„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe - strona 7
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Hamlet

„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Do komnaty wszedł zagłębiony w lekturze jakiejś książki Hamlet. Poloniusz poprosił parę królewską o opuszczenie pomieszczenia, aby mógł sam na sam porozmawiać z młodzieńcem. Król i królowa wraz z orszakiem wyszli, pozostawiając szambelana ze swoim synem. Poloniusz zapytał Hamleta, czy ten wie kim on jest, Książę odparł:
„Wiem doskonale: jesteÅ› rybak”.
Gdy szambelan powiedział, iż to nieprawda, młodzieniec odpowiedział, że życzyłby mu, aby był tak uczciwym człowiekiem, jakimi byli właśnie rybacy. Hamlet zapytał Poloniusza, czy ten miał córkę. Gdy dostał twierdzącą odpowiedź ostrzegł mężczyznę, przed niebezpieczeństwem poczęciem przez nią niechcianego dziecka. Szambelan dziwił się w myślach, że książę, któremu tak bardzo zależało na jego córce nie rozpoznał go i pomylił z rybakiem. Postanowił zapytać go o książkę, którą trzymał w ręku. Hamlet odparł:
„SÅ‚owa, sÅ‚owa, sÅ‚owa”.
Poloniusz zagaiÅ‚ ponownie, tym razem o jej treść. MÅ‚odzieniec odparÅ‚, iż książka zawiera „same potwarze”. Autor oÅ›mieszaÅ‚ w niej ludzi starych, opisujÄ…c ich cechy. Hamlet zdziwiÅ‚ siÄ™, iż wiele z nich pasuje do niego. Szambelan chciaÅ‚ już wrócić do siebie, by obmyÅ›lić plan, jak doprowadzić do spotkania pomiÄ™dzy OfeliÄ… a pasierbem króla i powiedziaÅ‚:
„(…) zmuszony jestem pozbawić waszÄ… książęcÄ…
Mość dÅ‚uższej mojej obecnoÅ›ci”.

Na co Hamlet odpowiedziaÅ‚, iż Poloniusz nie mógÅ‚ pozbawić go niczego, czego on sam by siÄ™ nie wyrzekÅ‚ „wyjÄ…wszy życia, wyjÄ…wszy życia, wyjÄ…wszy życia, wyjÄ…wszy życia”. Poloniusz wyszedÅ‚, a w wejÅ›ciu do komnaty minÄ…Å‚ siÄ™ z Rozenkrancem i Gildensternem.

Widok dawnych przyjaciół bardzo uradowaÅ‚ Hamleta. Po krótkim przywitaniu książę zapytaÅ‚ rówieÅ›ników, co „przeskrobali”, że Fortuna skierowaÅ‚a ich do tego „wiÄ™zienia”, jak nazwaÅ‚ DaniÄ™. Rozenkranc odparÅ‚, że w takim razie caÅ‚y Å›wiat jest lochem. TytuÅ‚owy bohater zgodziÅ‚ siÄ™ z nim: „O, i wielkim! peÅ‚nym turm, lochów i ciemnic. Dania jest jednym z najgorszych”. Rozenkranc zapewniÅ‚, że wraz z Gildensternem mieli odmienne zdanie na ten temat. Pierwszy z nich uważaÅ‚, że opinia Hamleta spowodowana byÅ‚a jego wielkÄ… ambicjÄ…, dla której Dania byÅ‚a za ciasna. Książę odparÅ‚, że gdyby nie nÄ™kajÄ…ce go zÅ‚e sny to nawet w Å‚upinie orzecha czuÅ‚by siÄ™ „panem niezmierzonej przestrzeni”. Gildenstern zapewniÅ‚ Hamleta, że sny sÄ… wytworem ambicji, która sama w sobie jest „snów cieniem”. Książę odpowiedziaÅ‚, iż „sny nie sÄ… czym innym, tylko cieniem”. Rozenkranc dodaÅ‚, że w jego uznaniu ambicjÄ™ można „nazwać cieniem cienia”. IdÄ…c w tym kierunku myÅ›lenia Hamlet skonstruowaÅ‚ myÅ›l: „żebracy sÄ… ciaÅ‚ami, a nasi monarchowie i nadÄ™ci bohaterowie cieniami żebraków”. TytuÅ‚owy bohater zwróciÅ‚ siÄ™ do swoich rówieÅ›ników, by po przyjacielsku wyjawili mu powód ich pobytu w Elzynorze. Nie miaÅ‚ zamiaru wcielać ich do swojej sÅ‚użby, ponieważ uważaÅ‚, iż nie speÅ‚nia ona należycie swojego zadania. Rozenkranc odpowiedziaÅ‚, iż poza odwiedzinami nie mieli żadnego innego celu. Hamlet prosiÅ‚ ich o szczerość i zapytaÅ‚, czy przybyli do niego z wÅ‚asnej woli, czy też posÅ‚ano po nich. Z ich spojrzenia odczytaÅ‚, że pojawili siÄ™ na dworze z wezwania królewskiej pary. Jego podejrzenia potwierdziÅ‚ Gildenstern, który przyznaÅ‚, iż nie stawili siÄ™ u jego boku z wÅ‚asnej inicjatywy. Hamlet zdradziÅ‚ im, że od jakiegoÅ› czasu zupeÅ‚nie straciÅ‚ humor i popadÅ‚ w ponure usposobienie. W dodatku wszelkie cuda Å›wiata z czÅ‚owiekiem na czele przestaÅ‚y cieszyć jego oko, a zaczęły budzić wstrÄ™t i niechęć.
Rozenkranc uÅ›miechnÄ…Å‚ siÄ™, ponieważ zaproszona przez niego na dwór trupa aktorska byÅ‚a na z góry przegranej pozycji. Hamlet zapewniÅ‚, że: „Ten, co gra króla, godnie bÄ™dzie przyjÄ™ty; jego królewska mość otrzyma ode mnie pamiÄ…tkÄ™; awanturniczy rycerz bÄ™dzie mógÅ‚ do woli użyć tarczy i miecza; kochanek nie bÄ™dzie darmo wzdychaÅ‚; melancholik spokojnie odegra swojÄ… rolÄ™; bÅ‚azen pobudzi do Å›miechu tych, co majÄ… Å‚echczywe pÅ‚uca; a piÄ™kna dama swobodnie wywnÄ™trzy swe uczucia, jeÅ›li nie bÄ™dzie miaÅ‚a wstrÄ™tu do wiersza bez rymu”. Ku zdziwieniu ksiÄ™cia okazaÅ‚o siÄ™, że przedstawienie dla niego szykowaÅ‚a jego ulubiona trupa aktorska ze stolicy. Rozenkranc wyjaÅ›niÅ‚, że w wyniku „innowacji” ich teatr zostaÅ‚ zamkniÄ™ty, a artyÅ›ci zmuszeni do wÄ™drowania. Mężczyzna dodaÅ‚ również, iż ich spektakle cieszÄ… siÄ™ coraz mniejszÄ… popularnoÅ›ciÄ…, ponieważ na rynku pojawiÅ‚y siÄ™ teatry dzieciÄ™ce, które gromadziÅ‚y znacznie wiÄ™kszÄ… rzeszÄ™ widzów. DźwiÄ™k trÄ…b sygnalizowaÅ‚ nadejÅ›cie aktorów. Hamlet zwróciÅ‚ siÄ™ do przyjaciół twierdzÄ…c, że jego „stryj-ojciec” i „matka-stryjenka” zostali oszukani. Zaskoczeni mężczyźni prosili o wytÅ‚umaczenie tych słów, książę odparÅ‚: „Szalony jestem tylko przy wietrze północno-zachodnim; kiedy z poÅ‚udnia wieje, umiem odróżnić jastrzÄ™bie od czapli”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20  

Szybki test:

Kto uważaÅ‚ za „kaprys krwi gorÄ…cej” zaloty Hamleta do Ofelii:
a) Poloniusz
b) Laertes
c) Klaudiusz
d) Gertruda
RozwiÄ…zanie

Poloniusz był:
a) szambelanem
b) dowódcą gwardii
c) baronem
d) marszałkiem
RozwiÄ…zanie

„To istny gawron, ale, jak powiadam, hojnie uposażony bÅ‚otem” - sÅ‚owa te wypowiada Hamlet o:
a) królu
b) Ozyryku
c) grabarzu
d) Yorku
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”
Geneza „Hamleta”
„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Hamleta”
Problematyka „Hamleta”
Streszczenie „Hamleta” w piguÅ‚ce
Charakterystyka Gertrudy
Charakterystyka Klaudiusza
Charakterystyka Ofelii
Życiorys Szekspira
Religia w „Hamlecie”
Filozofia w „Hamlecie”
„Być albo nie być...” - problematyka życia i Å›mierci w „Hamlecie”
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Hamleta”
„Hamlet” jako przykÅ‚ad tragedii szekspirowskiej
Kompozycja, budowa i jÄ™zyk „Hamleta”
Psychoanaliza „Hamleta”
NawiÄ…zania do „Hamleta” w sztuce
Plan wydarzeÅ„ „Hamleta”
Motyw kobiety w „Hamlecie”
Ekranizacje „Hamleta”
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Zdania o twórczości Szekspira
Twórczość Szekspira
Najważniejsze cytaty „Hamleta”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies