÄ™ teraz
Zwracam, kochany synowcze Hamlecie,
Synu mój”.

Młodzieniec na stronie skwitował to wezwanie:
„TrochÄ™ wiÄ™cej niż synowcze,
A mniej niż synu”.

Król wraz z KrólowÄ…, matkÄ… tytuÅ‚owego bohatera, apelowali do niego, by zaprzestaÅ‚ żaÅ‚ować swojego ojca i „wypogodzonym okiem” spojrzaÅ‚ na DaniÄ™. Hamlet odparÅ‚, iż jego uczucia ciężko nazwać zwyczajnym smutkiem, ponieważ odczuwaÅ‚ coÅ› znacznie gÅ‚Ä™bszego, czego nie potrafiÅ‚ nazwać. Król przekonywaÅ‚ pasierba, iż również jego ojciec kiedyÅ› opÅ‚akiwaÅ‚ Å›mierć swojego ojca, bowiem wÅ‚aÅ›nie taka powinna być kolej rzeczy. JednoczeÅ›nie twierdziÅ‚, iż mężczyźnie nie przystoi być w wiecznej żaÅ‚obie, ponieważ „Jest to niemÄ™skie okazywać serce”. ApelowaÅ‚ do pasierba, by pogodziÅ‚ siÄ™ z losem i zaakceptowaÅ‚ go jako swojego ojczyma. Król wraz z małżonkÄ… nie godzili siÄ™ na powrót Hamleta na Uniwersytet w Wittenberdze, gdzie pobieraÅ‚ nauki. Razem zwrócili siÄ™ do niego, aby zgodziÅ‚ siÄ™ pozostać w Danii. TytuÅ‚owy bohater nie mógÅ‚ odmówić matce. Tylko z powodu jej proÅ›by postanowiÅ‚ nie wyjeżdżać do Saksonii i pozostać w rodzinnym dworze. Wiadomość ta uradowaÅ‚a Króla, który nakazaÅ‚ wszystkim podwÅ‚adnym Å›wiÄ™towanie decyzji swojego nastÄ™pcy. Monarcha wraz z małżonkÄ… opuÅ›cili komnatÄ™, pozostawiajÄ…c w niej samego Hamleta. TytuÅ‚owy bohater rozpaczaÅ‚ nad Å›mierciÄ… ojca. Nie mógÅ‚ zrozumieć, dlaczego tak wielki czÅ‚owiek targnÄ…Å‚ siÄ™ na wÅ‚asne życie. MÅ‚odzieniec byÅ‚ peÅ‚en obrzydzenia dla swojego ojczyma, który wedÅ‚ug niego wyglÄ…daÅ‚ niczym „satyr” w porównaniu ze swoim poprzednikiem, którego bohater nazwaÅ‚ Hyperionem, czyli ucieleÅ›nieniem piÄ™kna. DziwiÅ‚ siÄ™ swojej matce, iż już w miesiÄ…c po Å›mierci męża dopuÅ›ciÅ‚a do siebie innego mężczyznÄ™, przez co wydawaÅ‚o mu siÄ™, iż Królowa nie byÅ‚a pogrążona w żaÅ‚obie. Hamlet podejrzewaÅ‚ spisek swojego stryja, obecnego króla i swojej matki. PróbowaÅ‚ odegnać od siebie tÄ™ strasznÄ… myÅ›l, lecz byÅ‚a ona silniejsza od niego:

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20  

Szybki test:

Książę uważał za najsprawiedliwszego człowieka, jakiego znał:
a) Petroniusza
b) ojca
c) błazna Yorka
d) Horacego
RozwiÄ…zanie

Klaudiusz postanowił zapobiec wiszącemu w powietrzu nieszczęściu i wysłać Hamleta pod pretekstem odebrania należnego Danii haraczu do:
a) Anglii
b) Norwegii
c) Francji
d) Szkocji
RozwiÄ…zanie

Do klasztoru radził Ofelii wstąpić:
a) ojciec
b) król
c) brat
d) Hamlet
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”
Geneza „Hamleta”
„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Hamleta”
Problematyka „Hamleta”
Streszczenie „Hamleta” w piguÅ‚ce
Charakterystyka Gertrudy
Charakterystyka Klaudiusza
Charakterystyka Ofelii
Życiorys Szekspira
„Hamlet” jako przykÅ‚ad tragedii szekspirowskiej
Kompozycja, budowa i jÄ™zyk „Hamleta”
Religia w „Hamlecie”
Filozofia w „Hamlecie”
„Być albo nie być...” - problematyka życia i Å›mierci w „Hamlecie”
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Hamleta”
Plan wydarzeÅ„ „Hamleta”
Motyw kobiety w „Hamlecie”
Psychoanaliza „Hamleta”
NawiÄ…zania do „Hamleta” w sztuce
Ekranizacje „Hamleta”
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Zdania o twórczości Szekspira
Twórczość Szekspira
Najważniejsze cytaty „Hamleta”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies